Zastanawiasz się nad wyborem programu Fill-up?

W tym artykule dowiesz się czym jest Fill-up, jakie ma funkcje, ile kosztuje, oraz jakie są jego plusy i minusy.

Zapraszam do recenzji Fill-up.

Czym jest Fill-up?

Fill-up to program przeznaczony głównie dla firm, ale również biur księgowych oraz osób fizycznych, który oferuje bazę prawie 7.000 formularzy, deklaracji, druków i umów.

Fill-up to rozbudowane narzędzie, które ponadto podpowiada, jak załatwić sprawy urzędowe, które druki wypełnić i gdzie je dostarczyć.

Dodatkowo Fill-up wyposażony jest w moduł e-Faktury, który pozwala na fakturowanie oraz generowanie plików kontrolnych.

Program Fill-up jest bardzo popularny i z jego pomocą wypełniono już grubo ponad 100 milionów dokumentów.

Jakie funkcje posiada Fill-up?

Fill-up jest programem działającym zarówno w przeglądarce, jak i po pobraniu na komputer z systemem Windows, iOS a nawet Linux. Warto pobrać go, ponieważ nie wszystkie funkcje są dostępne z poziomu przeglądarki.

Pierwszą funkcję Fill-up są oczywiście formularze. Jak wspomniałem na początku, program dysponuje ogromną bazą różnych formularzy, których jest blisko 7.000!

Aby wypełnić dowolny formularz, wchodzimy w zakładkę “utwórz”–>”dodaj formularz”. Otworzy nam się baza formularzy.

Prawdopodobnie formularz, którego poszukujemy znajdziemy w kategorii “polecane formularze”, ponieważ są tu wyświetlane te najbardziej popularne. Nawet jeśli nie, to dany formularz odnajdziemy wpisując odpowiednią frazę w wyszukiwarkę.

Przykładowe formularze do wypełnienia to:

  • PIT-37 (30) Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (lub poniesionej straty)
  • Ppwg (pod) Polecenie przelewu / wpłata gotówkowa na rachunek organu podatkowego (podatki)
  • Ppwg (Autopay) Zlecenie płatnicze-zapłata podatku przez Autopay / wpłata gotówkowa na rachunek organu podatkowego (podatki)

Otworzyłem sobie przykładowy formularz, który jest rozwiązaniem umowy za porozumieniem stron. Każdy formularz mamy gotowy i musimy jedynie wpisać odpowiednie dane.

Do wielu danych, takich jak np. nazwa miejscowości, wyskoczą nam podpowiedzi, by nie zrobić literówek.

Po ukończeniu wypełniania, możemy wydrukować formularz, który będzie się prezentował mniej więcej tak, jak na obrazku poniżej.

Ponadto każdy dokument możemy wysłać e-mailem na dowolny adres bezpośrednio z systemu, zapisać w systemie, na komputerze, lub co bardzo ważne wysłać przez ePUAP. Wystarczy jedynie wskazać odpowiedni urząd, podpisać a na koniec wysłać.

Wszystkie stworzone przez nas formularze będą widniały na naszym koncie w zakładce “moje formularze”.

Przechodząc niżej, w zakładce “baza formularzy” znajdziemy nieco więcej informacji na temat formularzy. Możemy je dowolnie filtrować oraz co bardzo ważne uzyskamy więcej informacji na temat każdego z formularzy.

Mamy również poradniki w formie wideo jak wypełnić formularz, jednak nie są one moim zdaniem zbyt pomocne, ponieważ zawierają informacje o tym, jak ogólnie wypełniać formularze, a nie pokazują jak wypełnić każdy z nich indywidualnie.

Przechodząc do kolejnych funkcji, w Fill-up możesz również wypełnić Sprawozdanie Finansowe, szybko zbierzesz komplet e-podpisów i wyślesz prosto do eKRS i KAS – przepisowo i elektronicznie.

Ważną funkcją jest możliwość generowania PIT-11 dla Twoich pracowników. Informacje do wypełnienia PIT-11 możemy pobrać z programów księgowych, a dokument można wystawić w wygodnym kreatorze. Na koniec PIT wyślemy pracownikowi e-mailem lub wydrukujemy.

Fill-up udostępnia również darmowy program do wypełniania PITów. Program wybiera za Ciebie właściwy formularz (PIT-36, PIT-37, inny) i wszystkie potrzebne dokumenty, a następnie wylicza podatek i wysyła PIT do Urzędu Skarbowego.

Program Fill-up jest również wyposażony w program do fakturowania. Rodzaje dokumentów, jakie możemy wystawić to:

Fakturę możemy wystawić w bardzo szybki sposób. Dane nabywcy uzupełniają się automatycznie z bazy GUS, więc musimy znać jedynie NIP kontrahenta. Przy okazji kontrahent zapisuje się w systemie.

Na koniec wpisujemy nazwę towaru lub usługi a wszelkie kwoty wyliczą się automatycznie. Towar możemy również wybrać z listy i dodać do faktury, jeśli jest zapisany w systemie.

Faktura gotowa do druku prezentuje się jak poniżej. Nie ma możliwości zmiany jej szablonu i możemy jedynie nanieść logo naszej firmy i stopkę.

Ponadto fakturę możemy wysłać e-mailem bezpośrednio z systemu. Nie znalazłem opcji tłumaczenia faktur na język obcy, co jest minusem.

W module e-Faktury możemy także dodawać faktury kosztowe, oraz prowadzić ewidencję klientów oraz produktów.

Na podstawie faktur mamy następnie możliwość skorzystania z tzw. JPKomatu. Zasada działania jest prosta- wystawiasz faktury w Fill-up (lub innym programie), po czym w Fill-up na tej podstawie wygenerujesz JPK_V7. Możesz też zaimportować pliki JPK_VAT lub JPK_V7 z innego programu.

Na koniec wysyłasz plik JPK_V7 na serwery Ministerstwa Finansów, korzystając z profilu zaufanego i gotowe.

Inne funkcje Fill-up, które warto wymienić to:

Praca w chmurze: Twoje dane w programie Fill-up są na bieżąco synchronizowane i możesz pracować nad nimi na dowolnym urządzeniu.

Wysyłka e-Deklaracji: Możesz wypełnić i dostarczyć elektronicznie e-Deklaracje PIT, CIT, VAT, JPK, PCC, e-Sprawozdania i wiele innych.

Załatwianie spraw ZUS elektronicznie: Masz możliwość wysyłki prawie 90 formularzy, w tym popularne ZUS DRA, ZUS Z-3 czy ZUS PEL.

Aktówka: Łatwe zarządzanie dokumentami wielu pracowników lub klientów.

Narzędzia: Dodatkowym atutem jest dostępność narzędzi, np. kalkulatora walutowego, kalkulatora brutto/netto, weryfikatora konta bankowego, i wielu innych.

Cena

Z Fill-up możemy korzystać za darmo przez 30 dni. Mamy przez ten czas wersję programu ze wszystkimi możliwymi funkcjami. Po tym czasie musimy wykupić płatną wersję. Jest ich kilka.

Formularze bazowe: Od 285 zł rocznie. Im droższy pakiet, tym większy limit możliwości utworzenia PIT-11.

e-sprawozdania finansowe: od 500 zł rocznie, a im droży pakiet, tym więcej firm możemy obsłużyć.

Taniej w pakiecie z e-SF: Pakiet zarówno z formularzami, jak sprawozdaniami finansowymi, który kosztuje od 642,50 zł rocznie.

Możemy również samodzielnie skonfigurować usługi pod własne potrzeby lub skontaktować się z Fill-up w celu indywidualnej wyceny. Ceny podałem w rozliczeniu rocznym. Wybierając rozliczenie miesięczne będzie to około 50% mniej opłacalne.

Czy Fill-up jest drogi? Ciężko powiedzieć, bo właściwie Fill-up nie posiada odpowiednika na rynku polskim, do którego cen można się odnieść. To, czy jest to opłacalny program czy nie, zależy od tego, jak bardzo ułatwia nam czas i życie. Jeżeli bazujemy na nim na co dzień, z pewnością zaoszczędzi nam mnóstwo czasu. Jeśli jednak z formularzy korzystamy rzadko, nie warto płacić za coś, co możemy zrobić za darmo.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Duża oszczędność czasu i wygoda dla księgowych oraz firm
  • Prostota obsługi
  • Synchronizacja danych i praca w chmurze

Minusy:

  • Strategia cenowa mogłaby być mniej skomplikowana
  • Program do faktur nie posiada niektórych funkcjonalności

Czy warto korzystać z Fill-up?

Fill-up to program, który znacznie ułatwia życie. Nie musimy szukać żadnych formularzy w internecie i wszystko mamy w jednym miejscu. W dodatku ich wypełnianie jest szybkie, wygodne i możemy dostarczać je do dowolnie wybranego miejsca.

Dodatkowo Fill-up ma możliwość fakturowania, wysyłki plików JPK, tworzenia PITów oraz wiele innych narzędzi.

Jeśli jesteś księgowym, lub posiadasz firmę zatrudniającą przynajmniej kilka osób, to z pewnością Fill-up będzie użytecznym narzędziem w twojej działalności. Co prawda w zaawansowanych konfiguracjach może okazać się dużym kosztem, jednak to, ile czasu potrafi zwolnić może być bezcenne.