Dla wielu osób zawód freelancera wydaje się niezwykle atrakcyjny ze względu na możliwość pracy z dowolnego miejsca na ziemi i nieposiadania nad sobą szefa.
Jednak jakie kroki należy wykonać, by zostać freelancerem i dodatkowo mieć ciągłość zleceń?
Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się wszystkiego na ten temat.
Kim jest freelancer?
Freelancer to osoba, która pracuje niezależnie, bez stałego zatrudnienia u jednego pracodawcy ani konieczności chodzenia do biura na pełny etat.
Osoby te zazwyczaj oferują swoje usługi lub umiejętności innym firmom lub klientom indywidualnym na zasadzie projektowej lub czasowej.
Freelancerzy mogą wykonywać różne rodzaje pracy, w zależności od swoich umiejętności i specjalizacji, takie jak pisanie, projektowanie graficzne, programowanie, marketing internetowy, tłumaczenia, fotografowanie, konsulting, copywriting i wiele innych.
Jakie są zalety i wady bycia freelancerem?
Zalety:
- Swoboda: Jako freelancer ustalasz własne godziny pracy i możesz wybrać, które zadania zaakceptować, a które odrzucić.
- Elastyczność zarobkowa: Jako freelancer możesz pracować więcej godzin, aby uzyskać więcej klientów.
- Praca z wieloma różnymi ludźmi. Jako freelancer możesz pracować z różnymi ludźmi, ale jest duża szansa, że dla pewnej części będziesz stałym zleceniobiorcą.
- Brak kosztów dojazdu do pracy. Kiedy jesteś freelancerem, nie musisz wydawać pieniędzy na dojazdy, czy nawet kupować samochodu. Dodatkowo oszczędzasz czas, który poświęciłbyś na dojazd do biura i powrót do domu.
Wady:
- Trudność w osiągnięciu stałych dochodów na początku: Początki bywają trudne i ciężko o zbudowanie stałej bazy klientów na początku przygody freelancera. Warto mieć więc na początku pracę na etacie bądź zabezpieczenie finansowe.
- Inwestycja w sprzęt: Jako freelancer będziesz musiał poczynić inwestycje w niezbędny sprzęt oraz licencje na oprogramowanie, które mogą pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych.
- Mało kreatywności: Wykonując zlecenia, musisz słuchać swojego klienta i zazwyczaj nie ma miejsca na kreatywność z twojej strony tak, jak w przypadku bycia szefem we własnej firmie.
Jak zostać freelancerem?
Oto kroki, które musisz spełnić, by zostać freelancerem.
1. Wybierz, jaką usługę chcesz wykonywać
Wybór usługi, którą chcesz świadczyć jako freelancer, to kluczowy krok w rozpoczęciu działalności jako niezależny pracownik.
Przede wszystkim weź pod uwagę swoje umiejętności i doświadczenie. Jeśli masz już jakieś umiejętności w danej dziedzinie, dobrze byłoby jej spróbować, ponieważ może być to duża przewaga na start.
Nawet jeśli nie masz jeszcze umiejętności, możesz robić po prostu to, co cię interesuje. Sprawi to, że szybko nauczysz się danej rzeczy i będziesz bardziej zaangażowany i zmotywowany do pracy jako freelancer.
Warto również zbadać rynek, by dowiedzieć się, czy istnieje popyt na usługę, którą chcesz świadczyć. Sprawdź więc konkurencję, zrozum, jakie są ceny usług w danej dziedzinie i jakie są oczekiwania klientów.
Wybierając swoją usługę, warto skupić się na węższym segmencie rynku, by mieć mniejszą konkurencję. Przykładowo, jeśli chcesz pisać teksty na blogi, nie oferuj bycia redaktorem we wszystkich kategoriach, a skup się na przykład na pisaniu tylko na temat motoryzacji.
Wybór usługi powinien być też zgodny z twoimi osobistymi i zawodowymi celami. Czy chcesz pracować na pełen etat jako freelancer, czy może jedynie dorywczo? To również wpłynie na wybór usługi. Po dokładnym przeanalizowaniu tych kwestii, będziesz miał lepszy pomysł na to, jaką usługę chcesz świadczyć jako freelancer.
2. Znajdź platformy, na których będziesz szukać zleceń
Kolejnym fundamentem do bycia freelancerem, który odnosi sukcesy jest zbudowanie prezencji online.
Jeśli podchodzisz do tematu poważnie, warto zbudować własną stronę internetową, na której zawrzesz informacje o twoich usługach, portfolio, dane kontaktowe i wszelkie inne szczegóły. Dodatkowo z własną stroną twoje usługi będą wyglądały bardziej profesjonalnie.
Zakładanie profili w mediach społecznościowych na platformach takich jak LinkedIn, Twitter i Instagram może być również korzystne w łączeniu się z potencjalnymi klientami.
Użyj tych kont, aby zaprezentować swoje projekty, czy podkreślić osiągnięcia, takie jak zdobyte nagrody lub certyfikaty.
Chyba najważniejszym krokiem jest założenie konta na platformach, które zrzeszają freelancerów z klientami. Zarejestruj się więc w następujących portalach:
- Freelancer.pl
- Oferia
- Useme
Jeśli znasz język angielski i chcesz wykonywać usługi dla klientów z całego świata, dołącz również do:
- Fiverr
- UpWork
- Guru.com
Wiele z tych witryn pozwala użytkownikom tworzyć szczegółowe profile przedstawiające ich umiejętności, dzięki czemu klienci mogą nas łatwo znaleźć, szukając kogoś o określonych kwalifikacjach lub poziomach doświadczenia.
Warto również ogłaszać swoje usługi na grupach Facebookowych dedykowanych freelancerom.
3. Stwórz swoje portfolio
Osobiście nie podjąłbym się współpracy z freelancerem, który nie ma próbek swoich poprzednich prac.
Dołącz więc linki lub screenshoty do twoich prac, które stworzyłeś w przeszłości, dzięki czemu da to twoim potencjalnym klientom wyobrażenie o tym, czego mogą się spodziewać podczas pracy z tobą.
Nie bój się też wspominać o swoich osiągnięciach i chwal się swoimi nagrodami lub certyfikatami, które potwierdzają twoją wiedzę w danej dziedzinie.
Jeśli to możliwe, dołącz również opinie od zadowolonych klientów. Jeśli ich nie masz, po prostu zapytaj poprzednich klientów, czy byliby skłonni dostarczyć referencje na stronie twojego portfolio na temat ich doświadczeń w pracy z tobą. Mogą one znacznie przyczynić się do budowania zaufania między tobą a nowymi potencjalnymi klientami.
4. Ustal ceny usług
Aby ustalić cennik naszych usług, musimy kierować się pewnymi wytycznymi. Zacznij od spojrzenia na ceny swoich konkurentów na rynku, co będzie dobrym wyznacznikiem tego, ile możesz wziąć za swoją usługę.
Nie ma idealnej formuły na wycenę usług freelancera. Istnieją też inne zmienne, takie jak:
- Doświadczenie
- Rodzaj usługi
- Czas trwania projektu
- Złożoność projektu
- Położenie geograficzne klienta
- Pilność zlecenia
Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmieniać swoje stawki, więc zacznij od ceny, z którą czujesz się komfortowo i dostosowuj ją w miarę upływu czasu.
5. Twórz dobre relacje z klientami
Choć może się to wydawać oczywiste, ważne jest, aby rozwijać pozytywne relacje robocze z klientami. Odnoszący sukcesy freelancerzy nawiązują relacje z klientami, zamiast myśleć o pracy jako o jednorazowej transakcji.
Budowanie długoterminowego partnerstwa może prowadzić do powtarzania transakcji i nowych poleceń klientów. Oto kilka kluczowych punktów, o których należy pamiętać podczas tworzenia relacji z klientami:
- Wykonuj dobrą pracę: Wysoka jakość pracy jest niezbędna dla zadowolenia klienta. Należy dostarczyć dużą wartość i rozwiązać problem klienta, aby mieć szansę na zbudowanie długotrwałej relacji z klientem. Aby mieć możliwość długotrwałej pracy, w każdym zleceniu należy dać więcej, niż klient oczekuje.
- Komunikuj się z klientem: Skuteczna komunikacja z klientem tworzy silniejsze relacje biznesowe i zachęca klientów do dalszej współpracy z tobą przy przyszłych projektach.
- Buduj zaufanie poprzez spójność: Konsekwentnie wykonując pracę na czas i dostarczając dokładne rezultaty, możesz zbudować zaufanie i pokazać, że Twój klient może na Tobie polegać w przyszłości.
6. Pracuj nad swoją marką
Oprócz wykonywania zleceń, poświęć niewielką część dnia na promocję swojej marki.
Narzędziem promocji samym w sobie może być udoskonalanie swoich umiejętności i nauka nowych, przez co jakość twoich prac będzie wyższa.
Oprócz tego, udzielaj się na forach, publikuj w mediach społecznościowych, czy zwracaj się do potencjalnie nowych klientów w sprawie zleceń.
Jak współpracowałem z freelancerem przez 2 lata?
Chciałbym, abyś z tego artykułu wyniósł jak najwięcej. Jeśli chcesz zostać freelancerem i dostawać regularne zlecenia, czytaj dalej, aby zainspirować się, co możesz zrobić w tym celu.
Kilka lat temu wystartowałem ze stroną internetową, na którą potrzebowałem osób do pisania artykułów. Aby znaleźć redaktorów na stronę, skorzystałem z serwisu Fiverr, gdyż strona była w języku angielskim i szukałem osób z całego świata.
Wypróbowałem kilkunastu redaktorów, jednak z żadnym z nich nie nawiązałem dłuższej współpracy, mimo tego, że chciałem ją nawiązać.
Za którymś razem trafiłem na osobę, z którą przepracowałem prawie 2 lata i której dałem zarobić dość dobre pieniądze. Na obrazku poniżej możecie zobaczyć kilka historycznych transakcji.
Co sprawiło, że pracowałem z ta osobą 2 lata? Oto lista punktów, którą również możecie zastosować, co zwiększy wasze szanse, na bycie cenionym freelancerem.
Niska cena na start: Redaktor miał stosunkowo niską cenę na start, przez co byłem bardziej skłonny skorzystać z jego pierwszej usługi. W miarę współpracy sam podnosiłem stawkę, ponieważ freelancer robił dobrą robotę. Pierwszy artykuł kosztował mnie około $30 a ostatni $44.
Regularność: Freelancer był do bólu regularny. Zawsze wywiązywał się z terminów i miał uporządkowany plan dostarczania prac, przez co wiedziałem kiedy mogę spodziewać się dostarczania nowych artykułów.
Wysoka jakość pracy: Freelancer przede wszystkim zapewniał świetną jakość i pisał artykuły dokładnie tak, jak chciałem. Trzymał się wszystkich wskazówek, dzięki czemu nie poprosiłem go ani razu o żadną poprawkę.
Dostarczanie więcej, niż było potrzebne: Mój współpracownik dowoził więcej, niż się tego spodziewałem. Często do artykułów dodawał obrazki, wykresy, czy anegdoty.
Dobry kontakt: Z tym freelancerem miałem doskonały kontakt i był online codziennie.
Możesz zastosować te rady, ponieważ są one cenione przez każdego pracodawcę.