Szukasz sposobu jak możesz zrobić w pełni funkcjonalną stronę internetową kompletnie za darmo?

Istnieje wiele możliwości jak można to zrobić, dlatego w tym poradniku pokażę ci jak zbudować profesjonalną stronę internetową bez żadnych opłat.

Czy można stworzyć stronę internetową za 0 zł?

Jeżeli chodzi o tworzenie stron internetowych, to zwykle najpopularniejszym wyborem będą albo WordPress, albo kreatory stron.

Jeżeli chodzi o WordPress, z pewnością ma on wiele plusów, ale chcesz utworzyć witrynę www za darmo, dlatego ten sposób nie wchodzi w grę. Aby korzystać z WordPress, musimy bowiem zakupić domenę oraz hosting, co może wiązać się z kosztami kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych na start.

W związku z tym, pozostają nam kreatory stron internetowych. Są to narzędzia, dzięki którym w prosty sposób, bez wiedzy technicznej, na podstawie przeciągania i upuszczania elementów utworzymy stronkę. Oczywiście tego typu narzędzia są płatne, jednak znam kilka takich, które udostępniają darmową wersję swojego narzędzia, dzięki której możesz stworzyć i opublikować stronę kompletnie za darmo, bez określonych ram czasowych.

Zazwyczaj bezpłatne wersje mają kilka nieudogodnień, z którymi musimy się liczyć. Pierwszą z nich jest fakt, że w darmowych wersjach nie otrzymujemy wybranej przez nas domeny, a jedynie losową, co w prawdzie pozwoli odwiedzać twoją witrynę, jednak na pewno nie dodaje jej profesjonalizmu. Drugim minusem może być fakt, że kreatory stron mogą umieszczać swoją reklamę w twojej witrynie w zamian za korzystanie z ich programu za darmo.

Jeśli chcesz za darmo zrobić stronę przy użyciu kreatora, to czytaj dalej ten artykuł. Wybrałem moim zdaniem 5 najlepszych, w pełni darmowych kreatorów. Dodatkowo kierowałem się ewentualną możliwością skorzystania przez ciebie z płatnych usług, np. zakupu własnej domeny i wybrałem takie, które są naprawdę niedrogie i dzięki którym stworzysz w pełni funkcjonalną witrynę, niezależnie czy jest to blog, strona firmowa, portfolio, czy inne typy witryn.

Jednocześnie odrzuciłem kreatory stron, które reklamują się jako darmowe, jednak zwykle pobierają opłaty albo po upłynięciu okresu próbnego, albo gdy zbudujesz stronę i chcesz ją opublikować. Są to między innymi popularny Wix czy Squarespace, które są darmowe, ale tylko przez 14 dni.

Jakie są najlepsze darmowe kreatory stron internetowych?

Oto 5 moim zdaniem najlepszych propozycji kreatorów stron, które umożliwiają stworzenie dowolnej witryny bezpłatnie.

1. WebWave

WebWave to polski kreator stron. Oferuje bardzo zaawansowany kreator, który pozwala na stworzenie strony według własnej wizji i bez żadnej wiedzy technicznej. Możemy nanosić na stronę masę widżetów, tekstów, obrazków i innych elementów. Jeśli nie jesteśmy kreatywni, WebWave posiada wiele gotowych szablonów stron lub możliwość stworzenia strony dzięki sztucznej inteligencji.

Gdy skończysz tworzenie strony, opublikujesz ją za darmo, jednak pamiętaj o tym, że nie masz własnej domeny, tylko domenę przydzieloną przez WebWave z losowymi znakami. Dodatkowo w darmowej wersji na twojej stronie pojawi się reklama WebWave, a także będziesz pozbawiony kilku mniej istotnych funkcji. Te ograniczenia czynią stronę w pełni funkcjonalną, ale pozbawioną profesjonalizmu.

Dobra wiadomość jest jednak taka, ze własną domenę oraz szereg innych funkcji niezbędnych do prowadzenia strony odblokujesz już w najtańszym pakiecie za 29 zł/mies., co jest moim zdaniem jedną z najlepszych płatnych ofert na rynku.

Z innych funkcji, WebWave jest wyposażony w możliwość optymalizacji SEO, funkcje sztucznej inteligencji, analitykę i kilka innych przydatnych narzędzi. Na minus zaliczyłbym obsługę kreatora, która ma tak wiele funkcji, że może okazać się nieco przytłaczająca.

2. Site123

Site123 to stosunkowo proste narzędzie do darmowego tworzenia stron. Działa tak, że generuje szablon na podstawie wybranej przez ciebie kategorii, np. fotografia, budowlanka, elektronika, itd.

Witryna jest gotowa do uruchomienia, gdy tylko prześlesz swoje treści i dostosujesz stronę za pomocą prostego kreatora. Możesz edytować takie rzeczy, jak czcionki, kolory, i kilka innych, ale niewiele więcej, co z pewnością nie czyni Site123 tak funkcjonalnym narzędziem jak WebWave. Stronę można spokojnie utworzyć w ciągu godziny.

Tak jak w przypadku WebWave, również opublikujemy witrynę za darmo. W darmowym planie mamy 250 MB pamięci i standardowo nie otrzymujemy własnej domeny. Możemy więc przesiąść się na plan Premium, który nie jest drogi i kosztuje w przeliczeniu na złotówki około 35 zł miesięcznie.

3. Carrd

Carrd to bardzo podobne narzędzie do Site123 z tą różnicą, że Carrd jest przeznaczony do tworzenia jednostronnicowych witryn internetowych. Cały proces tworzenia strony polega na wyborze typu strony- może być to portfolio, landing page, profil osobisty, lub strona z formularzem.

Następnie wybierasz szablon i możesz przystąpić do jego edycji pod swoje własne potrzeby. Istnieje dość duża elastyczność, jeśli chodzi o poziom dostosowywania i możemy edytować praktycznie każdy element tak, by współgrał z naszą marką.

W darmowej wersji możesz stworzyć nawet 3 witryny, lecz nie będą one miały niestandardowej domeny a na dodatek większość szablonów jest dostępnych tylko w wersji Pro. Musimy też zgodzić się na reklamę Carrd w naszej witrynie. Carrd oferuje w darmowym planie zdecydowanie mniej niż WebWave oraz Site123.

Na szczęście plan płatny jest bardzo atrakcyjny cenowo i kosztuje w przeliczeniu na złotówki tylko około 80 zł rocznie. Pamiętajmy jednak o tym, że w Carrd zbudujemy jednostronnicowe strony i to ograniczenie z pewnością tłumaczy dlaczego jest tak tanio.

4. MailerLite

MailerLite to właściwie narzędzie do e-mail marketingu, jednak ma tyle funkcji, że jedną z nich jest kreator stron internetowych. W MailerLite zbudujemy zarówno landing page, jak i blog a wszystko z pomocą edytora drag & drop.

Kreator ten jest wysoce konfigurowalny, choć wadą jest to, że działa dużo oporniej i wolniej niż wcześniejsze pozycje w tym rankingu. Dodatkowo zmuszeni jesteśmy zaczynać budować stronę od pustej kartki, ponieważ w darmowym planie szablony nie są dostępne.

Standardowo, za free nie mamy tutaj również własnej, niestandardowej domeny. MailerLite znalazł się dopiero na 4. pozycji również ze względu na cenę najtańszego planu, który wynosi 44 zł miesięcznie.

5. Webflow

Webflow można uznać jako alternatywę dla WordPressa. Jest bowiem podobny w obsłudze, dlatego może być dobrym wyborem dla osób, które już wcześniej posiadały stronę internetową, zwłaszcza w WordPress.

Webflow oferuje kilka darmowych szablonów, ale większość jest płatnych. Istnieje też wiele funkcji i mnóstwo opcji dostosowywania. Możesz dodawać zawartość, dostosowywać wysokość, zmieniać czcionki, dodawać przyciski, i wiele więcej.

W darmowym planie nasze ograniczenia to kilka szablonów, brak własnej domeny, możliwość utworzenia tylko 2 podstron, oraz limity przepustowości. Nie ma tu więc za dużo funkcji, ale i tak stworzymy prostą stronę za 0 zł. Jeśli chcesz mieć więcej możliwości, kolejny płatny plan to koszt około 55 zł miesięcznie, czyli całkiem sporo.