Poszukujesz narzędzia do e-mail marketingu? Zastanawiasz się czy MailerLite będzie dobrym wyborem?

W tym artykule poznasz wszystkie najważniejsze funkcje MailerLite, oraz jego wady i zalety. Na koniec podpowiem czy to narzędzie będzie odpowiednie dla Ciebie.

Czym jest MailerLite?

MailerLite to narzędzie do zarządzania e-mail marketingiem, które powstało w 2010 roku.

Początkowo narzędzie rzeczywiście oferowało funkcje, które nawiązują do jego nazwy, czyli pozwalało tworzyć newslettery, e-maile, czy autorespondery.

W miarę rosnących wymagań rynku i coraz większej konkurencji, MailerLite zaczął wprowadzać więcej funkcji, np. możliwość tworzenie stron lądujących, co sprawia, że obecnie jest to bardziej narzędzie all-in-one do marketingu, niż platforma do e-mail marketingu.

Misją firmy jest oferowanie prostego narzędzia do marketingu, by pomagać klientom zwiększać zyski. Obecnie MailerLite zatrudnia prawie 150 osób i działa międzynarodowo. Bardzo dużą popularnością cieszy się również w Polsce.

Jakie funkcje oferuje MailerLite?

Narzędzie MailerLite jest rzeczywiście bardzo proste w użyciu. Pulpit główny wygląda tak jak poniżej i nie powinien on przerażać nawet początkujących. Po lewej stronie mamy menu główne a w centralnej części pulpit nawigacyjny z najważniejszymi skrótami i statystykami.

Na obrazku poniżej widzicie ciemną wersję kolorystyczną, którą możecie zmienić z domyślnie ustawionej białej.

1. Kampanie

Pierwsza zakładka to “Kampanie”. Możemy tu tworzyć newslettery, czy split testy.

Tworzenie kampanii jest proste. Wystarczy tylko nazwać kampanię, a następnie podać inne szczegóły, np. wpisać nadawcę, którego odbiorcy twoich e-maili będą widzieć czy wybrać odbiorców. Po prawej stronie mamy podgląd tego, jak nasza wiadomość będzie wyglądać.

2. Edytor wiadomości e-mail

W następnym kroku przechodzimy do stworzenia wiadomości. Wiadomości możemy stworzyć z gotowych szablonów. Przykładowo, jeśli chcesz wysłać wiadomość z kuponem rabatowym, możesz wybrać odpowiedni szkic i jedynie podmienić dane. Możesz też stworzyć e-maila od zera.

Edytor wiadomości e-mail jest bardzo zaawansowany. Jest to edytor typu “przeciągnij i upuść”, więc jest znakomitym rozwiązaniem również dla początkujących.

Przykładowe elementy, które możesz nanieść na wiadomość e-mail to quizy, ankiety, wideo, przyciski, tabele i wiele, wiele więcej. Możesz je też dowolnie modyfikować, jeśli chodzi o rozmiar, kolory, czy style.

Masz również podgląda na to, jak wiadomość będzie wyglądać na telefonie i komputerze.

3. Ustawienia kampanii

W ostatnim kroku ustawiamy szczegóły dotyczące kampanii. Możemy na przykład edytować temat kampanii, zmienić język, czy wybrać odbiorców. Istnieje możliwość wybrania grupy odbiorców lub filtrowania ich według bardziej zaawansowanych filtrów, np. daty zapisu na listę mailingową. Dodatkowo mamy opcję zastosowania nawet kilku filtrów dla lepszego targetowania treści.

Na sam koniec ustawiamy kiedy chcemy wysłać kampanię. Oprócz wysyłki natychmiastowej, możemy ustawić konkretną godzinę, na podstawie strefy czasowej lub wysłać automatycznie o godzinie ze statystycznie największą szansą otwarcia wiadomości.

4. Zarządzanie listą odbiorców

W zakładce “odbiorcy” znajdziemy wszystko, co związane z zarządzaniem naszymi subskrybentami. Możemy tu importować listę naszych ówczesnych odbiorców z innych programów, czy przyglądać listę wszystkich odbiorców.

Obiorców możemy sortować na kilka sposobów a po kliknięciu na adres e-mail odbiorcy, zobaczymy więcej szczegółów, np. kiedy dołączył do naszej listy lub w jakim kraju mieszka.

W polach “segmenty” i “grupy” istnieje możliwość tworzenia różnych grup i dzielenia odbiorców.

Mamy też opcję statystyk oraz wypisania nieaktywnych odbiorców, którzy nie otwierają naszych e-maili.

5. Formularze

Przechodząc dalej, ważną zakładką są formularze. Jest to nic innego jak sekcja, gdzie tworzymy formularze, które będą zbierały e-maile, np. stronę lądującą z możliwością wpisania swojego imienia i e-maila, by zapisać się na listę.

Do wyboru mamy wiele gotowych już szablonów, ale również możemy stworzyć swój własny pomysł od zera.

Podobnie jak w przypadku projektowania e-maila, tutaj również mamy prosty w obsłudze edytor, który pozwala nam na dowolne dostosowywanie elementów.

Możemy zaprojektować zarówno to, jak formularz wygląda przed uzupełnieniem danych, jak i po uzupełnieniu.

Po zakończonej edycji, ustawiamy jeszcze takie parametry, jak np. wyzwalacz, widoczność, czy częstotliwość, oraz kopiujemy kod z formularzem i wklejamy go na naszej stronie.

6. Strony internetowe

Co istotne, MailerLite umożliwia tworzenie pełnoprawnych stron internetowych. Zasada tworzenia tych stron jest identyczna jak np. podczas budowania wiadomości e-mail, ponieważ mamy edytor “przeciągnij i upuść”.

Tworzenie stron jest więc dziecinnie łatwe, zwłaszcza, że istnieje wiele szablonów do wyboru.

Możemy tworzyć podstrony, kategorie, menu i wiele innych. W teorii możemy stworzyć każdy rodzaj strony internetowej, jednak osobiście nie używałbym MailerLite do tego celu ze względu na ograniczone możliwości konfiguracyjne czy brak zaawansowanych ustawień SEO.

Mimo wszystko jest to bardzo dobra opcja dla mniej zaawansowanych użytkowników. Istnieje możliwość podłączenia własnej domeny. Osobiście używam opcji tworzenia stron internetowych do projektowania prostych landing page’ów, takich jak powyżej.

7. Automatyzacje

W zakładce niżej pod tytułem “automatyzacje” znajdziemy wszystko, co związane z automatycznym wysyłaniem sekwencji e-maili.

Możemy stworzyć sekwencję od zera lub wybrać gotowe sekwencje. Jest ich naprawdę sporo.

Aby je edytować, zaczynasz od wybrania wyzwalacza, czyli rzeczy, od której chcesz uruchomić automatyzację.

Na przykład można wyzwolić automatyzację, by uruchamiała się, gdy subskrybent wypełni formularz lub kliknie łącze.

Następnie dodajesz kroki do automatyzacji, aby wybrać, co będzie dalej.

Na przykład pierwszym krokiem, gdy ktoś wypełni formularz, może być wysłanie mu gotowej powitalnej wiadomości e-mail. W tym samym czasie możesz również skonfigurować przepływ pracy, aby automatycznie przenosić je do określonej grupy.

Warunki umożliwiają skonfigurowanie logiki rozgałęziania i wysyłanie różnych subskrybentów różnymi ścieżkami przepływu pracy w zależności od tego, czy spełniają określone warunki.

W ten sposób możesz dość łatwo tworzyć bardzo złożone i zaawansowane automatyzacje.

8. Intergacje

Z ważniejszych funkcji warto wspomnieć o integracjach. MailerLite możemy zintegrować z około 150 narzędziami. Najpopularniejsze z nich to:

 • WordPress
 • Facebook Audiences
 • Shopify
 • Zapier
 • Presta Shop

Koszt

Do wyboru mamy 3 główne plany.

Darmowy: Za darmo na zawsze, o ile nie posiadasz więcej niż 1000 subskrybentów i nie wysyłasz więcej niż 12000 e-maili miesięcznie. Zawiera podstawowe funkcje, lecz nie ma w nim na przykład asystenta teksu AI, a niektóre funkcje są limitowane (możemy stworzyć maksymalnie 10 landing page’ów).

Growing Business: Nabędziemy go od około 44 zł miesięcznie. Ogólnie plan jest dość szeroki w funkcje i nie ma tutaj limitu wysyłanych e-maili, jednak pamiętajmy, że może nam brakować funkcji, takich jak split testy pop-upów, czy brak wsparcia 24/7 na czacie.

Advanced: Plan kosztuje od 135 zł miesięcznie. Jest to najbogatsza wersja programu ze wszystkimi funkcjami.

Pamiętajmy, że koszt MailerLite będzie zależny głównie od liczby subskrybentów oraz okresu rozliczeniowego. Im większa lista, tym będzie naturalnie drożej (chociaż średnia cena za 1 subskrybenta spada). Jeżeli zapłacimy z góry na rok, będzie ogólnie taniej, niż płacąc każdego miesiąca.

Plusy i minusy

Plusy:

 • Darmowy plan
 • Bardzo prosta obsługa
 • Polska wersja językowa
 • Edytor “przeciągnij i upuść”

Minusy:

 • Mniej gotowych szablonów niż u konkurencji
 • Live chat dostępny tylko dla użytkowników planu “zaawansowany”

Czy warto korzystać z MailerLite?

Jeżeli poszukujesz prostego w użyciu narzędzia do e-mail marketingu, w którym będziesz mógł łatwo zarządzać listą odbiorców i wysyłać im zautomatyzowane kampanie, MailerLite jest jedną z najlepszych opcji na rynku.

Nie jest to co prawda idealny program, jednak większość użytkowników powinna być z niego zadowolona. Dużym plusem jest hojny, darmowy plan, z którego możesz skorzystać, klikając tutaj.