Planujesz wydać płatnego e-booka, bądź mini e-booka, by służył jako lead magnet w twoim biznesie?

Niezależnie od przeznaczenia e-booka, w tym poradniku pokażę ci krok po kroku jak stworzyć oraz promować swojego pierwszego e-booka.

1. Wymyśl pomysł na e-booka

Jednym z najważniejszych kroków jest wybór tematyki twojego e-booka. To właśnie tematyka może ostatecznie determinować to, czy ludzie będą chcieli pobrać twój produkt, czy nie.

Zwykle najlepiej wychodzi się na pisaniu wartościowych treści. Ludzie najchętniej pobiorą twojego e-booka, jeśli jest pomocny i rozwiązuje konkretny problem.

Jeżeli działasz już w konkretnej branży, spędź więc trochę czasu na wymyślaniu pomysłu na twoją cyfrową książkę. Na przykład, jeśli posiadasz bloga o podróżach, możesz napisać e-book “20 sposobów na oszczędzanie w podróży”. Taki e-book rozwiązuje problem, jakim są zbyt kosztowne podróże, dzięki czemu będzie chętniej pobierany bądź kupowany.

Zwykle do e-booka dobrze sprawdzają się poradniki krok po kroku, lista najczęstszych błędów, wprowadzenie do danego tematu, czy sekretne wskazówki od ekspertów w danej dziedzinie.

Jeśli nie posiadasz jeszcze żadnego zaplecza marketingowego i zamierzasz najpierw napisać e-book, to dotyczą cię dokładnie te same zasady. Wybierz niszę, w której chcesz działać, a następnie napisz taki e-book, który rozwiązuje konkretny problem, jest wartościowy, lub ułatwi życie.

Jeśli nie jesteś kreatywny i nie masz pomysłu, w twojej burzy mózgów może pomóc ci ChatGPT, który może zasugerować ci inspiracje na cyfrową książkę.

2. Napisz rozdziały i wymyśl tytuł

Gdy masz już pomysł o czym chcesz pisać, teraz wymyśl rozdziały i podrozdziały, jakie chcesz w niej poruszyć. Nie musisz być w tym super skrupulatny i dokładny, ponieważ możesz dodawać nowe rozdziały w trakcje pisania, jeśli coś przyjdzie ci na myśl.

To samo tyczy się tytułu. Przed pisaniem możesz wymyślić roboczy tytuł, lecz ostatecznie możesz zdecydować się na inny. Tytuł jest bardzo ważny, dlatego należy upewnić się, że przyciąga on uwagę, jest intrygujący, a zarazem prosty.

W celu wymyślenia dobrego tytułu, warto przejrzeć te e-booki, które odniosły sukces i zainspirować się ich tytułami. W tym celu możesz na przykład zajrzeć na Amazon i poszukać najczęściej sprzedających się e-booków w twojej kategorii.

Po raz kolejny, zarówno do wymyślania rozdziałów, jak i tytułu, możesz posiłkować się narzędziem ChatGPT.

3. Napisz treść

Teraz przyszedł czas na pisanie treści. Póki co polecam pisać je “na brudno”, najlepiej w edytorach tekstu typu Word czy LibreOffice Writer.

Podczas procesu pisania przyjmij zasadę, aby były one tak jakościowe, jak to tylko możliwe. W tym celu zadbaj o to, by informacje były wartościowe i pomocne. Unikaj skomplikowanego słownictwa i rozbudowanych zdań. Staraj się też nie lać wody i pisać konkretnie.

Ściana tekstu z pewnością nie zachęca do czytania. Upewnij się, że robisz odstępy między zawartością tekstu, tak jak w tym artykule, który obecnie czytasz. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić zawartość, pamiętaj o dodaniu grafik, obrazków, czy wykresów związanych z tekstem.

4. Zastosuj szatę graficzną

Jeżeli tekst jest gotowy, teraz należy złożyć naszego e-booka w całość. Narzędziem, który umożliwi nam cały proces będzie Canva.

W Canva znajdziemy gotowe szablony graficzne na różne projekty, w tym e-booki. Wystarczy tylko dostosować je do własnych potrzeb. Stworzymy tu zarówno okładkę, spis treści, a także szablon graficzny na strony z treścią. Jest to prawdopodobnie najprzyjemniejszy krok całego procesu.

Oczywiście możesz stworzyć e-booka również w tradycyjny sposób w programie Word, choć Canva jest dużo prostsza, szybsza w obsłudze i oferuje więcej możliwości. Na koniec warto sformatować e-booka do formatu PDF, który będzie najlepszym wyborem dla tego typu produktu cyfrowego.

Warto również stworzyć tzw. mockup do swojego e-booka, dzięki któremu jego okładka będzie zaprezentowana w ciekawy wizualnie sposób. Możesz również zrobić to w Canva, Freepik lub innym narzędziu do tego przeznaczonym, które znajdziesz wpisując w wyszukiwarce “free mockup generator”.

5. Opublikuj i promuj e-booka

Gdy twój e-book jest gotowy, pora zacząć go promować.

Jeśli chcesz korzystać z niego jak lead magnet, warto oferować e-book jako darmowy prezent w zamian zapisanie się do listy mailingowej. Jeśli posiadasz bloga, możesz stworzyć banery i formularze zapisu w celu pobrania e-booka.

W przypadku bloga na screenshocie poniżej, autor promuje swój darmowy e-book w panelu bocznym.

Jeśli na przykład posiadasz kanał na YouTube, możesz ogłosić darmowy prezent i umieścić link, gdzie można zostawić e-mail i go pobrać.

W przypadku gdy e-book ma służyć ci jako bezpośrednie narzędzie do zarabiania pieniędzy, jego sposób promocji może być podobny. Wystarczy promować go pośród swojej widowni. Jeśli nie masz własnej widowni, możesz pomyśleć o alternatywnych sposobach promocji. Istnieje możliwość umieszczenia go w serwisach aukcyjnych typu Amazon, Allegro, czy Empik. Możesz również stworzyć program afiliacyjny i wynagradzać inne osoby procentem od transakcji w zamian za polecenie twojego produktu. Dobrym sposobem mogą być też reklamy w Google czy w mediach społecznościowych.

Sposobów promocji jest wiele, jednak w każdym przypadku będziesz musiał jeszcze utworzyć stronę lądującą, bądź sklep internetowy, by przekonać potencjalnych klientów do zakupu i zbierać płatności.