Jeżeli poszukujesz dysku w chmurze, Internxt może być dla ciebie bardzo atrakcyjną propozycją.
W tym artykule przyjrzymy się Internxt pod kątem łatwości użycia, funkcji, szybkości działania, i nie tylko.
Zapraszam do recenzji Internxt.
Czym jest Internxt?
Internxt to mało znany dysk w chmurze, ponieważ powstał dopiero w 2020 roku. Pomimo swojego krótkiego działania na rynku, dysk ten już zdążył zaskarbić sobie serca wielu użytkowników.
Kluczem do sukcesu Inernxt nie są tylko wysoka intuicyjność, synchronizacja plików, czy bezbłędna usługa tworzenia kopii zapasowych, ale przede wszystkim opłacalny cennik, który przyciąga klientów i wyróżnia Internxt.
Łatwość obsługi
Interfejs główny Internxt jest czysty i przejrzysty. W centralnej części znajdziesz swoje pliki i foldery, a po lewej stronie zakładki, takiej jak między innymi kosz, backupy, czy udostępnione pliki.
U góry po prawej stronie widnieje duży niebieski przycisk, pozwalający przesyłać pliki z komputera na chmurę.
Nieco myląca jest zakładka “desktop”, której nazwa powinna zostać zmieniona na “download app”, ponieważ po jej kliknięciu od razu zacznie pobierać się nam aplikacja Internxt na komputer.
Sama aplikacja Internxt po pobraniu posiada prosty interfejs z przyciskiem do synchronizacji wszystkich plików w prawym dolnym rogu, oraz przyciskami u góry, aby otworzyć aplikację internetową, folder synchronizacji i ustawienia.
Jeśli chodzi o aplikację mobilną, jest ona dość prosta w obsłudze. U dołu znajduje się pięć przycisków funkcyjnych, w tym przycisk przesyłania plików z telefonu na dysk.
Aplikacja wymaga jeszcze jednak dopracowania, ponieważ niektóre elementy, takie jak menu w postaci trzech kropek obok pliku otwiera się w różnych, nie do końca wygodnych pozycjach.
Funkcje
W panelu główny z plikami, znajdziesz zsynchronizowane pliki. Po kliknięciu w nie prawym przyciskiem myszy, możemy je udostępniać, kopiować linki, otworzyć podgląd, szczegóły, zmienić nazwę, przenieść, pobrać, oraz usunąć.
Jeśli chodzi o podgląd plików, to możemy otwierać obrazki, odtwarzać muzykę i wideo, jednak nie ma możliwości podglądu ani edycji dokumentów tekstowych.
Synchronizacja działa jak w większość usług chmury- przeciągasz lub dodajesz pliki do folderu Internxt i są one synchronizowane między urządzeniami, na których masz zainstalowany Internxt. Nie ma opcji synchronizacji wybiórczej, narzędzi do współpracy, ani synchronizacji na poziomie bloku, więc jest to bardzo podstawowa synchronizacja.
Udostępnianie plików również jest podstawowe. Możemy wysyłać pliki do dowolnej osoby za pomocą linku i chronić je hasłem, lecz nie znalazłem opcji daty wygaśnięcia pliku. Istnieje tylko możliwość manualnego zakończenia udostępniania pliku.
W ustawieniach konta znajdziemy opcje takie jak zmiana języka (brak polskiego), zużycie miejsca na dysku, informacje o rozliczeniach, oraz opcje prywatności, takie jak pobranie klucza zapasowego w przypadku zgubienia hasła.
Warto wspomnieć o funkcji kopii zapasowej w Internxt. Działa ona na takiej zasadzie, że wybierasz, które foldery chcesz zarchiwizować, ustawiasz częstotliwość, a następnie Twoje dane są chronione. Możesz zaplanować tworzenie kopii zapasowych co 6, 12 godzin lub raz dziennie. Nowsze pliki nadpisują starsze, jednak brak tu opcji wersjonowania, z której korzystają niektórzy użytkownicy.
Jeśli umieścimy plik w koszu, będzie on tam przez 30 dni. Przez ten czas możemy odzyskać plik i przechowywać wiele plików o tej samej nazwie, dlatego możemy korzystać z kosza jako prowizorycznego narzędzia do wersjonowania.
Oprócz tego, Interxt oferuje kilka darmowych narzędzi, które z jakiegoś powodu nie są umieszczone w interfejsie dysku, tylko w stopce na stronie głównej. Są tą konwerter bajtów, generator haseł, a także generator siły haseł. Takie narzędzia są łatwo dostępne w internecie, ale na pewno są fajnym dodatkiem.
W stopce jest również skaner wirusów, oraz tymczasowy adres e-mail. Szczególnie przydatne jest to drugie narzędzie, ponieważ generuje ono losowy adres e-mail, który usuwa się po 3 godzinach. Może przydać się podczas rejestracji na podejrzanych stronach.
Nowością jest konwerter plików, który pozwala konwertować wiele rodzajów plików, np. z PNG do JPG, Word do PDF, JPG na HEIC, i wiele więcej.
Szybkość i bezpieczeństwo
Internxt z roku na rok poprawia swoje wyniki prędkości transferu. Przykładowo, przy stabilnej prędkości wysyłania i pobierania na poziomie 100 Mb/s, średni czas transferu pliku o pojemności 5 GB to około 6 minut i 30 sekund.
Tym samym Internxt z pewnością nie jest najszybszą usługą w chmurze, jednak jego wyniki są dużo lepsze niż jeszcze kilka lat temu.
W kwestii bezpieczeństwa, pliki są szyfrowane 256-bitowym szyfrowaniem AES z zerową wiedzą i są przechowywane w bezpiecznych centrach danych obsługiwanych przez OVHCloud.
Dobrą informacją jest też to, że Internxt to oprogramowanie open source, gdzie każdy może zasugerować zmiany w kodzie źródłowym i wykryć ewentualne wady.
Internxt przeszedł również niezależne audyty bezpieczeństwa, które zasugerowały błędy i zostały one naprawione.
Polityka prywatności również nie budzi wątpliwości. Przechowywane pliki są szyfrowane przed opuszczeniem urządzenia, a centra danych otrzymują tylko zaszyfrowane dane. Jedynymi danymi, które im przekazujesz, są Twój adres e-mail i informacje rozliczeniowe.
Cennik
Internxt udostępnia kilka planów cenowych.
Istnieje plan darmowy z ograniczeniem miejsca do 10 GB, ale z wszystkimi dostępnymi funkcjami. Może być trudno o osiągnięcie 10 GB miejsca, ponieważ aby je odblokować, musisz między innymi zaprosić znajomych do korzystania z dysku. Jednak 5 GB jest dość łatwe do uzyskania, ponieważ na start dostajesz 2 GB, a kolejne 3 GB otrzymasz instalując aplikację mobilną, aplikację na komputer, oraz udostępniając plik.
Pakiety indywidualne również nie różnią się funkcjami, a jedynie miejscem na dysku.
- 200 GB kosztuje 4.99 EUR/mies. lub 45.99 EUR/rok
- 2 TB kosztuje 9.99 EUR/mies. lub 109.99 EUR/rok
- 5 TB kosztuje 19.99 EUR/mies. lub 199.99 EUR/rok
- 10 TB kosztuje 29.99 EUR/mies. lub 299.99 EUR/rok
Rozliczenia miesięczne są mało opłacalne i warto wziąć pod uwagę zakup z góry na rok.
Co będzie prawdopodobnie najbardziej opłacalne w długim terminie to plany dożywotnie. Obecnie Internxt oferuje stosunkowo niskie ceny, które mogą wzrosnąć w miarę rosnącej popularności firmy, dlatego warto rozważyć plany dożywotnie. Ich ceny kształtują się następująco:
- 2 TB kosztuje 499 EUR
- 5 TB kosztuje 999 EUR
- 10 TB kosztuje 1999 EUR
Istnieją również plany biznesowe do indywidualnej wyceny w zależności od potrzeb.
Plusy i minusy
Plusy:
- Opłacalne plany dożywotnie
- Darmowy plan do 10 GB z wszystkimi funkcjami
- Wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności
- Prostota obsługi
Minusy:
- Prędkości transferu mogłyby być lepsze
Czy warto korzystać z Inetrnxt?
Pomimo tego, że Internxt to stosunkowo nowy gracz na rynku, już zdążył zaskarbić sobie serca wielu użytkowników wysokim poziomem bezpieczeństwa, atrakcyjnym planem darmowym i przystępnymi cenami.
Oczywiście chmura ta nie jest perfekcyjna a do poprawy są prędkości przesyłania oraz kilka detali, jeśli chodzi o funkcje, jednak patrząc na to, jak firma się rozwija, jestem pewien, że zmiany zostaną wkrótce wprowadzone.
Zdecydowanie warto skorzystać z Internxt, zwłaszcza, że możesz zacząć od darmowego planu, który możesz rozszerzyć nawet do 10 GB.