Szukasz programu do faktur i obsługi magazynu? Z pewnością nie możesz pominąć Faktura Small Business Pro.

W tym artykule przetestuję program, sprawdzę jego funkcje a także podpowiem czy warto z niego korzystać.

Zapraszam do recenzji Faktura Small Business Pro.

Czym jest Faktura Small Business Pro?

Faktura Small Business Pro to program do wystawiania faktur oraz zarządzania magazynem.

Program został stworzony przez firmę Mega-Tech, która ma siedzibę w Łodzi i powstała w 2008 roku.

Program ten to jedna z trzech wersji Faktura Small Business i wyróżniamy jeszcze tańsze wersje Standard oraz Lite, które różnią się głównie tym, że nie posiadają modułu magazynu.

Jakie funkcje oferuje Faktura Small Business Pro?

Faktura Small Business Pro jest dostępna do pobrania na komputery z systemem Windows. Nie zajmuje dużo miejsca i 500 MB wolnego miejsca na dysku w zupełności wystarczy.

Jedną z nadrzędnych funkcji tego oprogramowania jest wystawianie dokumentów sprzedażowych. Są to między innymi faktury VAT, bez VAT, proformy, faktury końcowe, czy paragony fiskalne. Aby móc drukować paragony, upewnij się, że twoja drukarka fiskalna należy do firmy PosNET, Novitus, Innova, lub Elzab.

faktura small businesss pro rodzaje faktur

Wystawianie faktury VAT jest proste. Wiele danych, takich jak data sprzedaży, numer faktury, miejsce wystawienia, itp. wypełni się automatycznie. W naszej gestii jest wpisanie danych nabywcy, co jest również proste, ponieważ musimy znać tylko NIP kontrahenta, by reszta danych firmy pobrała się z bazy GUS.

faktura small businesss pro wystawianie faktury

Aby dodać towary na fakturę, możemy wpisać je ręcznie lub wybrać z listy wcześniej zapisanych towarów. Ceny liczą się automatycznie i nie ma potrzeby używania kalkulatora, który swoją drogą również jest dostępny podczas wystawiania faktury.

Ogólnie rzecz biorąc, faktury w programie Faktura Small Business Pro są zgodne ze wszystkimi standardami, mają niezbędne pola, takie jak zaznaczanie GTU, uwagi, waluty, procedury JPK i są zintegrowane z KSeF.

Faktura gotowa do druku prezentuje się ładnie i są na niej zawarte wszystkie niezbędne elementy. Możemy również zmieniać jej szablony, choć moim zdaniem nie jest to potrzebne. Istnieje też funkcja dodania logo naszej firmy na fakturę.

faktura small businesss pro gotowa faktura

Oprócz wydrukowania faktury, możemy ją wysłać e-mailem do klienta bezpośrednio z systemu Faktura Small Business Pro. Faktura wystawiona zapisuje się w systemie. To samo dotyczy innych dokumentów a proces ich wystawiania jest analogiczny.

Do każdej faktury możemy wysłać wezwanie do zapłaty lub wprowadzić płatność do systemu, jeśli klient ureguluje rachunki.

Faktura Small Business Pro pozwala również wysyłać innym firmom oferty i zamówienia naszych produktów lub usług. Moim zdaniem brakuje tu ładniejszych graficznie szablonów, które pozwalałyby na przykład załączyć zdjęcie produktu.

faktura small businesss pro oferta

Fakturę wydrukujemy również w wielu językach obcych, takich jak angielski, niemiecki, rosyjski i innych.

Przechodząc dalej, mniej przydatną, ale dla niektórych firm ważną funkcją będzie możliwość generowania not korygujących, księgowych i odsetkowych.

Jak już wspomniałem, nasze towary możemy zapisywać w programie. Służy to między innymi temu, by szybko dodawać je na faktury, monitorować statystyki najlepiej sprzedających się produktów, czy edytować cenniki. Do towarów możemy przypisywać ceny, wagi, czy dodawać zdjęcia.

faktura small businesss pro towary

W podobny sposób możemy prowadzić ewidencję klientów. Możemy dodawać ich dane, by później wybrać ich z listy do kolejnych faktur czy sprawdzać ile dany kontrahent dał nam zarobić.

faktura small businesss pro dodawanie klienta

W Faktura Small Business Pro istnieją również zestawienia i wykresy sprzedaży. Możemy je dowolnie filtrować, by monitorować sprzedaż.

faktura small businesss pro statystyki

W programie istnieje również możliwość dodawania kosztów firmy i również będą one ujęte w statystykach. Dodawanie kosztów odbywa się na tej samej zasadzie jak wystawianie faktury. Program nie jest wyposażony w możliwość dodania kosztu poprzez plik z fakturą, co mogłoby znacznie przyspieszyć proces dodawania kosztów.

Oprócz tego, w programie jest możliwość wygenerowania pliku kontrolnego JPK, sprawdzanie najlepiej sprzedających się towarów, najlepszych klientów, oraz możliwość dodawania notatek.

Będziemy mogli również tworzyć dokumenty kasowe, takie jak KW, KP, BW, BP.

Jeśli chodzi o moduł magazynowy, to jest on dość rozbudowany. Dokumenty magazynowe, jakie możemy tworzyć to PZ, PW, RW, WZ i MM.

faktura small businesss pro panel

Towary na magazynie możemy zapisywać wraz z danymi, takimi jak waga, ilość, czy cena. Nie ma tutaj bardziej zaawansowanych funkcji, jak na przykład dodanie zdjęcia produktu, ale jest to dodatek i większość firm nie korzysta z tego rozwiązania.

W magazynie na bieżąco możemy zmieniać ceny, tworzyć cenniki i przeprowadzać inwentaryzacje. Istnieje też możliwość druku stanów magazynowych i przydatną opcją jest też możliwość automatycznego wydrukowania towarów, które już się kończą.

Wystawiając faktury, towary automatycznie “pobierają się” z magazynu, dzięki czemu mamy na bieżąco wgląd do ich ilości. W Faktura Small Business Pro możemy również wygenerować plik kontrolny z magazynu JPK_MAG.

Przydatną funkcją mogłaby być możliwość skanowania i przetwarzania kodów kreskowych dla szybkiego identyfikowania produktów, której mi tutaj zabrakło.

Dużym plusem o którym warto wspomnieć jest możliwość integracji magazynu z naszym sklepem na platformie Shoper, Quick Cart oraz kilkoma innymi. Dzięki temu klienci naszego sklepu e-commerce będą wiedzieć ile towaru mamy jeszcze dostępnego.

faktura small businesss pro ustawienia programu

Ile kosztuje Faktura Small Business Pro?

Zacznijmy od tego, że Faktura Small Business Pro jest dostępna w darmowej wersji testowej na 7 dni.

Po tym czasie możemy wykupić oprogramowanie w cenie 420 zł netto za rok. Odnowienie licencji to 220 zł rocznie. Jest to cena za jedno stanowisko a każde kolejne jest dodatkowo płatne.

Możemy też dodatkowo dokupić więcej przestrzeni dyskowej za 123 zł lub bazy danych MySQL za 307,5 zł.

Czy program jest drogi w porównaniu do konkurencji? Według moich doświadczeń jest nieco powyżej średniej, jeśli chodzi o cenę. Można by również wyposażyć go w abonament rozbity na mniejsze okresy, np. na pół roku z góry, by nie musieć wykładać pełnej sumy za całe 12 miesięcy.

Plusy i minusy

Plusy:

  • W pełni funkcjonalny program do fakturowania
  • Możliwość zapisywania klientów i produktów
  • Czytelne analizy i zestawienia
  • Magazyn, który spełni potrzeby większości firm

Minusy:

  • Cena mogłaby być nieco niższa
  • Brak niektórych opcjonalnych funkcjonalności

Czy warto korzystać z Faktura Small Business Pro?

Uważam, że Faktura Small Business Pro jest dobrym programem zarówno do faktur, jak i magazynu. Wystawianie faktury jak i obsługa magazynu są szybkie i intuicyjne, co wcale nie jest oczywistością w tej branży. Program ten testowało mi się bardzo dobrze.

Jeżeli nie przeraża wasz koszt tego programu, możecie w niego zainwestować, zwłaszcza, że jest możliwość przetestowania go bez opłat.