Jeżeli poszukujesz dobrej chmury do użytku osobistego lub do firmy, z pewnością nie możesz przejść obojętnie obok pCloud.

W tym artykule zrecenzuję szwajcarski dysk w chmurze pCloud. Opowiem o jego funkcjach, wadach, zaletach, cenach, oraz podpowiem czy warto z niego korzystać.

Zapraszam do recenzji pCloud.

Jakie funkcje posiada pCloud?

pCloud to chmura dość prosta w obsłudze. Po utworzeniu konta, możemy zarządzać naszym dyskiem z poziomu przeglądarki, ale istnieje również opcja zainstalowania dysku na komputerze z systemem macOS lub Windows.

Domyślnie mamy już utworzone kilka folderów, takich jak muzyka, zdjęcia, czy filmiki.

Istnieje też wyszukiwarka, która bardzo sprawnie wyszukuje pliki na dysku pCloud bez konieczności szukania ich ręcznie.

Aby przesłać pliki na dysk wirtualny, wystarczy tylko przeciągnąć je z komputera na stronę pCloud lub przeciągnąć je na dysk wirtualny w pamięci naszego komputera, który jest kopią dysku pCloud a dane na bieżąco są synchronizowane.

Ponadto nad twoimi plikami w pCloud możesz pracować offline, a następnie automatycznie synchronizować zmiany, gdy tylko nawiążesz połączenie z internetem.

Po kliknięciu “share”, każdy plik możemy udostępnić dowolnej osobie za pomocą specjalnie wygenerowanego linka. Link ten możemy bezpośrednio wysłać na e-mail lub media społecznościowe oraz zmieniać jego ustawienia, takie jak ustanawianie hasła, daty wygaśnięcia, czy personalizacje.

pCloud posiada również aplikację mobilną z której również wgramy pliki na dysk oraz będziemy mieć stały dostęp do zsynchronizowanej chmury. Aplikacja działa zarówno na Androidzie jak i na iOS.

Przydatną funkcją jest rozszerzenie do przeglądarki Chrome, Firefox i Opera o nazwie “pCloud save”. Dzięki niemu jednym kliknięciem myszy możemy pobierać obrazy, wideo i dźwięk z dowolnej strony internetowej i zapisywać na dysku w chmurze.

Dodatkowym atutem jest folder Crypto. Jest to folder o standardzie bezpieczeństwa “zero knowledge”, co oznacza, że nikt, nawet pracownicy pCloud nie mają do niego dostępu i jedynym sposobem na dostanie się do niego jest prywatny klucz bezpieczeństwa. Folder Crypto to opcja dodatkowo płatna i kosztuje 4,99 EUR miesięcznie.

Jeżeli chodzi o wielkość przesyłanych plików i ich liczbę to nie ma żadnych ograniczeń oraz limitów prędkości.

Średnia prędkość wysyłania to około 70 Mb/s. Jeśli chodzi o prędkość synchronizacji w moim przypadku wynosiła zwykle około 2-2,5 minuty na każdy 1 GB pliku. Są to bardzo dobre wyniki godne najlepszych dysków na rynku.

Poza tym dysk pCloud wyposażony jest w odtwarzacze zdjęć, wideo oraz muzyki, dzięki czemu z poziomu dysku możemy otwierać większość plików.

Niektóre dyski w chmurze umożliwiają również możliwość edycji plików tekstowych, jednak tutaj nie jest to możliwe.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, transfery plików odbywają się za pośrednictwem szyfrowanego kanału TLS/SSL, co zapewnia bezpieczeństwo danych. pCloud replikuje pliki w pięciu różnych lokalizacjach serwerów, aby zabezpieczyć się przed utratą danych. Usługa oferuje również uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) dla zwiększenia bezpieczeństwa.

Usługa jest również dobra w kontroli danych, pozwalając Ci wybrać, gdzie chcesz przechowywać swoje dane – w Luksemburgu, który jest częścią Unii Europejskiej, lub w jego centrum danych w Teksasie w USA. Szwajcarskie przepisy dotyczące prywatności są niezwykle surowe i firma jest w pełni zgodna z RODO.

Ile kosztuje?

pCloud jest dostępny w darmowej wersji do 10 GB. Tak do końca jednak nie jest, ponieważ na początku mamy darmowe 6 GB z możliwością rozszerzenia tego o kolejne 4 GB gdy zaprosimy znajomych do korzystania z dysku (1 GB za każdego znajomego).

Jeśli chcemy więcej przestrzeni, musimy zdecydować się na plan płatny. Plany płatne podzielone są na 3 kategorie- indywidualne, rodzinne i biznesowe.

Plany indywidualne:

  • 500 GB za 50 EUR rocznie lub 199 EUR na zawsze.
  • 2 TB za 100 EUR rocznie lub 399 EUR na zawsze
  • 10 TB za 1190 EUR na zawsze

Plany rodzinne:

  • 2 TB za 595 EUR na zawsze
  • 10 TB za 1499 EUR na zawsze

Plany rodzinne są droższe od planów indywidualnych, ale możemy podłączyć do nich do 5 użytkowników zachowując tę samą cenę.

Plany biznesowe:

Użytkownicy biznesowi są ograniczeni do członkostwa opartego na subskrypcji. Kosztuje to od 7,99 EUR miesięcznie na użytkownika. Wymagane jest co najmniej trzech użytkowników. Każdy użytkownik otrzymuje dostęp do 1 lub 2 TB przestrzeni dyskowej i 180 dni przechowywania wersji plików, w porównaniu ze standardowymi 30 dniami w przypadku planów osobistych.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Bezpłatny plan do 10 GB
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa danych
  • Szybka synchronizacja i przesyłanie plików

Minusy:

  • Brak opcji edycji dokumentów tekstowych

Czy warto korzystać z pCloud?

pCloud to jeden z lepszych wyborów, jeśli chodzi o dysk do użytku prywatnego, jak i firmowego. Charakteryzuje się szybkim przesyłem danych, wieloma funkcjami, oraz umiarkowanymi cenami.

Oczywiście nie jest to perfekcyjna chmura. Zabrakło mi w niej opcji edycji dokumentów tekstowych a dodatkowo niektóre funkcje są dodatkowo płatne.

Jednak warto skorzystać z pCloud, zwłaszcza, że udostępnia darmowe 10 GB miejsca. Jeśli chcesz rozpocząć za darmo, przejdź do pCloud klikając tutaj.