Jesteś fotografem i chcesz zarabiać na sprzedaży swoich zdjęć?

W tym poradniku podpowiem ci gdzie możesz sprzedawać swoje zdjęcia online, aby móc na nich zarobić.

Ile możesz zarobić sprzedając zdjęcia online?

To, ile możesz zarobić sprzedając twoje zdjęcia oczywiście zależy od bardzo wielu czynników. Niektórzy fotografowie potrafią żyć ze sprzedaży zdjęć, podczas gdy inni nie potrafią sprzedać nawet jednej sztuki.

Oczywiście ważnym czynnikiem wpływającym na popularność twoich zdjęć będzie ich jakość oraz unikalność. Dobre i wyjątkowe obrazy przyciągają z reguły więcej kupujących.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na miejsce sprzedaży zdjęć. O konkretnych miejscach powiemy sobie za chwilę, jednak musisz wiedzieć, że niektóre portale oferują znacznie lepsze stawki, niż inne.

Warto też pamiętać, by postawić na ilość zdjęć. Im więcej mamy obrazów w portfolio, tym większa szansa, że ktoś je od nas kupi.

Myślę, że jednym z najważniejszym czynników jest dodawanie zdjęć, na które jest popyt i trend. Dobrze jest się wstrzelić w jakąś modę, aby sprzedawać więcej. Na przykład w dobie rozwoju AI, popularne stały się zdjęcia z robotami, komputerami, technologią, itp.

Jakie zdjęcia sprzedają się najlepiej?

Niektóre typy fotografii sprzedają się lepiej od innych. Jakie robić więc zdjęcia, aby zwiększyć swoje szanse na sprzedaż?

Ludzie: Zdjęcia ludzi cieszą się ogromną popularnością. Z reguły warto robić zdjęcia ludziom w różnym wieku, różnej płci, czy różnej rasy, jednak pamiętajmy, że im bardziej unikatowa osoba, tym lepiej. Warto również pomyśleć o fotografowaniu osób podczas ich pracy, wykonujących swoje hobby oraz inne czynności.

Jedzenie: Estetyczne potrawy, proces gotowania, czy zdjęcia osób jedzących również z reguły są bardzo często pobierane.

Miasta: Warto również wyjść na miasto i fotografować ludzi, ulice, pojazdy, budynki, czy parki. Tego typu zdjęciu o tematyce urbanistycznej także są popularne.

Przyroda: Szeroko pojęta przyroda i obrazy to zawsze dobry pomysł na fotografie. Istnieje mnóstwo obiektów, które możesz sfotografować, np. zachody słońca, zwierzęta, krajobrazy, lasy, łąki, i wiele więcej.

Jakie są najlepsze miejsca do sprzedaży zdjęć?

Oto gdzie warto sprzedawać swoje fotografie.

1. Adobe Stock

Adobe Stock to witryna ze zdjęciami stockowymi twórców popularnego Photoshopa oraz Lightroom. Jest to jedna z pierwszych tego typu platform w internecie i istnieje blisko 20 lat.

Adobe Stock jest zintegrowany z Adobe Cloud Platform, co czyni go szczególnie popularnym wśród fotografów, ponieważ można przesyłać albumy bezpośrednio z Lightrooma. Co więcej, Adobe ma wiele produktów, które są używane przez miliony osób na na całym świecie, co oznacza, że twoje obrazy będą widoczne dla naprawdę wielu osób.

Poza zdjęciami, w Adobe Stock możesz również sprzedawać grafikę wektorową, ilustracje, oraz filmy stockowe.

Co również sprawia, że Adobe Stock jest jednym z lepszych wyborów to fakt, że firma nie wymaga wyłącznych praw do Twoich zdjęć, dzięki czemu możesz sprzedawać na innych platformach w tym samym czasie.

Rejestracja jest darmowa. Otrzymujesz 33% dochodów z praw autorskich.

2. Shutterstock

Shutterstock jest dostawcą multimediów stockowych, takich jak obrazy, wektory, wideo i muzyka. W ciągu ostatnich 15 lat wypłacił swoim fotografom i nie tylko ponad 1 miliard dolarów. Platforma umożliwia przesyłanie treści, tworzenie i udostępnianie spersonalizowanej strony portfolio oraz śledzenie zarobków.

Wskaźnik zarobków dostawcy wzrasta wraz z uzyskaniem licencji na więcej jego treści. Istnieje sześć poziomów zarobków za zdjęcia i filmy stockowe, dzięki czemu współtwórcy zarabiają 15-40% prowizji.

3. 500px

500px to witryna fotograficzna oraz platforma społecznościowa, która umożliwia hostowanie i udostępnianie zdjęć, łączenie się z innymi twórcami, przekazywanie i otrzymywanie opinii oraz tworzenie portfolio w celu sprzedaży zdjęć online i zarabiania.

Rzeczą, która wyróżnia 500px, jeśli chodzi o sprzedaż zdjęć, jest struktura płatności. Jako fotograf płacisz miesięczną opłatę abonamentową, aby uzyskać dostęp do funkcji platformy i sprzedawać zdjęcia. Tak długo, jak masz płatną subskrypcję (w cenie $3.99 lub $7.99/mies), otrzymasz 100% prowizji od każdej sprzedaży. Jeśli nie masz płatnej subskrypcji, otrzymujesz 60%.

500px kładzie duży nacisk na wysoką jakość zdjęć. Portal bierze pod uwagę takie rzeczy, jak wyjątkowość, jakość techniczna, ogólna estetyka, wartość produkcyjna i opłacalność komercyjna, zanim zatwierdzi daną fotografię.

4. Alamy

Alamy to brytyjska firma, która dysponuje jedną z najbardziej zróżnicowanych kolekcji zdjęć stockowych w internecie, z ponad 300 milionami zdjęć, wektorów, filmów i obrazów panoramicznych 360 stopni. Oferuje również aplikację o nazwie Stockimo, w której możesz sprzedawać zdjęcia z telefonu.

Alamy płaci współtwórcom co miesiąc i ma kilka modeli prowizji. Fotografowie otrzymują od 17% do 50% sprzedaży, w zależności od popularności obrazu i rodzaju licencji. Z Alamy nie ma długoterminowych umów, a dodatkowo możesz otrzymywać płatności w wielu walutach.

5. Getty Images

Getty images ma dużą bibliotekę zdjęć stockowych premium. Portal przyciąga marki i wydawców internetowych, którzy szukają wysokiej jakości lub trudnych do znalezienia ekskluzywnych obrazów do licencjonowania. Platforma, wraz z witryną microstock, iStock, dociera do ponad 1,5 miliona klientów na całym świecie.

Standardy sprzedaży zdjęć online za pomocą Getty są bardziej rygorystyczne niż w przypadku wielu innych witryn ze zdjęciami stockowymi, co przekłada się na dobre stawki dla fotografów zaczynające się od 20%. Będziesz także musiał złożyć wniosek o bycie współtwórcą i dołączyć przykładowe zdjęcia.

6. Envato Element

Envato Elements to solidna witryna z fotografiami stockowymi, w której możesz sprzedawać zdjęcia online i łączyć się z potencjalnymi klientami. Dzięki Envato Elements możesz sprzedawać zdjęcia w swojej aplikacji lub przesyłać zdjęcia do własnej witryny w domenie marki.

Tak czy inaczej, jest to popularne miejsce do sprzedaży zdjęć i zarabiania pieniędzy w internecie, robiąc to, co kochasz. Dostawcy otrzymują 50% udziału w przychodach netto z subskrypcji.

7. Picfair

Jeśli chcesz mieć pewną kontrolę nad swoim portfolio zdjęć online, Picfair może być solidną opcją. Możesz ustalać tu własne ceny zdjęć, zarówno odbitek, jak i cyfrowych plików do pobrania, a Picfair obsługuje przetwarzanie płatności. Zarządza również produkcją drukowaną, wysyłką i licencjami na obrazy cyfrowe. Możesz łatwo skonfigurować swój niestandardowy sklep, zaczynając od $5 miesięcznie.