MailerLite i GetResponse to jedne z najpopularniejszych platform do e-mail marketingu i często wiele osób ma problem z tym, którą wybrać.

Jako że korzystałem z obu tych platform, mogę je porównać, dzięki temu podejmiesz dla siebie najlepszą możliwą decyzję.

Zapraszam do porównania MailerLite oraz GetResponse.

1. Darmowy pakiet

Duża część osób korzystająca z narzędzi do automatycznych wysyłki e-maili ma na tyle mało kontaktów na swojej liście, że po prostu korzystają z darmowego pakietu.

MailerLite oferuje darmowy pakiet, który jest dużo bardziej hojny. Możemy mieć bowiem aż do 1000 kontaktów oraz wysłać 12.000 e-maili na miesiąc kompletnie za darmo.

W przypadku GetResponse, mamy możliwość dodania 500 kontaktów i wysyłki tylko 2.500 wiadomości co miesiąc.

Poza tym, liczba dostępnych funkcji darmowego planu MailerLite również jest większa. Przykładowo, w przeciwieństwie do GetResponse, mamy możliwość tworzenia stron internetowych, są zapewnione podstawowe funkcje analityczne, czy nielimitowana liczba pop-upów.

2. Koszty

Jeśli twoja liczba adresów e-mail jest większa i nie mieścisz się już w darmowych planach, będziesz musiał skorzystać z płatnych abonamentów.

W obu przypadkach możemy wysyłać nielimitowaną liczbę e-maili, a ceny będą zależeć od liczby posiadanych kontaktów.

Jeżeli masz kilka tysięcy kontaktów, ceny planów MailerLite oraz GetResponse są dość podobne, choć bardziej na korzyść MailerLite. W przypadku 5.000 kontaktów, za najtańszy plan w MailerLite zapłacisz $35/mies., a w GetResponse $44/mies.

Różnice te nieco się zacierają i przemawiają na korzyść GetResponse w przypadku większych list. Przykładowo za 50.000 kontaktów zapłacimy miesięcznie w GetResponse w najtańszym pakiecie $245, podczas gdy w MailerLite $260.

Porównując same funkcje tych planów, również oscyluje to w okolicach remisu. Trochę słabe jest to, że płacąc za MailerLite, w najtańszym planie nie mamy dostępu do wsparcia chat 24/7. Z drugiej jednak strony plan ten jest nieco bardziej zaawansowany w automatyzacje w porównaniu do GetResponse.

Różnice cen nie są więc duże, jednak jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze bardziej, możesz opłacić GetResponse z góry za 24 miesiące i zapłacisz średnio miesięcznie jeszcze mniej. W przypadku MailerLite nie ma takiej możliwości i można opłacić maksymalnie na rok z góry.

Aby jednak dowiedzieć się, co będzie w twoim przypadku bardziej opłacalne, musisz wiedzieć, których funkcji będziesz używać. Z racji tego możesz zapoznać się ze szczegółowymi cennikami na oficjalnych stronach MailerLite i GetResponse.

Warto jeszcze wspomnieć, że obie firmy oferuję 30-dniowy darmowy okres próbny na swoje płatne plany.

3. Łatwość użytkowania

Prostota użytkowania to często bardzo subiektywna sprawa. Dla jednej osoby to samo narzędzie może być intuicyjne, a dla drugiej nie.

Gdybym miał jednak oceniać, z MailerLite korzystało mi się dużo lepiej. Elementy są tu ułożone tak, aby nie przytłaczać użytkownika, są one logicznie umieszczone, a także możemy zmienić motyw na ciemny. Nawet korzystając z tego narzędzia pierwszy raz, szybko połapiemy o co w nim chodzi.

Lepiej korzystało mi się również z ustawiania automatyzacji, czy zarządzało kontaktami. GetResponse wypadł nieco lepiej jedynie w przypadku edytora formularzy, czy e-maili. Design tego edytora bardziej mi się podobał, ponieważ był bardziej nowoczesny.

GetResponse ogólnie nieco mniej przypadł mi do gustu ze względu na trochę chaotyczne rozmieszczenie elementów. Osobiście lubię prostotę, której tu nie ma. Nauczenie się tego interfejsu zajmie więc nieco dłużej, aniżeli w przypadku konkurenta. Największym jednak minusem GetResponse jest stosunkowo powolne działanie. Elementy ładują się wolno, co czasem może doprowadzać do szału.

4. Gotowe szablony i opcje dostosowywania

Szablony to niezwykle ważna funkcja każdego narzędzia do e-mail marketingu, ponieważ pozwalają one oszczędzać czas, oraz wyglądają niezwykle profesjonalnie.

MailerLite posiada na ten moment 24 szablony formularzy rejestracyjnych, oraz 94 szablony wiadomości e-mail. GetResponse ma ponad 150 szablonów zarówno jeśli chodzi o formularze, jak i wiadomości.

Jeżeli chodzi o opcje dostosowywania szablonów, GetResponse moim zdaniem wygrywa, ponieważ ma dużo więcej bardziej zaawansowanych opcji, takich jak rozmiary, pozycje, a także dysponuje widokiem formularzy, czy e-maili na telefonach, czego z jakiegoś powodu nie ma w MailerLite.

W MailerLite oczywiście również utworzymy fajne formularze, jednak nie ma tu tak dużo opcji dostosowywania i jesteśmy nieco bardziej ograniczeni.

5. Automatyzacje

Zarówno MailerLite, jak i GetResponse oferują dość zaawansowane funkcje automatyzacji.

MailerLite nie powala liczbą szablonów gotowych automatyzacji, ponieważ ma ich zaledwie 15. GetResponse oferuje ich blisko 50.

Jeżeli chodzi o prostotę edycji, automatyzacje MailerLite były dla mnie prostsze i przyjemniejsze w obsłudze. Jednak prostota użytkowania nie jest najważniejsza. Ważniejsze jest to, jak zaawansowane automatyzacje możemy stworzyć i tutaj bez dwóch zdań wygrywa GetResponse.

Narzędzie do automatyzacji GetResponse jest bardziej zaawansowane. To, co najbardziej mi się podoba, to swoboda, która wiąże się z opcją „zbuduj od podstaw”. Zaznaczanie kolorami ułatwia zrozumienie, które ścieżki gdzie prowadzą, i możesz swobodnie przesuwać wszystkie elementy podczas testowania różnych konfiguracji.

W GetResponse dostępnych jest wiele działań i warunków. Warunki są podzielone na podstawowe, tagowanie i ocenianie oraz eCommerce. Podstawowe warunki to subskrybcja przez, kliknięcie linku, otwarcie wiadomości, specjalna okazja, wysłana wiadomość itp. Tagowanie i ocenianie obejmuje przyznany wynik i przypisany tag. E-commerce obejmuje zakupy, porzucone koszyki, odwiedzane adresy URL, zdarzenia itp.

6. Dostarczalność wiadomości

Dobre narzędzie do obsługi poczty e-mail powinno cechować się dobrą dostarczalnością wiadomości. W przeciwnym razie Twoje wysiłki prowadzące do wysłania kampanii pójdą na marne.

Według emailtooltester.com, dostarczalność w MailerLite to 92,7%, a w GetResponse 89,9%.

Bez dwóch zdań zwycięzcą jest tutaj MailerLite.

7. Funkcje sztucznej inteligencji

Zarówno MailerLite, jak i GetResponse są wyposażone w funkcje sztucznej inteligencji.

Trudno tutaj ocenić zwycięzcę, ponieważ funkcje te są podobne. Przykładowo, AI pomoże nam napisać treść e-maili, wygenerować landing page, czy podsunąć pomysły do nagłówków wiadomości.

Bez AI nie ma narzędzia do newsletterów, jednak trudno w tym polu jest się wyróżnić.

8. Analityka

Jeśli szukasz prostej, dobrze zaprezentowanej analityki, MailerLite będzie trudny do pobicia. MailerLite cechuje się tym, że większość statystyk pojawia się kontekstowo, czyli na przykład są wbudowane w każdą wiadomość. Jednak poza patrzeniem na piękne wykresy liczby subskrybentów i współczynnika otwarć, nie możesz zrobić zbyt wiele więcej.

Oferta analityczna GetResponse prawdopodobnie będzie wystarczająca dla początkujących, jednak również nie ma tu szału. Pulpit analityczny GetResponse jest konfigurowalny, ale dość prosty. Możesz szybko zobaczyć, ile kontaktów zostało otwartych, klikniętych, odrzuconych lub wypisanych z subskrypcji, ale próżno szukać bardziej szczegółowych statystyk.

Z dwojga złego analityka GetResponse wypada nieco lepiej, choć jest jeszcze dużo do poprawy. Warto byłoby dodać na przykład raporty z mediów społecznościowych, czy sugestie polepszeń.

9. Integracje

MailerLite oferuje 150 integracji, GetResponse prawie 200. W obu przypadkach te najważniejsze są na miejscu, czyli integracje z WooCommerce, Shopify, Stripe, WordPress, MailChimp, Canva, lub Google Docs.

10. Wsparcie klienta

MailerLite oferuje wsparcie zarówno w postaci chatu 24/7, mailowego, oraz bazy wiedzy. Niestety, tylko w najdroższym planie możemy skorzystać z tych wszystkich udogodnień, ponieważ plan Growing Business nie opcji chatu 24/7.

GetResponse ma lepszą obsługę klienta, ponieważ jest ona dostępna po polsku, a chat 24/7 jest dostępny również w najtańszym planie. Podobnie jak w GetResponse, w darmowym planie nie możemy liczyć na żadną pomoc poza bazą wiedzy.

MailerLite czy GetResponse- którą platformę wybrać?

MailerLite i GetResponse to czołowe narzędzia do e-mail marketingu i wybór jednego z nich na prawdę może być nie lada wyzwaniem.

Osobiście uważam, że MailerLite będzie nieco lepszym wyborem. To dlatego, że oferuje lepszy bezpłatny plan, jest prostszy w obsłudze, oraz cechuje się lepszą dostarczalnością. W aspektach, gdzie przegrywa z GetResponse jest zazwyczaj nieznacznie gorszy.

Na korzyść GetResponse przemawiają gotowe szablony, których jest więcej, są bardziej profesjonalne, a ich możliwości edycji są bardziej zaawansowane, niż w przypadku MailerLite.

Reasumując, różnice pomiędzy oboma narzędziami są niewielkie. Zarówno MailerLite, jak i GetResponse nie przez przypadek znajdują się wysoko w rankingach narzędzi do wysyłki newsletterów. Mój wybór padł jednak na MailerLite.