Jeżeli posiadasz stronę internetową, to z pewnością służy ci ona aby w pośredni lub bezpośredni sposób zarabiać pieniądze.

Narzędziem, które pomoże ci w zrozumieniu zachowania użytkowników w twojej witrynie będzie Hotjar.

W tym artykule przyjrzymy się temu narzędziu, powiemy sobie jakie posiada możliwości, a także zdecydujemy, czy warto za nie płacić.

Czym jest Hotjar?

Hotjar to narzędzie do analityki internetowej, które stawia duży nacisk na analizę zachowania użytkowników w witrynie. Hotjar przechwytuje wszystkie działania użytkowników na stronie, a następnie zapewnia wizualną informację zwrotną, dzięki której przekonasz się co użytkownicy robią na twojej stronie.

Hotjar rejestruje między innymi takie działania jak kliknięcia, przewijanie, kursor myszy, czy zaznaczanie. To właśnie rejestrowanie zachowania użytkowników jest czymś, co odróżnia Hotjar od innych narzędzi analitycznych typu Google Analytics.

Hotjar to nie tylko nagrania odwiedzających, ale i inne funkcje, takie jak mapy cieplne, formularze, lejki, czy ankiety.

Powiedzmy sobie teraz nieco więcej o funkcjach Hotjar.

Jakie funkcje posiada Hotjar?

1. Mapy ciepła

Niezwykle przydatną funkcją Hotjar są mapy ciepła. Dzięki mapom ciepła możesz sprawdzić gdzie użytkownicy klikają najczęściej, gdzie poruszają się, oraz gdzie przewijają.

Fajną opcją jest ranking kliknięć, gdzie Hotjar pokazuje 3 najczęstsze miejsca, w których użytkownicy klikają. Oprócz tego, każde miejsce, w które ktoś klika jest zapisywane, a następnie możemy dowiedzieć się jaki procent wszystkich kliknięć to kliknięcia w dane miejsce, link, czy przycisk.

Im bardziej czerwony kolor na mapie ciepła, tym więcej osób klika w dane miejsce. Oczywiście Hotjar tworzy mapę ciepła nie tylko gdy użytkownicy odwiedzają twoją stronę na komputerze, ale i tablecie oraz telefonie.

Oprócz tego, opcją, która jest przydatna w mapach cieplnych jest statystyka ile osób dociera do danego miejsca w artykule. Hotjar potrafi wyliczać jaki procent osób kończy swoją wizytę w danym miejscu na stronie, po czym podaje te dane. Jeśli na przykład okaże się, że masz artykuł, w którym oferujesz swojego e-booka na końcu i okaże się, że mało kto tam dociera, możesz wyciągnąć wnioski i przesunąć ofertę na początek wpisu.

Hotjar w moim przypadku świetnie się sprawdził. Dam ci przykład jak pomógł zwiększyć moje zyski.

Na jednej z moich stron internetowych, gdzie zarabiam w marketingu afiliacyjnym, zrobiłem ranking najlepszych produktów, załóżmy ranking najlepszych odkurzaczy. Na początku tego rankingu, zrobiłem mini ranking w skrócie, gdzie wymieniłem odkurzacze, które znalazły się w tym rankingu, jeden pod drugim, a dopiero zjeżdżając niżej można było dowiedzieć się więcej informacji o tych odkurzaczach. Okazało się, że ludzie najczęściej klikali właśnie w ten mini ranking na początku, gdzie nie miałem załączonych linków do odkurzaczy. Tym sposobem zostawiałem sporo pieniędzy na stole, lecz gdy dowiedziałem się o tym błędzie, natychmiast załączyłem linki partnerskie tam, gdzie ludzi klikali.

Moim błędem było to, że umieściłem linki tam, gdzie myślałem, że jest to uzasadnione, ponieważ osobiście czytając artykuły, zanim kliknę jakiś link zawarty w nich, spędzam nieco czasu na czytaniu danego artykułu. Okazało się, że nie każdy tak robi, dlatego warto zainstalować Hotjar, aby rzeczywiście dowiedzieć się jak zachowują się osoby odwiedzające naszą witrynę, a nie tylko zgadywać.

2. Nagrywanie zachowań na stronie

Wyróżniającą Hotjar funkcją jest możliwość nagrywania zachowania odwiedzających na stronie. Działa to dokładnie w taki sam sposób, jak nagrywanie ekranu. Cała wizyta jest nagrywana, a następnie zapisywana na twoim koncie Hotjar do wglądu i wyciągnięcia wniosków.

Osoba, która odwiedza twoją stronę nie ma pojęcia o tym, że akurat jest nagrywana. Pozostaje ona jednak anonimowa, ponieważ Hotjar nie zbiera o odwiedzającym żadnych informacji, oprócz tych podstawowych, jak urządzenie, z którego odwiedził naszą stronę, długość sesji, czy kraj.

Warto regularnie oglądać nagrania ze strony, aby dokładniej przyjrzeć się zachowaniom i wyciągnąć z nich wnioski. Osobiście uważam, że nagrania są dobrym sposobem, aby na własne oczy zobaczyć, co użytkownicy robią na stronie, jednak bardziej dokładne dane uzyskamy z mapy cieplnej. To dlatego, że są tam uśrednione zachowania na naszej stronie, podczas gdy nagrania są jednostkowe i niewiele można z nich wyciągnąć, oglądając zaledwie kilka z nich.

3. Śledzenie lejków konwersji

Funkcja ta przeznaczona jest głównie dla osób sprzedających w e-commerce i pozwala dowiedzieć się w których miejscach użytkownicy rezygnują z zakupów na naszej stronie.

Gdy dodamy do lejka strony, przez które użytkownicy przechodzą, aby dokonać zakupu, po czasie otrzymamy statystki ile osób dotarło do danej strony, a także dostaniemy nagrania oraz mapy ciepła. Te dane będą kluczowe do tego, aby zoptymalizować każdą stronę oraz każdy krok drogi klienta. Jeżeli wyciągniemy odpowiednie wnioski i ustawimy wszystkie parametry poprawnie, może to drastycznie przełożyć się na nasze zyski.

4. Podstawowa analityka

Z racji tego, że Hotjar jest narzędziem analitycznym, to zawiera również podstawowe dane, które znajdziemy w praktycznie każdym narzędziu analitycznym. Są to dane typu urządzenia odwiedzających, lokalizacje, czy źródła odwiedzin.

Do tego jest jeszcze czas średniej sesji, liczba sesji, średnia liczba sesji na osobę, czy najchętniej klikane linki.

5. Opinie i ankiety

Często opinie naszych odwiedzających mogą być kluczowe w optymalizowaniu witryny i polepszania doświadczenia użytkownika. Hotjar udostępnia możliwość zainstalowania widżetów z możliwością zostawienia opinii o naszej stronie bądź z ankietą do wypełnienia.

Dzięki temu możesz poznać zdanie użytkowników o twojej stronie i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Widżety możesz dostosowywać dowolnie, aby współgrały z wyglądem twojej strony, a także jeśli chodzi o wielkość, kształt, czy umiejscowienie.

Warto sugerować się tymi opiniami, lecz tylko gdy zbierzemy ich większą ilość. Często opinia jednej czy dwóch osób może nie być miarodajna i niekoniecznie musi być ona zdaniem ogółu.

6. Inne funkcje

Pozostałe funkcje, o których warto wspomnieć, to:

Wywiady na żywo: Hotjar dysponuje bazą ponad 200.000 osób, które są chętne do wywiadu z tobą i oceny twojej witryny.

Współpraca: Możemy zapraszać członków naszej firmy i dawać im dostęp do konta i wglądu w analizy.

Integracje: Hotjar zintegrujemy z wieloma aplikacjami, co pozwoli na przyspieszenie pracy i wymianę danych. Najpopularniejsze to Slack, Team, Google Analytics, Trello, czy Asana.

Cennik Hotjar

Hotjar oferuje kilka planów cenowych.

Istnieje plan darmowy, który pozwala śledzić do 35 sesji dziennie. Nie jest to dużo, ale co ciekawe w tym planie dostępne są kluczowe funkcje, czyli mapy ciepła i nagrania.

Plan Plus kosztuje 32 EUR/mies. Pozwala on na śledzenie do 100 sesji dziennie, a dodatkowo w odróżnieniu od darmowego planu znajdziemy tu więcej informacji analitycznych. Ten plan powinien być odpowiedni dla większości osób.

Plany Business i Scale są zarezerwowane dla dużych stron. Są one zdolne do śledzenia nawet 270.000 sesji dziennie, oraz są wyposażone w niektóre funkcje, które nie mają inne plany, jak na przykład śledzenie lejków, czy wskaźniki frustracji użytkowników. Kosztują one odpowiednio 80 lub 171 EUR.

Oprócz tego istnieje możliwość skomponowania własnego niestandardowego planu i dobierania usług w miarę potrzeby.

Zalety i wady Hotjar

Zalety:

  • Łatwy do zainstalowania na stronie
  • Prosta obsługa
  • Może przyczynić się do znacznego zwiększenia zarobków
  • Bardzo przydatna mapa cieplna

Wady:

  • Niektóre opcje dostępne w drogich planach (np. śledzenie lejka)

Czy warto korzystać z Hotjar?

Hotjar to jedno z najpopularniejszych narzędzi analitycznych wśród osób, które posiadają stronę internetową. Niezależnie czy na swojej stronie masz kilkaset, czy kilka milionów odwiedzin- zawsze warto dowiedzieć się jak zachowują się użytkownicy, by zmaksymalizować swoje zyski.

Zwłaszcza, że z Hotjar możesz korzystać za darmo. Kliknij tutaj, by korzystać z Hotjar.