Jeżeli poszukujesz oprogramowania do faktur i magazynu, to jesteś w dobrym miejscu.

W tym artykule pokażę ci możliwości programu Ewa-Faktury i Magazyn.

Opowiem o jego funkcjach, cenach, wadach, zaletach, oraz podpowiem czy warto z niego korzystać.

Czym jest Ewa- Faktury i Magazyn?

Ewa- Faktury i Magazyn to oprogramowanie dla biznesu do obsługi handlu.

Stworzone jest przez dużą firmę programistyczną Streamsoft z Zielonej Góry, która na rynku działa aż od 35 lat i zatrudnia setki specjalistów.

Program Ewa oprócz fakturowania i zarządzania magazynem oferuje również inne udogodnienia, takie jak analizy i zestawienia, sprawozdawczość JPK, czy kilka przydatnych integracji.

Jakie funkcje oferuje Ewa- Faktury i Magazyn?

Ewa- Faktury i Magazyn to program do pobrania na komputer. Nie zajmuje dużo miejsca i w moim przypadku świeżo po instalacji zajął 140 MB. Instalacja i pobieranie są szybkie a cały proces od pobrania do uruchomienia zajmuje kilka minut.

Jeśli chodzi o funkcje, to zacznijmy od możliwości wystawiania dokumentów handlowych. W programie możemy wystawiać zarówno dokumenty przychodowe, jak i wprowadzać dokumenty kosztowe naszej firmy.

Dokumenty sprzedażowe to między innymi faktura VAT, faktura walutowa, czy paragon. Do dokumentów sprzedażowych możemy zaliczyć również faktury, paragony, czy nabycia wewnątrzwspólnotowe.

Wystawianie tych dokumentów i ogólnie wszystkich dokumentów w programie jest bardzo proste i analogiczne w każdym przypadku. Większość danych generuje się automatycznie i naszym zadaniem jest dodanie informacji o kontrahencie oraz pozycje na dokumencie.

Dodanie kontrahenta jest proste, ponieważ znając jego numer NIP, z bazy GUS pobierzemy nazwę firmy i adres. Jeśli chodzi o pozycje na dokumencie, możemy pobrać je z magazynu lub wprowadzić nazwę towaru i ceny ręcznie.

Gotowy dokument, w tym przypadku fakturę możemy zapisać, a następnie wydrukować. Jeśli chodzi o zmianę wyglądu wydruku, nie mamy za dużo opcji, może oprócz zmiany odległości marginesów oraz czcionki.

Dokumenty możemy też wysyłać od razu e-mailem, jednak musimy posiadać program Outlook, by robić to bezpośrednio z systemu.

Faktury możemy też wydrukować w językach obcych-angielskim i niemieckim.

Na takiej samej zasadzie mamy też opcję tworzenia zamówień od odbiorców i dla dostawców.

Jeśli chodzi o magazyn, to nie ma dla niego typowego osobnego modułu a po prostu współgra on z całym programem. Dokumenty magazynowe, które możemy utworzyć to PZ,WZ,RW,PW. Ich tworzenie jak już wspomniałem odbywa się podobnie do tworzenia innych dokumentów. Ponadto możemy generować inwentaryzacje.

Na podstawie przepływu towarów wygenerujemy masę zestawień i wykresów za dowolnie wybrane okresy.

Oczywiście cały czas mamy wgląd do stanów magazynowych i możemy monitorować towary i wiedzieć, czego nam brakuje. W ustawieniach jest też opcja przypomnień o produktach, które są na wyczerpaniu.

Dodawanie towaru na magazyn również jest proste i możemy dostosować wiele parametrów, np. ceny, rodzaj, uwagi, wagi. W niektórych programach magazynowych parametrów dodatkowych jest więcej i można na przykład dodawać jeszcze zdjęcie produktu, jednak nie jest to opcja niezbędna i program Ewa skupia się raczej na najważniejszych funkcjach.

Oczywiście istnieje również zakładka “kontrahenci”, gdzie zapisywane są dane zarówno naszych odbiorców, jak i dostawców. Kontrahenci są dodawani automatycznie do bazy podczas wystawiania dokumentów sprzedażowych, kosztowych, oraz magazynowych.

Warto również wspomnieć o integracjach. Program Ewa- Faktury i Magazyn zintegrujemy z kilkoma drukarkami fiskalnymi, m.in. POSNET, ELZAB, czy SPARK.

Jeśli prowadzimy sprzedaż na Allegro, oprogramowanie również może zostać połączone z naszym kontem sprzedawcy. Dzięki temu będziemy mogli przykładowo odczytywać płatności w programie Ewa, czy też nasze stany magazynowe będą się pomniejszały wraz z zakupami z naszych aukcji.

W Ewa- Faktury i Magazyn zadbano również o rozliczenia. Mamy stały dostęp do nieuregulowanych należności, przelewów, oraz kontrolę przepływu pieniędzy. Oznacza to, że jeśli mamy wiele transakcji, to możemy je łatwo kontrolować. Jeśli klienci zalegają z płatnościami, możemy generować wezwania do zapłaty.

Poza tym, program jest gotowy na e-kontrole i umożliwia wygenerowanie, sprawdzenie i przesyłanie struktur JPK_FA, JPK_MAG, JPK_VAT.

Nie znalazłem nigdzie opcji dodania kolejnych magazynów, więc zakładam, że 1 licencja dotyczy tylko 1 magazynu. Możemy natomiast dodawać innych użytkowników i założyć dla pracowników osobne konta.

Ile kosztuje Ewa- Faktury i Magazyn?

Ewa-Fakturowanie i Magazyn dostajemy w darmowej wersji testowej na aż 60 dni. To dużo dłuższy okres niż u konkurencji, bo standardem jest 30 dni. W wersji testowej mamy dostępną pełną funkcjonalność programu.

Po tym czasie musimy zapłacić za program 349 zł netto (429,97 zł brutto). Licencja jest dożywotnia, ale wspomniany koszt nie jest jednorazowy, ponieważ po roku od wykupienia płacimy jeszcze dodatkowo za wsparcie techniczne i aktualizacje.

Oznacza to dodatkowy koszt 119 zł netto rocznie.

Czy Ewa-Faktury i Magazyn jest drogi? Według moich obserwacji i porównań z programami konkurencyjnymi, to cena tego oprogramowania jest w standardowym przedziale. Koszt licencji+ koszt aktualizacji to norma na rynku i musimy się z tym liczyć korzystając z każdego tego typu programu o tak dużych możliwościach.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Program jest szybki w obsłudze i nauce
  • Posiada integracje i funkcje księgowe
  • 60-dniowy okres próbny

Minusy:

  • Brak możliwości prowadzenia kilku magazynów
  • Niewielkie możliwości dostosowywania wydruków

Czy warto korzystać z tego programu?

Ewa-Faktury i magazyn jeżeli chodzi o funkcjonalność to bardzo dobry program. Fakturowanie i obsługa magazynu będą bardzo proste i szybkie w codziennym użytkowaniu. Program nie jest skomplikowany i jest zaprojektowany tak, by wszystko było łatwe w użyciu i powtarzalne.

Uważam, że warto z niego skorzystać, zwłaszcza biorąc pod uwagę długi okres testowy. Pamiętajmy tylko o możliwości prowadzenia jednego magazynu oraz tego, że program nie działa w chmurze.