Jeżeli chcesz wiedzieć jak krok po kroku chcesz działać w afiliacji, to trafiłeś w dobre miejsce.

W marketingu afiliacyjnym działam już 4 lata i myślę, że przez ten czas zgromadziłem na tyle wiedzy, aby móc podpowiedzieć ci co zrobić, aby zacząć regularnie zarabiać w tym modelu biznesowym.

Zapraszam do poradnika na temat tego, jak zacząć afiliację.

Czym jest afiliacja?

Afiliacja to model biznesowy, który polega na promowaniu produktów innych firm w zamian za prowizję od zakupu.

Jest to więc mało skomplikowany sposób na zarobek, który polega na znalezieniu interesującego produktu lub grupy produktów, a następnie promowaniu ich. Większość naszych działań w afiliacji to zdecydowanie marketing, ponieważ po tym, jak klient dokona zakupu nie interesuje nas wysyłka, czy obsługa klienta.

Za każdym razem, gdy ktoś dokona zakupu, przechodząc do sklepu z twojego specjalnego linku partnerskiego, ty otrzymujesz określony procent od transakcji, który w zależności od produktu może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu procent wartości transakcji.

Co robić krok po kroku, aby z afiliacji czerpać regularne zyski? O tym już za chwilę.

1. Znajdź niszę, w której chcesz działać

Choć w afiliacji możliwe jest promowanie milionów produktów z wielu branż, to najlepiej skupić się na jednej niszy. Dlaczego?

Dzięki temu, że skupisz się na jednej branży, zyskasz w niej autorytet nie tylko w oczach ludzi, ale i algorytmów internetowych, przez co więcej osób będzie w stanie ci zaufać i dokonywać zakupów z twoich linków.

Jeżeli chodzi o wybór niszy, musi ona spełniać przynajmniej jeden z poniższych kryteriów, a najlepiej wszystkie.

1. Musisz być w niej ekspertem lub chcieć dowiedzieć się więcej na jej temat. Warto wybrać taką branżę, o której wiesz dużo. Dzięki temu łatwiej będzie ci tworzyć treści i nie będziesz musiał się do niczego zmuszać. Jeśli trudno znaleźć ci coś, w czym jesteś dobry, znajdź branżę, w której dopiero chcesz stać się ekspertem. Dzięki temu, że wybierzesz coś, co cię interesuje, praca w afiliacji również będzie dla ciebie przyjemnością i w miarę upływu czasu będziesz uczył się nowych rzeczy.

Przykładowo, w przeszłości prowadziłem stronę, gdzie tworzyłem treści na temat samochodów elektrycznych. Gdy zaczynałem, nie wiedziałem nic na temat samochodów elektrycznych, jednak fakt, że uważam ten temat za fascynujący, przyszłościowy i ciekawy, sprawił, że dowiadywanie się nowych rzeczy i polecanie produktów w tej niszy było dla mnie frajdą i zarazem formą edukacji.

2. Musi być ona dochodowa. Jakby nie patrzeć, afiliacja to biznes. Przed wyborem niszy należy upewnić się, że są w niej pieniądze. Mam na myśli to, że w twojej niszy istnieje na tyle dużo produktów z na tyle dobrymi prowizjami, że opłaca się je promować.

Mogę dać ci kolejny przykład z mojego życia. W przeszłości założyłem bloga na temat przechowywania jedzenia. Było to jednak błędem, ponieważ w tej niszy nie było zbyt wiele dochodowych produktów. Co mogłem promować? Pojemniczki na jedzenie? Woreczki do przechowywania żywności? Są to tanie produkty, z które dostawałbym grosze, dlatego porzuciłem pracę nad tą stroną. Zamiast tego, zająłem się stroną na temat słuchawek bezprzewodowych, a za polecanie niektórych mogłem liczyć na niezłe prowizje w okolicach kilkudziesięciu złotych.

3. Nie może być zbyt konkurencyjna. Poziom konkurencji to również jedna z ważniejszych rzeczy, które musisz mieć na uwadze. Znajdź taką niszę, która nie będzie zbyt nasycona. Dzięki temu łatwiej będzie ci się przebić. Jednocześnie pamiętaj o tym, by istniało zainteresowanie tą branżą.

Dobrze przyjąć zasadę, aby działać w tzw. subniszach, które są mniejszymi niszami dużych kategorii. Przykład? Dużą niszą może być motoryzacja. Jednak wchodząc nieco niżej, możemy działać np. w branży wspomnianych wcześniej samochodów elektrycznych. Możemy również działać w kategorii zwierząt, jednak aby nieco zawęzić tę niszę, możemy skupić się tylko na danej grupie zwierząt, np. na ptakach.

Dzięki temu, że wybieramy subniszę, mamy w niej mniej bezpośredniej konkurencji, a tym samym możemy zbudować sobie w niej autorytet w stosunkowo szybki sposób.

Warto zaznaczyć fakt, aby zbytnio nie spieszyć się z wyborem niszy. Jest to bardzo ważny krok, na który profesjonalni marketerzy internetowi poświęcają nawet kilka tygodni! Dobrze więc przeanalizuj branżę, w której chcesz działać, ponieważ zły wybór może być wstępem do twoich problemów w afiliacji.

Jeżeli miałbym ci coś zasugerować, to możesz rozważyć promowanie produktów cyfrowych (e-booki, kursy, oprogramowanie, antywirusy, hostingi itp.) zamiast produktów fizycznych. To dlatego, że za promowanie produktów cyfrowych możesz zarobić kilkadziesiąt procent prowizji, podczas gdy w przypadku produktów fizycznych będzie to zaledwie kilka procent.

Oto moje prowizje za promowanie produktów fizycznych o wartości około 300 zł.

Z kolei na takie prowizje można liczyć przy promowaniu produktów cyfrowych:

2. Zastanów się, w jaki sposób będziesz promować produkty

Być może masz już w głowie pomysł, w jaki sposób będziesz promować produkty. Możesz korzystać zarówno z jednego kanału promocji, jak i kilku. Najpopularniejsze metody promocji w marketingu afiliacyjnym to:

1. Promowanie produktów na własnym blogu

Większość marketerów afiliacyjnych działa w ten sposób, że promują linki afiliacyjne na swoich blogach. Jeżeli wybrałeś już niszę, to załóż stronę internetową, wymyśl pomysły na treści, oraz promuj w nich produkty.

Przykładem może być strona prorankingi.pl, która recenzuje produkty, głównie AGD, pisze na ich temat treści informacyjne, oraz tworzy rankingi, w których można kliknąć w link partnerski i przejść do zakupu.

Ruch możesz pozyskiwać organicznie z wyszukiwarki Google, co będzie najlepszym pomysłem. Możesz też wrzucać linki do swoich artykułów w swoich mediach społecznościowych.

2. Promowanie produktów na YouTube

Jeżeli niekoniecznie chcesz zakładać bloga, możesz również działać na YouTube. Możesz tam publikować recenzje, testy, czy rankingi produktów, oraz wklejać linki afiliacyjne do opisów.

Przykładem takiego kanału jest Mateusz Krawczyk, który nagrywa filmy na temat technologii, głównie produktów Apple, oraz umieszcza linki partnerskie do zakupu sprzętów w opisach. Mateusz promuje droższy sprzęt, który potrafi kosztować kilka tysięcy złotych, toteż może liczyć na prowizje w okolicach 100 zł za każdy zakwalifikowany zakup.

3. Instagram lub TikTok

Również stosunkowo popularnym sposobem jest wykorzystywanie mediów społecznościowych, a najlepiej Instagrama lub TikToka do promocji produktów.

Fajnym przykładem jest konto na TikToku @simplysalfinds. Twórca wyszukuje gadżety z Amazona, następnie kupuje je, nagrywa filmiki z nimi, po czym informuje, że aby je zakupić, możemy przejść do produktu na Amazon z jego linków.

Warto jednak zaznaczyć, że do promocji na Tiktoku najlepiej sprawdzą się produkty przyciągające uwagę i to właśnie na gadżetach skupił się autor tego konta. Patrząc na jego wyświetlenia i liczbę obserwacji, z pewnością można przypuszczać, że zarabia on niezłe pieniądze.

3. Wybierz sieć afiliacyjną

Aby zacząć zarabiać na afiliacji, musisz znaleźć sieć afiliacyjną, która dysponuje produktami dostępnymi do promowania. W sieci afiliacyjnej wygenerujesz również swój specjalny link partnerski, dzięki któremu będziesz mógł zarabiać.

Aby przejrzeć sprawdzone sieci afiliacyjne, przejdź do tego rankingu. Na stronach głównych sieci afiliacyjnych znajdziesz informacje na temat tego, jakie produkty możesz promować w danej sieci. Cały proces rejestracji jest niezwykle prosty. Często będziesz musiał również wkleić link do twojej strony lub kanału na YouTube, aby zostać przyjętym.

Warto również wybrać kilka sieci na raz, ponieważ często różne sieci mają wybór tych samych produktów, jednak stawki prowizji mogą się różnić. Sam jestem zarejestrowany w przynajmniej kilkunastu sieciach, ponieważ to rozwiązanie właściwie nie ma wad a same korzyści.

Poniżej masz przykład tego, że w różnych sieciach ten sam produkt może być objęty inną stawką:

Sieć numer 1:

Sieć numer 2:

A jeżeli chcesz poczytać nieco więcej o promowaniu kont bankowych, gdzie możesz liczyć na takie prowizje jak powyżej, to przejdź do tego wpisu.

Alternatywnym sposobem jest przejście do programu partnerskiego, który znajduje się bezpośrednio na stronie sklepu e-commerce. Zwykle znajdziesz go w stopce danej strony, tak jak w przypadku Media Expert.

4. Twórz treści i zbuduj publiczność

Teraz przyszedł czas na tworzenie treści. Niezależnie czy prowadzisz bloga, czy nagrywasz filmiki, kluczem do tego, aby przyciągnąć osoby do twoich linków jest regularne tworzenie wysokiej jakości treści.

Twórz angażujące treści, które sprawdzają się u innych. Skup się na jakości, a nie ilości. Dawaj dużo wartości i nie spamuj linkami afiliacyjnymi. Sprzedaż przez linki powinna być jak najbardziej naturalna jak to tylko możliwe. Twoi odbiorcy na pewno docenią fakt, że twoim celem nie jest tylko wciśnięcie im produktu a dostarczenie wysokiej jakości treści.

Jeżeli nagrywasz filmiki, możesz wspomnieć raz lub dwa, że linki znajdują się w opisie czy w twoim bio. Jeśli blogujesz, wrzucaj linki tam, gdzie jest to naturalne.

Pamiętaj, aby tworzyć treści regularnie. Tworząc na YouTube, dobrze jest wrzucić coś raz na tydzień. Działając na TikToku czy Instagramie, publikuj coś kilka razy w tygodniu. Jeżeli prowadzisz stronę internetową, również skup się, by opublikować nowy wpis przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Im więcej dobrej jakości treści, tym więcej kliknięć w linki.

Przy okazji dobrze jest budować publiczność. W przypadku mediów społecznościowych zyskujesz obserwujących, jednak w przypadku bloga warto zbudować bazę mailingową w postaci newslettera, na którym również możesz promować produkty.

5. Zwiększaj swoje zyski

Teraz przyszedł czas na optymalizację i skalowanie. Celem większości osób jest zbudowanie z afiliacji biznesu na lata. W tym celu należy cały czas aktywnie działać w celu powiększania profitów. W tym celu możesz:

  • Eksplorować kolejne nisze
  • Optymalizować swoje treści
  • Cały czas konsekwentnie tworzyć treści
  • Negocjować z sieciami afiliacyjnymi w celu zwiększania prowizji
  • Inwestować w płatne reklamy