Parafrazowanie bez użycia specjalistycznych narzędzi może być czasochłonne.

Abyś mógł sparafrazować dowolny tekst szybko, profesjonalnie, oraz bez narażania się na plagiat, to jesteś w dobrym miejscu.

Postanowiłem znaleźć i przetestować dostępne na rynku narzędzia do parafrazowania. Cały proces nie był łatwy, bo musiałem odrzucić sporo narzędzi głównie ze względu na brak języka polskiego, czy słabej jakości treści.

Dzięki temu masz jednak pewność, że wybrane narzędzia będą dla ciebie najlepszym możliwym wyborem.

Zapraszam do rankingu 5 najlepszych darmowych narzędzi do parafrazowania.

Co znajdziesz w artykule? (Kliknij, by zjechać do sekcji)

1. QuillBot

QuillBot to bardzo popularne narzędzie i stwierdzam, że jest to najlepszy możliwy wybór, jeśli chodzi o parafrazowanie.

Możemy z niego korzystać niezależnie od tego, czy chcemy sparafrazować artykuły, wypracowania, czy inne typy treści. Wersja darmowa pozwala na sparafrazowanie tekstu do 125 słów, jednak można to obejść, wklejając teksty we fragmentach.

Poza wklejeniem tekstu jest też opcja dodania pliku z tekstem.

W płatnej wersji mamy do wyboru również różne tryby parafrazowania, np. formalny, kreatywny, czy prosty, jednak z moich doświadczeń, standardowy tryb w darmowym pakiecie również dobrze daje radę.

Generowane teksty są bardzo logiczne, nie zmieniają sensu wypowiedzi, a także chronią nas przed plagiatem. Dostępne są statystyki, takie jak np. średnia liczba słów w zdaniu, czytelność, czy procent zmienionej treści.

Ponadto QuillBot jest wyposażony w narzędzie do sprawdzania gramatyki, a korzystanie z tego programu jest niezwykle proste. Wygenerowane parafrazy możemy od razu pobrać w pliku DOCX.

Możesz skorzystać z QuillBot, przechodząc tutaj.

2. Paraphrase Tool

Paraphrase Tool to narzędzie, które wyróżnia się tym, że za darmo mamy bardzo dużą liczbę trybów parafrazowania. Jest ich aż 9, wśród nich na przykład tryb wydłużania treści, który zwykle jest dostępny tylko w płatnych wersjach tego typu narzędzi.

Jakość parafrazowanych tekstów również pozytywnie mnie zaskoczyła, ponieważ nie brzmią one jakby były wygenerowane przez maszynę, a prawdziwego człowieka. Co prawda szybkość generowania parafraz jest nieco dłuższa, niż u konkurencji, jednak uważam, że warto iść na taki kompromis.

Paraphrase Tool bez tworzenia konta pozwala na wklejenie tekstu do 3000 znaków, co odpowiada około 400 słowom. Tworząc darmowe konto, limit ten możemy zwiększyć aż do 10.000 znaków.

Nie mogłem jednak sparafrazować ponownie wygenerowanych fragmentów, które mi nie odpowiadały, za co stawiam mały minus.

Skorzystaj z Paraphrase Tool, klikając tutaj.

3. Paraphraser.io

Paraphraser.io jest tak prosty w użyciu, jak jego nazwa. Z narzędzia możemy korzystać bez rejestracji. Możemy wkleić tu aż 400 słów, co jest dobrym wynikiem, biorcą pod uwagę 125 słów w przypadku QuillBot.

Mamy również możliwość wyboru jednego z dwóch trybów parafrazowania-płynnego i standardowego. Inne tryby są dostępne w płatnych wersjach. Sam proces parafrazowania to kwestia kilku sekund.

Teksty są moim zdaniem jakościowo bardziej, niż zadowalające, dokładne, oraz brzmią ludzko. Jeśli jakiś fragment nie przypadnie nam do gustu, możemy go sparafrazować jeszcze raz.

Teksty możemy jednym kliknięciem sprawdzić pod kątem plagiatu, wykonać podsumowanie, czy sprawdzić gramatykę.

Paraphraser.io będzie doskonałym wyborem dla studentów, nauczycieli, uczniów, ale również właścicieli biznesów.

Aby skorzystać z tego narzędzia, przejdź do tej strony.

4. Smodin

Smodin to narzędzie do parafrazowania dla studentów, blogerów, firm, naukowców, oraz zespołów marketingowych.

Minusem Smodin jest to, że w tygodniu mamy możliwość parafrazowania jedynie 3 tekstów, a każdy z nich nie może mieć więcej niż 1000 znaków. Same teksty bardzo przypadły mi do gustu i moim zdaniem ich jakość jest jedną z najlepszych w tym rankingu.

Co wyróżnia Smodin jest fakt, że zamiast wklejać tekst, możemy również wgrać plik.

Możemy też przestawić się na widok zmian i podejrzeć, jakie fragmenty zostały zmienione. Oprócz możliwość standardowego pobrania pliku w formacie obsługiwanym przez Word, możemy również pobrać go do PDF.

Interfejs Smodin jest ustawiony domyślnie po polsku, jednak warto przestawić się na angielski, ponieważ polskie tłumaczenia interfejsu (nie samej treści) są słabe.

Możesz skorzystać ze Smodin tutaj.

5. Editpad

Editpad to kolejne szybkie narzędzie do parafrazowania przeznaczone głównie do studentów i uczniów. W darmowej wersji wkleimy tekst o długości maksymalnie 1000 słów.

Jakość parafraz jest dobra, choć w moim przypadku znalazło się kilka niedociągnięć. Na szczęście każdy fragment możemy na nowo sparafrazować do uzyskania lepszego rezultatu.

Tak jak można się domyślić z poprzednich narzędzi, tu również dostępne są darmowe 2 tryby- formalny i smooth, a inne są dostępne dopiero po wykupieniu płatnej wersji.

Za darmo możemy jednak skorzystać z detektora plagiatów i podsumowań.

Jeśli chcesz zacząć parafrazować z Editpad, kliknij w ten link.