Rozwój sztucznej inteligencji przyczynił się do powstawania nowych pomysłów na biznes.

Codziennie powstają prawdopodobnie setki nowych pomysłów jak zarobić na AI. Problem w tym, że większość z nich nie jest dobra.

W tym artykule przedstawię ci moim zdaniem 7 najlepszych i najprostszych sposobów jak zarabiać na AI.

1. Stworzenie bloga

Zanim wyjaśnię jak zarabiać z AI na blogu, musimy zdefiniować sobie słowo blog. Wiele osób nadal żyje w przekonaniu, że blog to internetowy pamiętnik, jednak ta definicja przeszła już dawno do lamusa.

Obecnie blog to po prostu strona internetowa z artykułami informacyjnymi na której można zarabiać. Osobiście tworzę blogi o różnych tematykach od 2019 roku. Przez kilka lat artykuły pisałem samodzielnie lub delegowałem je współpracownikom.

Zabierało to mnóstwo czasu i pieniędzy. Obecnie nie ma takiej potrzeby i aby napisać artykuł na bloga możemy wykorzystać sztuczną inteligencję. Narzędzia, którego używam do tego jest Chat GPT.

Chat GPT to darmowe narzędzie, które napisze za nas artykuł na dowolny temat w ciągu kilku sekund. Gdy pisałem je sam, byłem w stanie opublikować maksymalnie 2 artykuły dziennie. Dziś mogę opublikować ich 20 lub więcej.

Jak więc na tym zarabiać? W miarę rosnącej popularności twojego bloga możesz zmonetyzować go reklamami, poleceniami, czy też tworząc własny produkt zgodny z tematyką bloga.

Jeden z moich blogów stworzony prawie w całości z pomocą Chat GPT przynosi mi obecnie około 500 zł miesięcznie w pasywny sposób. Nie wydałem ani złotówki na artykuł a łącznie spędziłem na pracy nad nim około miesiąca.

Abyś mógł się zainspirować, przykładem bloga stworzonego moim zdaniem w 90% z AI jest sztucznainteligencjablog.pl. Autor bloga zarabia na reklamach i afiliacji, a jego portal jest odwiedzany przez około 80 tys. osób miesięcznie. W ciągu około 10 miesięcy udało mu się stworzyć aż ponad 1000 artykułów.

Oczywiście należy pamiętać, że AI nie zrobi za nas wszystkiego. Należy pamiętać, aby weryfikować poprawność informacji oraz czuwać nad jakością generowanych artykułów.

2. Tworzenie filmów na media społecznościowe

Moim zdaniem jest to jeden z najlepszych pomysłów jak zarabiać na AI. Popyt na content wideo cały czas rośnie. W miarę popularyzacji filmików krótkiego formatu o długości około 30 sekund coraz więcej osób interesuje się jak wejść w tę branżę.

Według mnie najlepszym sposobem jak na tym zarabiać jest otwarcie agencji, która tworzy krótkie filmiki na TikToka, Instagrama i YouTube Shorts. Gdy nauczysz się tego fachu, możesz zwracać się do firm, których jeszcze nie ma na tych platformach, bądź nie radzą sobie na nich dobrze i oferować swoje usługi. Możesz pobierać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie w zamian za stworzenie kilku lub kilkunastu filmików miesięcznie.

tworzenie filmików na tiktoka z ai

Możesz również tworzyć na własny użytek, na przykład na YouTube. Przykładem kanału, który osiągnął sukces tworząc filmy oparte w całości na AI (oprócz głosu) jest DIGITAL INCOME PROJECT, któremu udało się zdobyć ponad 100k subskrybentów i ponad 3,3 mln odsłon w 8 miesięcy.

Do tworzenia filmów z AI dobrym narzędziem może być Flexclip.

3. Tworzenie grafik

Na rynku cały czas istnieje potrzeba edycji zdjęć oraz tworzenia grafik. AI sprawia, że jest to coraz prostsze.

Możesz oferować usługi poprawiania zdjęć, polepszania kolorów, usuwania elementów, czy nawet tworzenia zdjęć produktowych bez konieczności posiadania ich. Nie jest to trudne, bo z pomocą przychodzą takie narzędzia jak TOPAZ Labs.

Nauczenie się jak korzystać z narzędzi AI do edycji i tworzenia grafik jest proste i istnieje wiele firm, które potrzebują takich usług, aby zwiększyć sprzedaż.

4. Tworzenie stron internetowych

Kiedyś tworzenie stron internetowych wymagało znajomości programowania i zajmowało ogromną ilość czasu. Dziś stronę może stworzyć każdy.

Dobrym narzędziem do prostego i szybkiego stworzenia strony jest Wix, który na rynku istnieje już długo, jednak nie przespał ery narodzin AI i oferuje kreator stron oparty na AI, dzięki któremu możesz stworzyć profesjonalną stronę w mniej niż jeden dzień.

tworzenie stron internetowych z AI

Aby na tym zarabiać, najlepiej oferować swoją usługę tworzenia stron internetowych dla małych firm. Jestem zdziwiony jak wiele firm nie ma własnej strony internetowej, a przecież w większości branż jest to konieczność, ponieważ na stronie można zapoznać się z ofertą, cennikiem firmy, umieścić galerię zdjęć, czy dane kontaktowe.

Za taką usługę możesz pobierać nawet kilka tysięcy złotych w zależności od zaawansowania projektu. Ciemną stroną tego biznesu jest duża konkurencja, dlatego przydadzą ci się podstawowe umiejętności sprzedaży oraz dobre portfolio.

5. Tworzenie e-booków

Tak jak w pierwszym przykładzie z blogowaniem, tak i tutaj Chat GPT może napisać za ciebie całego e-booka.

Oczywiście jest to trochę nadużycie, ponieważ aby stworzyć e-booka z tym narzędziem należy wpisywać odpowiednie komendy, weryfikować informacje oraz zadbać o oprawę graficzną. Nie mniej jednak sztuczna inteligencja zrobi za ciebie 90% roboty.

Według moich doświadczeń dobrego e-booka o liczbie stron 100-150 można stworzyć od podstaw w około tydzień.

Sposobów na jego promocję jest wiele. Możesz na przykład pisać do blogerów i oferować prowizję od sprzedaży, stworzyć konto na Instagramie do jego promocji, czy nawet sprzedawać na Allegro.

Jeden e-book możesz wycenić nawet na około 50 zł, a pięknem tego biznesu jest to, że masz nieskończenie dużą liczbę jego kopii i nie musisz martwić się o druk i wysyłkę. Analogicznie możesz stworzyć tradycyjną książkę, choć wiąże się z tym więcej pracy.

6. Tworzenie muzyki

Tworzenie muzyki do filmów czy gier to na pewno nie zajęcie dla każdego, jednak jeśli masz do tego smykałkę, możesz skorzystać z generatorów muzyki, np. Mubert, które pozwolą ci stworzyć unikalne dźwięki w ciągu kilku sekund.

Narzędzia AI mogą generować muzykę w różnych stylach i nastrojach, co pozwala stworzyć idealny utwór do każdego projektu. Mogą również pomóc w eksperymentowaniu z różnymi pomysłami muzycznymi, przyspieszając proces komponowania.

Aby sprzedać swój produkt, warto ogłosić się na grupach na Facebooku lub portalach freelancerskich.

7. Tłumaczenia

Usługi tłumaczeniowe cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na globalny rynek, a rozwój internetu tylko przyspiesza ten proces. Tłumaczenia wykonywane przez ludzi mogą być czasochłonne i kosztowne, zwłaszcza w przypadku długich tekstów.

Narzędzia tłumaczeniowe AI znacznie przyspieszają proces tłumaczenia. Chociaż nie zawsze mogą być idealne, mogą stanowić dobry punkt wyjścia dla tłumaczy, oszczędzając im czas i wysiłek.

Aby oferować tłumaczenia nie musimy znać biegle danego języka, choć warto być przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym. Narzędzia typu Copy.ai pozwalają na szybkie tłumaczenia.

Jakie są wady i zalety zarabiania na sztucznej inteligencji?

Ogromną zaletą sztucznej inteligencji jest brak potrzeby posiadania współpracowników. W erze przed AI, aby napisać artykuły na bloga, musiałeś to robić sam lub zatrudnić do tego ludzi. Dziś nie ma takiej potrzeby, dzięki czemu oszczędzasz sporo pieniędzy i nerwów.

Dodatkowo AI potrafi zaoszczędzić mnóstwo czasu i wiele rzeczy zrobi za nas kilka lub kilkanaście razy szybciej niż gdybyśmy robili to sami.

Ponadto sztuczna inteligencja eliminuje potrzebę posiadania zaawansowanej wiedzy specjalistycznej w danym temacie. Aby móc zarabiać np. na edytowaniu grafiki, już nie musisz przechodzić przez kursy Photoshopa, a jedynie obejrzeć kilka poradników na YouTube.

Oczywiście może być to również minusem, ponieważ zmniejsza się próg wejścia a co za tym idzie konkurencja może być duża.

Do minusów można zaliczyć jeszcze niejasne prawo w zakresie wykorzystania AI. Kwestie regulujący użycie sztucznej inteligencji cały czas się zmieniają, dlatego warto śledzić je na bieżąco.