W dzisiejszych czasach niemal każdy biznes potrzebuje swojej strony internetowej. Bez strony internetowej zostawiasz potencjalnie dużo pieniędzy na stole.

Na temat stron internetowych utarł się mit, że ich tworzenie jest trudne i muszą zająć się tym specjaliści. Wcale tak nie jest.

Postęp technologiczny sprawił, że teraz w 2024 roku stronę internetową może założyć każdy, nawet nie mając wiedzy technicznej a dodatkowo można zrobić to w ciągu kilkunastu minut.

Jeśli chcesz wiedzieć jak to zrobić, to zapraszam cię do instrukcji stworzenia strony internetowej dla twojego biznesu.

1. Rejestracja w kreatorze stron

Pierwszym krokiem jest utworzenie konta w kreatorze stron. Kreator stron to nic innego jak specjalna strona internetowa, która pozwoli ci zbudować twoją stronę internetową bez konieczności posiadania wiedzy na temat programowania.

Znam wiele kreatorów stron, jednak uważam, że ich największą bolączką jest albo wysoki koszt albo brak ich dostępności w języku polskim. W związku z tym najlepszym moim zdaniem wyborem będzie kreator stron WebWave, ponieważ:

a) jest to jeden z tańszych kreatorów dostępnych na rynku
b) jest to polski produkt w języku polskim
c) oferuje wszystkie najważniejsze funkcjonalności dla stron biznesowych
d) sam korzystam z WebWave na kilku moich stronach i jestem bardzo zadowolony.
e) jest to kreator bardzo prosty w użyciu nawet dla początkujących

Aby rozpocząć proces rejestracji w WebWave, kliknij tutaj.

Rejestracja to nic trudnego. Wystarczy tylko kliknąć przycisk “Zarejestruj się” lub “Zacznij teraz”.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms 1

Następnie wystarczy tylko wpisać nasz adres e-mail oraz ustalić hasło i pierwszy krok mamy z głowy.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms rejestracja

2. Wybór szablonu strony i jej tworzenie

Jeśli rejestracja przebiegnie pomyślnie, zostaniemy przeniesieni do kroku z wyborem szablonu strony. Szablon strony to nic innego jak wygląd i struktura strony. WebWave ma w swojej ofercie bardzo dużo szablonów do wyboru i musisz wybrać szablon, który odpowiada tematyce twojej firmy. Możesz w tym celu po prostu zjechać w dół lub posortować po kategoriach.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms wybór szablonu

Na potrzeby tej instrukcji, załóżmy, że zakładam stronę dla mojej firmy budowlanej. Po zjechaniu niżej znalazłem fajny szablon, którego będę używać. Pamiętajmy, żeby zbytnio nie komplikować i nie szukać szablonów godzinami. Wygląd strony jest ważny, ale nie możemy poświęcać na niego zbyt dużo czasu.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms 2

Gdy wybierzesz szablon, musisz odczekać chwilę aż wszystko się załaduje. Potrwa to dosłownie kilka sekund i uruchomi nam się edytor szablonu.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms edycja szablonu

Tutaj możemy rzucić wodzę fantazji i zaprojektować naszą stronę tak jak chcemy. Na początku wyskoczy nam okienko z filmem na YouTube, który poinstruuje nas jak poruszać się po edytorze.

Osobiście uważam, że nie należy zmieniać w szablonach zbyt dużo, ponieważ są one zaprojektowane przez profesjonalistów i są dobrze zoptymalizowane dla stron firmowych.

W związku z tym pozmieniam tylko to, co potrzebne lub ewentualnie zmienię to, co mi nie pasuje.

Zmienię na przykład logo. Usunę napis “BUDMEX” oraz ikonę obok i zamiast tego wstawię logo mojej firmy.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms edycja szablonu 2

W tym celu wystarczy tylko kliknąć na napis i go usunąć. Aby zastąpić ikonkę młotka logiem naszej firmy, klikamy w ikonkę, wybieramy małą ikonkę ustawień i klikamy “Zmień obraz”. Logo możemy pobrać np. z dysku naszego komputera.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms edycja szablonu 3

Teraz zamiast napisu “Firma Budowlana na środku”, dopiszę jeszcze “MACIEK-BUD”. W tym celu wystarczy tylko dwukrotnie kliknąć na ten napis. Możemy sobie też zmieniać ustawienia wielkości, koloru, stylu czcionek, itp.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms edycja szablonu 4

Zmienię sobie również te sekcje poniżej:

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms edycja szablonu 5
Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms edycja szablonu 6

Chciałbym również podlinkować do mojej strony na Facebooku. Aby to zrobić, klikam na ikonkę Facebooka, po czym po prawej stronie klikam zakładkę “Element” i wyszukuję “Akcja po kliknięciu (link)” i wklejam link do mojej strony na Facebooku w polu “Adres URL”.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms edycja szablonu 7

Na górze po prawej stronie mamy ikonkę oka, która oznacza podgląd strony. W każdej chwili możemy zobaczyć sobie jak nasza strona będzie wyglądać.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms edycja szablonu 8

Na potrzeby tego artykułu stworzyłem na szybko taką stronkę firmową. Oczywiście jeśli tworzycie swoją stronę, przyłóżcie się do stworzenia logo, obrazków i innych tekstów, by wszystko wyglądało profesjonalnie i aby klienci mogli zaufać waszej firmie.

Jak już wspominałem, najlepszą instrukcją będzie dla was film od WebWave, który w postaci wideo lepiej zaprezentuje możliwości edytora. Wymienię jeszcze kilka funkcji tego edytora.

  • Menu
  • Cenniki
  • Artykuły
  • Opinie klientów
  • Galerie
  • Przyciski
  • Liczniki

Ogólnie rzecz biorąc, znajdziesz tutaj wszystko, czego potrzebujesz do firmowej strony www.

Gdy nasz projekt jest wstępnie gotowy, możemy kliknąć “Publikuj” w prawym górnym rogu. Jeżeli są jakieś elementy, które ci się nie podobają na stronie lub nie masz jeszcze wystarczająco rzeczy, np. logo, to nie przejmuj się, ponieważ w każdej chwili możesz edytować szablon twojej strony.

3. Tworzenie profesjonalnej domeny

Po kliknięciu “Publikuj” wyskoczy nam takie okienko:

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms tworzenie domeny

Strona będzie opublikowana, jednak jej adres będzie bardzo dziwny. Zdecydowanie polecam ustawić własny adres, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, klienci prawdopodobnie nie odnajdą twojej strony w wyszukiwarce Google.

Aby utworzyć własny adres, np. maciekbud.pl, kliknij przycisk “Przeczytaj o Premium”. Wyskoczy nam plan cenowy do wyboru.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms tworzenie domeny 2

Który najlepiej wybrać?

Jeżeli twoja strona będzie tylko do przedstawienia oferty twojej firmy, np. twoich usług i będzie to raczej tylko strona, która będzie służyła do zapoznania się z twoją firmą, wybierz plan “Starter”.

Jeśli chcesz utworzyć nieco większą stronę, na której będziesz publikować artykuły, np. “Jak ocieplić poddasze?” w przypadku firmy budowlanej, to wybierz plan “Pro”, który pozwala na prowadzenie bloga.

Jeśli chcesz mieć full pakiet i wszelkie możliwe opcje, również sklep internetowy, dużą pocztę e-mail, i inne funkcje, wybierz plan “Business”.

Po wyborze planu wybieramy czy chcemy zapłacić z góry za rok czy tylko za 1 miesiąc. W moim przypadku zapłacę za rok z góry, ponieważ jest to dla mnie bardziej opłacalne.

Warto zaznaczyć, że w cenie mamy też własną domenę oraz własną profesjonalną pocztę email. Zazwyczaj kupując domenę osobno musimy zapłacić minimum kilkadziesiąt złotych rocznie, więc jest to bardzo korzystna oferta.

Pamiętajcie, że przysługuje wam 30 dni na ewentualny zwrot pieniędzy.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms wykup pakietu

Następnie podajemy nasze dane. Możemy wziąć fakturę VAT lub kupić jako osoba fizyczna.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms wykup pakietu 2

Na koniec przechodzimy do płatności. Po jej dokonaniu, albo wyskoczy nam takie okienko:

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms 7

Albo musimy je wymusić, klikając jeszcze raz “Publikuj” w prawym górnym rogu. W tym okienku klikamy “Zmieniam”, by ustawić własny adres strony. Następnie klikamy “Odbieram darmową domenę”.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms 8

Teraz ustawiamy własny adres. Pamiętajmy, że musi być on wolny oraz z końcówką “.pl”. Może zdarzyć się, że nasza domena będzie zajęta. W moim przypadku “maciek-bud.pl” było zajęte, jednak “maciekbud.pl” było wolne. Warto trochę pokombinować, jeśli nasza domena jest zajęta.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms 9

Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie, wyskoczy nam takie okienko. Wystarczy tylko kliknąć zielony przycisk.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms 10

Po stworzeniu strony możesz się do niej logować tak jak rejestrowałeś się na stronie WebWave. W każdej chwili możesz ją zmieniać i edytować.

Jak Stworzyć Stronę Internetową Dla Firmy webwave cms 11

Jestem pewien, że instrukcja była pomocna. Jeśli chcesz stworzyć swoją stronę z WebWave, przejdź do niej, klikając w ten link.