Jeżeli posiadasz profil na Instagramie, na którym zgromadziłeś przynajmniej kilka tysięcy obserwujących i jeszcze na nim nie zarabiasz, to zostawiasz sporo pieniędzy na stole.

Jednak bez obaw. Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością zaczniesz zarabiać na Instagramie.

Zapraszam cię do poznania 8 najlepszych sposobów jak możesz zarabiać na Instagramie.

1. Sprzedaż produktów cyfrowych

Sprzedaż produktów cyfrowych to moim zdaniem najlepszy sposób na monetyzację konta na Instagramie. Aby móc sprzedawać produkty cyfrowe, najważniejsze to działać w konkretnej niszy i sprzedawać produkty cyfrowe z nią związane.

Najlepiej sprzedawać kursy online, ponieważ potencjał zarobkowy jest na nich największy. Jeden kurs możesz sprzedać nawet za kilkaset złotych. Aby sprzedać kurs, najlepiej będzie regularnie zbierać adresy e-mail swoich obserwujących i zaoferować go w newsletterze, ponieważ jest to stosunkowo drogi produkt i trudno będzie go sprzedać prosto z Instagrama. Jeśli jednak masz zaangażowaną widownię, możesz równie dobrze promować go z poziomu Instagrama.

Oprócz kursów, dobrymi pomysłami na produkty cyfrowe mogą być:

  • E-booki
  • Plany dietetyczne
  • Grafiki i szablony

Szukasz inspiracji i konta, które wzorowo sprzedaje produkty cyfrowe? Moim zdaniem jest to Łukasz, który prowadzi konto o nazwie @finansowe_wsparcie.

Łukasz dodaje wartościowy kontent o finansach i dodatkowym źródle dochodu, jakim jest sprzedaż w modelu dropshipping. Oprócz tego wplata również filmiki i zdjęcia ze swojego życia prywatnego. W swoich relacjach oraz w linku bio promuje również swój kurs dropshipping, który jest ściśle związany z tematyką konta. Oprócz tego od czasu do czasu wypuszcza limitowane e-booki.

2. Flipowanie kont

Flipowanie kont to sposób na zarobek, jeśli jest w tobie dusza handlarza. Cały proces polega bowiem na tym, że kupujesz konta na Instagramie po to, aby sprzedać je z zyskiem.

Na początku warto zacząć od mniejszych kont, by później skupować coraz większe, ponieważ przy większych kontach możemy zarobić lepsze pieniądze, ponosząc podobny wysiłek.

Aby kupić konto, możemy to zrobić na kilka sposobów. Najlepiej po prostu pisać wiadomości prywatne do właścicieli kont z ofertą zakupu. Możemy również poszperać na facebookowych grupach tematycznych lub marketplaceach do tego przeznaczonych (np. socialtradia.com).

Jeśli znasz język angielski, możesz również poszukać kont międzynarodowych, ponieważ znacząco zwiększasz swój obszar działalności i możliwe zyski.

Kupione konta możemy od razu wystawić na sprzedaż, lecz lepiej będzie skupić się na dalszym rozwijaniu konta i zdobywaniu obserwujących, by w przyszłości sprzedać je z jeszcze większym zyskiem.

Jeśli znasz język angielski, oto case study osoby, która zajmuje się flipowaniem kont na Instagramie.

3. Sprzedaż konsultacji

Kolejnym lukratywnym sposobem na zarobek na Instagramie jest sprzedaż konsultacji. Jeśli nie chcesz tworzyć kursu i innych produktów cyfrowych, konsultacje 1:1 mogą być bardzo fajną możliwością zmonetyzowania twojego konta.

Oczywiście należy pamiętać, by były to konsultacje dostosowane do twojej niszy i abyś doradzał ludziom w rzeczach, w których jesteś dobry i masz szeroką wiedzę. Może być to na przykład majsterkowanie, e-commerce, robienie na drutach, ogrodnictwo, czy cokolwiek innego, w czym jesteś lepszy, niż większość ludzi.

Przykładowo, Artur Karapetyan jest popularnym fizjoterapeutą, który dodaje filmiki na temat szeroko pojętego zdrowia. Załączył on link, w którym oferuje między innymi 45-minutowe konsultacje z zakresu zdrowia za które pobiera 300 zł. Ma dość szeroką widownię, więc nie musi specjalnie promować konsultacji, aby mieć na nie popyt.

4. Posty sponsorowane

Prawdopodobnie najłatwiejszym i najpopularniejszym sposobem na zarobek na Instagramie są posty sponsorowane. Są to zazwyczaj posty reklamujące jakiś produkt, rzadziej usługę.

Aby zdobyć jakąś współpracę, najlepiej być influencerem i posiadać konto, w którym pokazujemy swoją twarz i mamy zbudowane dobre relacje z obserwującymi. Same relacje są równie ważne jak liczba obserwujących, ponieważ firmy poszukujące influencerów kierują się głównie współczynnikiem komentarzy i lajków do obserwujących. Aby być dostrzeżonym, warto mieć przynajmniej 10 tys. followersów, choć wiele firm stawia też na współprace z mniejszymi kontami.

Ile można zarobić na jednym poście? To oczywiście zależy od wielu czynników, jednak bezpiecznie jest założyć, że zarobimy 100-200 zł/post za każde 10 tys. obserwujących.

Zdecydowana większość influencerów na Instagramie reklamuje jakieś firmy. Przykładem może być Lexy Chaplin, która regularnie dodaje posty sponsorowane.

5. Afiliacja

Możesz również wziąć pod uwagę afiliację. Polega ona na promowaniu produktów innych firm w zamian za prowizję. Zwykle afiliacja polega na udostępnianiu specjalnego linka partnerskiego, ale na Instagramie jest to utrudnione, więc sporo twórców decyduje się na kody rabatowe. Po wklejeniu kodu rabatowego, za każdą osobę, która z niego skorzysta, twórca na Instagramie otrzymuje prowizję.

Warto mieć szeroką publikę i znów pamiętać o tym, by produkt był dopasowany do naszej widowni. Prowizje na produktach fizycznych nie są oszałamiające, bo zazwyczaj zarobisz 2-5% wartości produktu, jednak plusem jest to, że poza wklejeniem kodu, nie dotyczy cię żadna inna praca związana np. z wysyłką produktu.

Twój kod możesz promować tak jak Miłosz Hamkało w swoim bio, opisach postów, oraz na relacjach. Nie musisz czekać aż jakaś firma się do ciebie zwróci. Możesz sam zarejestrować się w sieci partnerskiej, by przejrzeć, co możesz promować na swoim Instagramie. Ranking najlepszych sieci partnerskich znajdziesz tutaj.

6. Sprzedaż własnych produktów fizycznych

Instagram może być też dobrym miejscem do promocji swoich produktów fizycznych. Możemy je sprzedawać na kilka sposobów, np. przekierowując ludzi do naszego sklepu internetowego, przez wiadomości prywatne, czy sprzedawać przez sklep na Instagramie.

Pomysł sprzedaży własnych produktów może być trudnym zadaniem, ponieważ zwykle należy zakupić produkt, dostosować go do własnej marki oraz zadbać o wysyłkę. Plusem jest jednak to, że np. w przeciwieństwie do afiliacji, mamy dużo lepsze marże.

Aby iść o krok dalej, wcale nie musisz poprzestawać na promocji własnego produktu tylko na swoim profilu. Możesz też pomyśleć o rozesłaniu go wybranym influencerom w celu promocji na ich profilach w zamian za określoną sumę pieniędzy lub procent od sprzedaży.

7. Prowadzenie konta dla innych firm

Pomysł prowadzenia Instagrama dla innych firm to koncept dość powszechny. Typowe prowadzenie konta na Instagramie, czyli publikowanie postów i relacji jest obecnie wyparte przez publikowanie rolek.

Jeśli posiadasz zdolność tworzenia viralowych rolek, możesz oferować swoje usługi firmom, które jeszcze tego nie robią. Rolki potrafią bardzo rozwinąć konto i zdobyć nowych klientów dla firm, za co będą one skłonne ci zapłacić.

Możesz zarówno samemu tworzyć filmy krótkoformatowe, jak i skupić się na pozyskiwaniu klientów i znaleźć kogoś, kto proces kreatywny będzie wykonywał za ciebie.

Taki model biznesowy zwie się agencją marketingową, a firmy za takie usługi są skłonne płacić kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od twojego wpływu na ich przychody.

8. Zarabianie na transmisjach live

Możesz zarabiać na prezentach otrzymywanych przez twoich widzów na transmisjach live. Trasmisje na Instagramie nie są tak popularne, jak na TikToku, jednak warto znać ten sposób na zarabianie.

Podsumowanie

Instagram to nie tylko aplikacja do publikowania zdjęć i filmów. To również narzędzie marketingowe, które pozwala zarabiać naprawdę duże pieniądze. Kluczem jest wybranie jednego pomysłu z listy powyżej, opracowanie planu, oraz konsekwentna praca.

Dla każdego zadziała coś innego. Moim zdaniem najlepszym sposobem zarobku jest sprzedaż kursów lub wrzucanie rolek dla firm i obsługa ich profilów. Wybierz więc własny pomysł i zrealizuj go.