Chcesz zacząć korzystać z OpusClip, ale nie wiesz, czy warto tracić czas na to narzędzie?

Postanowiłem sprawdzić za ciebie. W tym artykule opiszę funkcje OpusClip oraz moje doświadczenia związane z korzystaniem z tego programu.

Czym jest OpusClip?

OpusClip to narzędzie, które powstało wraz z popularyzacją filmów krótko formatowych na TikToku, Instagram Reels, oraz YouTube Shorts.

Narzędzie to z pomocą sztucznej inteligencji jest zdolne do wyłapywania najciekawszych momentów z dłuższych materiałów wideo, jak np. podcasty, a następnie przerabiania je na krótkie filmiki z napisami gotowe do publikacji w mediach społecznościowych.

Wszystko to dzięki automatyzacjom oraz AI, które pozwalają w bardzo krótkim czasie i bez posiadania żadnych umiejętności utworzyć wiele krótkich i dobrej jakości filmików. Aplikacja jest niezwykle popularna i korzysta z niej ponad 5 mln twórców.

Jakie funkcje posiada OpusClip?

Główną funkcją OpusClip jest oczywiście odnajdywanie najciekawszych momentów długich filmów i tworzenie z nich krótkich filmików.

Po rejestracji w OpusClip, której możesz dokonać tutaj, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest wybór filmu, z którego chcemy uzyskać krótkie fragmenty. Możemy to zrobić albo wybierając plik z dysku naszego komputera, albo wklejając link do filmu, np. z serwisu YouTube, Vimeo, lub innych. Gdy to zrobimy, klikamy “Get clips in 1 click”, a narzędzie przystąpi do poszukiwania najciekawszych momentów.

OpusClip pracuje stosunkowo długo nad wyborem i obrabianiem odpowiednich fragmentów. W moim przypadku wybrałem podcast, który trwał około 1 godz. i 20 min, a cały proces zajął około 10 minut.

Po zakończeniu, okazało się, że OpusClip wyłuskał 5 najciekawszych fragmentów z tego podcastu. Wszystkie fragmenty miały automatycznie zastosowane napisy, oraz były całkiem logicznie zmontowane. Dodatkowo były one od razu dostosowane do popularnych formatów.

Jeżeli chodzi o samą jakość merytoryczną wybranych fragmentów, uważam, że w tym materiale, który obejrzałem wcześniej, było około 6-7 ciekawych momentów. OpusClip wybrał moim zdaniem 3 ciekawe momenty i 2 zupełnie bezsensowne (wstęp do filmu oraz reklamę kursu językowego autora kanału).

Co ciekawe, przy każdym fragmencie mamy również podaną szansę na to, że filmik zostanie viralem (w skali 1-100), a także dostajemy uzasadnienie dlaczego akurat ten fragment został wybrany (na podstawie hook, flow, engagement, trend).

Jeżeli uznamy, że wybrane fragmenty są wystarczające, by je opublikować, możemy od razu z poziomu OpusClip wstawić filmiki do mediów społecznościowych lub pobrać na dysk. Warto jednak wybrać inną opcję, czyli edycję klipu, ponieważ jest ona dość ciekawa i zaawansowana.

W oknie edycji klipu, możemy edytować go pod własne potrzeby. Jest tu wiele opcji, takich jak na przykład możliwość przycinania i dzielenia filmu, edycja zawartości napisów i ich stylów, możliwość dodawania emoji, przybliżanie/oddalanie i wiele więcej. OpusClip automatycznie podkreśli również najważniejsze słowa kluczowe. Ogólnie rzecz biorąc, edytor jest bardziej niż wystarczający na potrzeby edycji filmów krótkiego formatu.

Warto jeszcze wspomnieć o funkcji Auto B-Roll. Po jej zastosowaniu automatycznie dodaje ona fragmenty stockowych filmów lub filmów stworzonych przy użyciu AI do klipu. Przykładowo, jeśli w filmiku jest mowa o pracy, dodawany jest filmik stockowy z osobą, która pracuje. Jest to na pewno fajna opcja urozmaicenia materiałów.

OpusClip umożliwia także stworzenie szablonu twojego brandu. Oznacza to, że narzędzie będzie tworzyło filmiki zgodnie z wybranymi przez ciebie parametrami. Możesz np. ustawić indywidualny kolor i styl napisów, tło, czy emotki. Dzięki temu twoje materiały będą bardziej rozpoznawalne.

Z pewnością warto jeszcze wspomnieć o funkcji “Calendar”. Umożliwia ona integrację twojego konta OpusClip np. z TikTokiem oraz zaplanowanie automatycznego dodania filmu na konkretny dzień i godzinę. Dzięki temu materiału opublikują się bez twojej obecności na wybranych platformach.

Na koniec dodam jeszcze, że w ustawieniach znalazłem tzw. “Free caption generator”. Jest to dodatkowe narzędzie, zupełnie darmowe, które pozwala na generowanie napisów do twoich klipów.

Ile kosztuje OpusClip?

Do OpusClip możemy zarejestrować się zupełnie za darmo, ponieważ twórcy udostępniają każdy pakiet w darmowej wersji na 7 dni. W związku z tym najlepiej wybrać pakiet Pro, ponieważ w momencie rejestracji nie musimy podawać danych do płatności.

A wszystkie pakiety oraz ich możliwości kształtują się następująco:

Darmowa wersja jest mało użyteczna, ponieważ pozwala miesięcznie wydobywać fragmenty z filmów o łącznej długości 60 minut. Możemy więc na przykład wydobywać fragmenty z 2 filmików, które trwają po 30 minut, ale już nie wybierzemy filmu, który trwa 1 godz. i 20 min. W tej wersji nie ma również możliwości edycji.

Plan Starter za $9/mies. jest już bardziej atrakcyjny, posiada edytor, nie ma znaku wodnego OpusClip, ale nie posiada niektórych funkcji AI oraz kalendarza do planowania publikacji materiałów. Dodatkowo ma możliwość procesowania materiałów o łącznej długości 150 min. na miesiąc, co jest dość słabym wynikiem.

W związku z tym, najbardziej atrakcyjną opcją wydaje się plan Pro. Jest on wyposażony we wszystkie funkcje a jego cena zależna jest od łącznej długości materiałów miesięcznie. Aby korzystać w miarę swobodnie z tego narzędzia, zapłacimy za nie $20-30/mies.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Duża oszczędność czasu
  • Darmowe narzędzie do generowania napisów
  • Funkcje sztucznej inteligencji
  • Prosty w obsłudze edytor
  • Kalendarz automatycznego dodawania filmików

Minusy:

  • Program czasem wybiera niekoniecznie interesujące fragmenty
  • Cena najdroższego planu uzależniona od liczby edytowanych filmów

Czy warto korzystać z OpusClip?

OpusClip jest jednym z tych narzędzi, z którego korzystanie na początku może wywołać efekt “wow” i możesz zdać sobie sprawę z tego, jak potężna może być sztuczna inteligencja.

OpusClip na pewno zaoszczędzi nam masę czasu. Od wybrania filmu do końcowej edycji mija około 30 minut a w wielu przypadkach nawet mniej. Gdyby robić to bez użycia OpusClip, proces zająłby z pewnością minimum 3-4 godziny. Oczywiście fakt, że korzystamy ze sztucznej inteligencji wpływa nieco na jakość wybieranych fragmentów, jednak mimo to moim zdaniem zdecydowanie warto korzystać z OpusClip.

Jeżeli chcesz skorzystać z darmowego okresu próbnego, przejdź do strony głównej OpusClip.