Chcesz stworzyć swoje portfolio, ale nie za bardzo wiesz, jak się za to zabrać? Nie wiesz co się powinno w nim znajdować i jak powinno wyglądać?

W tym poradniku pokażę ci 17 dobrych przykładów jak powinno wyglądać portfolio. Dodatkowo podpowiem ci, jak stworzyć portfolio bez wiedzy technicznej.

Co to jest portfolio i z jakich elementów powinno się składać?

Portfolio to nic innego jak zbiór prac wykonywanych w przeszłości przez autora. Celem portfolio jest prezentacja umiejętności, doświadczenie i osiągnięć osoby, która je tworzy.

Dobre portfolio powinno składać się z następujących elementów:

Informacje osobiste: Imię i nazwisko, dane kontaktowe, opcjonalnie linki do profili w mediach społecznościowych.

Doświadczenie zawodowe: Zwięzłe podsumowanie doświadczenia zawodowego, edukacji i umiejętności.

Prace/projekty: Lista lub opis prac, projektów lub osiągnięć. Może to obejmować portfolio graficzne, projektowe, tekstowe, programistyczne, lub wideo.

Rekomendacje lub referencje: Jeśli posiadasz takowe, zawrzyj również listy referencyjne od byłych klientów, przełożonych lub współpracowników.

Certyfikaty i dyplomy: Certyfikaty potwierdzające kwalifikacje i umiejętności.

Dodatkowe informacje: Inne ważne informacje, które chcesz uwzględnić, np. wolontariat, hobby związane z Twoją działalnością zawodową, kursy doskonalące umiejętności, etc.

Ostatnia aktualizacja: Ważne jest, aby portfolio było aktualne, więc warto dodać datę ostatniej aktualizacji.

20 przykładów dobrego portfolio

1. Timothy Maurer

Co wyróżnia to portfolio to z pewnością fakt, że jest utrzymane w większości w dwóch kolorach- białym i czarnym oraz pochodnymi. Dzięki temu strona wygląda niezwykle profesjonalnie.

2. Dan Machado

Dan Machado to projektant cyfrowy. Jego portfolio jest również bardzo dobre. Cechuje je prostota, duże zdjęcia oraz opisy każdego projektu jako studium przypadku.

3. Arlen McLuskey

Strona z portfolio Arlena McLuskey jest banalna- u góry mamy krótki opis autora, a poniżej jego wcześniejsze projekty. Zdjęcia projektów są również w postaci gifów i można poczytać o nich więcej po kliknięciu.

4. Raewyn Brandon

Co czyni to portfolio dobrym, to z pewnością krótki opis autorki, która przedstawia się w jednym zdaniu. Nie ma tu co prawda zbyt wielu wrażeń wizualnych, ale z pewnością jest zawarte wszystko, co niezbędne. Do tego zaprojektowanie takiego portfolio nie wymaga dużych umiejętności.

5. Tara Pixley

Portfolio Tary Pixley- dziennikarki i fotografki ma nieco inny układ niż większość stron w tym zestawieniu. Mimo wszystko, jest ono łatwe w nawigacji i spełnia swój cel, czyli prezentację własnych prac.

6. Ana Leovy

Strona z portfolio Any Leovy na pewno jest inne, niż wszystkie. Strona główna zawiera zarówno opis autorki, jak i linki do stron, między innymi linki do prac Any, czy profili w mediach społecznościowych.

7. Reut Chen

Stronę z portfolio Reut Chen także cechuje minimalizm. Po raz kolejny na górze mamy krótki opis o autorce, a poniżej prace w układzie siatki.

8. Studio Holmber

Architekt Mathias Holmberg stawia na ekstremalny minimalizm. Na jego stronie widnieje tylko jeden link, gdzie znajdziemy informacje kontaktowe, a na stronie głównej mamy tylko projekty, które wykonywał w przeszłości.

9. Morag Myerscough

Portfolio tej malarki na pewno mocno się wyróżnia. Jeśli wejdziesz na jej stronę na początku zobaczysz GIF, który jest urozmaiceniem dla obrazów. Ponadto obrazki z projektami są duże, ładne, i przekonujące.

10. Heather Shaw

Kolejne proste, ale dobrze wykonane portfolio, które prezentuje talent do projektowania graficznego autora.

11. Mike Mills

Jeżeli twój wachlarz umiejętności jest szeroki, warto zastosować strategię Mike Millsa i podzielić swoje prace na kategorie. Jeśli masz ich dużo, najlepiej zastosować małe obrazki.

12. Gloria Lo

Kolejne minimalistyczne portfolio, gdzie na początku autorka przedstawia się, a następnie prezentuje swoje prace. Więcej informacji znajdziemy w górnym menu.

13. Yu-Hsuan

Portfolio Yu-Hsuan z pewnością jest oryginalne, ponieważ jest w nim zawarte wiele ilustracji. Oprócz projektów zawodowych, Yu-Hsuan zawarła także projekty, które robi sama dla siebie w wolnym czasie.

14. Letterboy

Co wyróżnia portfolio Letterboy to fakt, że na stronie głównej zamiast typowych zdjęć z pracami mamy również cały przebieg ich tworzenia w formie wideo.

15. Julius Cruickshank

Portfolio Juliusa jest spójne, z dbałością o szczegóły, i utrzymane w ciemniej kolorystyce, co również jest wyróżnikiem.

16. Ragnar Freyr

Jeżeli nie posiadasz wystarczająco umiejętności, aby zrobić zaawansowane technicznie portfolio, ale chcesz, by proces był szybki, a portfolio funkcjonalne, najlepiej zainspirować się Ragnerem Freyr.

17. Sebastian Onufszak

Bardzo podobne portfolio do poprzedniej pozycji. Cechuje je prostota i schludność wykonania.

Jak samemu zrobić portfolio?

Stworzenie portfolio nie jest skomplikowanym zadaniem. Oto kilka kroków, które pomogą Ci stworzyć swoje własne portfolio:

1. Określ swój cel: Zanim zaczniesz tworzyć portfolio, zastanów się, jakie cele chcesz osiągnąć. Czy chcesz pokazać swoje umiejętności wizualne, portfolio projektów, czy może przykłady swojej pracy?

2. Wybierz platformę: Możesz stworzyć swoje portfolio na różnych platformach. Ze swojej strony mogę polecić darmową platformę Carrd.co, gdzie znajdziesz gotowe szablony, dzięki czemu utworzysz portfolio bez żadnej wiedzy technicznej.

3. Zbierz swoje prace: Wybierz swoje najlepsze prace, projekty lub przykłady osiągnięć, które chcesz pokazać w swoim portfolio. Upewnij się, że są one różnorodne i pokazują szeroki zakres Twoich umiejętności.

4. Stwórz spójny design: Niezależnie od tego, czy używasz gotowego szablonu, czy projektujesz swoje portfolio od zera, upewnij się, że design jest spójny i profesjonalny. Dobrze dobrana kolorystyka i układ mogą sprawić, że portfolio będzie bardziej atrakcyjne dla widza.

5. Dodaj opisy: Dodaj krótkie opisy lub historie do każdej pracy w portfolio. Opisz swoją rolę w projekcie, wyzwania, z którymi się spotkałeś, i rezultaty, które osiągnąłeś.

6. Zadbaj o responsywność: Upewnij się, że Twoje portfolio wygląda dobrze i działa poprawnie na różnych urządzeniach, takich jak komputery stacjonarne, tablety i telefony komórkowe.