Jeśli jesteś ryczałtowcem i chcesz wystawiać faktury, to z pewnością przyda ci się program do fakturowania.

Program do faktur na ryczałcie powinien być prosty i mieć wszystkie funkcje niezbędne dla ryczałtowców.

Jaki wybrać? W tym artykule przedstawię ci 3 najlepsze programy.

Czym powinien charakteryzować się program do faktur dla ryczałtowców?

Program do wystawiania faktur dla ryczałtowców powinien mieć możliwość wystawiania faktur VAT, jeśli ryczałtowiec jest VATowcem, oraz faktur bez VAT, jeśli ryczałtowiec jest zwolniony z VATu.

Dodatkowo, program do faktur powinien być wyposażony w możliwość wystawienia rachunku dla klientów, którzy nie są płatnikami VAT.

Poza tym, program do faktur powinien zawierać na fakturze:

  • datę wystawienia
  • numer dokumentu
  • dane sprzedawcy i nabywcy
  • nazwę towaru lub usługi
  • wartość towarów
  • stawkę podatku VAT (lub jej brak w przypadku nieVATowców)
  • kwotę ogółem
  • możliwość dodania dodatkowych informacji (np. na jakiej podstawie podatnik jest zwolniony z VAT)

Dodatkowo dobry program do faktur powinien mieć takie funkcje jak tłumaczenie faktur na język obcy, faktury w wielu walutach, możliwość dodania własnego logo, szablony faktur, czy wysyłkę faktur bezpośrednio e-mailem.

Jaki program do faktur na ryczałcie?

Oto lista najlepszych programów do faktur dla ryczałtowców:

1. Fakturownia: Fakturownia to jeden z najpopularniejszych programów do wystawiania faktur w Polsce. Można w niej wystawiać wiele rodzajów dokumentów, między innymi faktury VAT, bez VAT, czy paragony. Program ten oferuje wiele możliwości dostosowywania faktur. Fakturownia jest za darmo do 3 faktur miesięcznie, a najtańszy pakiet kosztuje 8,99 zł/mies.

2. FakturaXL: FakturaXL także oferuje bardzo konkurencyjny program dla przedsiębiorców na ryczałcie. Wystawimy w niej 35 rodzajów faktur, zapiszemy zarówno klientów, jak i produkty. 10 faktur w miesiącu jest darmowych.

3. wFirma: Jest to bardzo zaawansowany, lecz prosty w obsłudze program z możliwością dodania logo do faktury, zmiany języków i szablonów. Można w nim wystawić każdy rodzaj faktury na ryczałcie we wszystkich walutach obcych. Program można testować za darmo przez 30 dni, później kosztuje 19 zł/mies.

Jak wystawić fakturę na ryczałcie?

Wystawianie faktury na ryczałcie nie różni się zbytnio od wystawiania faktury na innych formach opodatkowania. Przykład przedstawię na programie Fakturownia.

Na początek klikamy sobie “Faktura”. Możemy też wystawić inny dokument, np. paragon. Wówczas przechodzimy do sekcji “Więcej dokumentów”.

wystawianie faktury na ryczałcie

Teraz wyświetli nam się strona, na której możemy wystawić fakturę. Wypełniamy na niej niezbędne pola. Większość z nich wypełni się automatycznie, a my będziemy musieli jedynie uzupełnić dane nabywcy, oraz towar, który sprzedajemy.

wystawianie faktury na ryczałcie 2

Jeśli jesteś na VATowcem, wybierz odpowiednią stawkę VAT. Jeśli jesteś zwolniony, wybierz “zw.”. Wpisz również cenę produktu, a reszta obliczy się automatycznie.

Jeśli wybrałeś zwolnienie z VAT, w kolejnym kroku wybierz powód. Na moim przykładzie będzie to nieprzekroczenie 200.000 zł. Jeśli jesteś VATowcem, nie musisz wykonywać tego kroku.

wystawianie faktury na ryczałcie 3

W kolejnym kroku sprawdź wszystkie dane. Faktura będzie gotowa do druku. Możesz wysłać ją klientowi na e-mail, lub wydrukować. Istnieje też możliwość naniesienia własnego logo.

drukowanie faktury ryczałt

To wszystko, właśnie wystawiłeś swoją fakturę na ryczałcie.