Poszukujesz dobrego, darmowego dysku w chmurze?

W tym artykule przygotowałem 7 najlepszych dysków w chmurze, kierując się głównie wielkością darmowej przestrzeni, lecz nie tylko.

Co należy wiedzieć o darmowych dyskach w chmurze?

Musisz wiedzieć, że nie istnieje coś takiego jak w pełni darmowy dysk w chmurze. Chmury są tworzone przez duże firmy, które muszą zarabiać na swoich produktach, dlatego najczęściej pod pojęciem darmowego dysku w chmurze będzie się krył darmowy plan, ograniczony miejscem na dysku.

Najczęściej spotkamy się z chmurami, które w darmowym planie oferują od kilku do kilkunastu GB przestrzeni. Będzie to więc dobra okazja, aby korzystać z dysku, jeśli nie masz dużych potrzeb. Jeśli planujesz trzymać więcej danych na dysku, prawdopodobnie konieczne będzie wykupienie płatnego pakietu.

Istnieją też inne ograniczenia związane z użytkowaniem darmowych planów. Są to na przykład limity, jeśli chodzi o maksymalną wielkość pojedynczego pliku. Może być to np. 10 GB.

Często spotkamy się również z limitami transferów. Aby zapobiec przeciążeniu infrastruktury, użytkownicy darmowych planów mają nakładane limity transferu. Limity transferu są również obecne w płatnych planach, ale zazwyczaj są one proporcjonalnie większe do wielkości dysku.

Aby stworzyć ten ranking, nie kierowałem się jedynie samą darmową przestrzenią, ale i innymi czynnikami, takimi jak bezpieczeństwo, funkcje synchronizacji, limity wielkości plików, czy prywatność.

Oto darmowe dyski w chmurze, które powinieneś rozważyć.

1. Mega- 20 GB darmowej przestrzeni

mega.io logo

Mega oferuje obecnie najbardziej hojny darmowy plan, jeśli chodzi o pojemność. Możemy w nim przechowywać aż do 20 GB danych.

Dysk ten cechuje się wysokim poziomem prywatności, dzięki szyfrowaniu end-to-end. Plikami z dysku możemy dzielić się z innymi osobami i aby nie dostały się w niepowołane ręce, mamy możliwość zabezpieczenia ich hasłem i datą wygaśnięcia.

Z dysku możemy korzystać nie tylko w przeglądarce, ale i na Windowsie, iOS, Androidzie, czy Macu.

Prędkości wysyłania i pobierania są bardzo wysokie, a opcje typu ograniczanie przepustowości pozwalają jeszcze bardziej zoptymalizować wydajność.

2. pCloud- 10 GB darmowej przestrzeni

pcloud logo

pCloud to wszechstronny, oferujący 10 GB darmowego miejsca dysk w chmurze. Aby jednak uzyskać pełne 10 GB, należy wykonać kilka dodatkowych zadań, takich jak np. polecenie innych użytkowników.

pCloud posiada wbudowany odtwarzacz multimedialny do filmów i będzie doskonałym wyborem do przechowywania plików wideo. Oferuje także odtwarzacz plików muzycznych.

W darmowym planie nie ma funkcji ochrony plików hasłem, daty ważności plików udostępnianych publicznie oraz szyfrowania zero knowledge.

pCloud działa na najpopularniejszych systemach operacyjnych, jest prosty w obsłudze a także obsługuje przydatne funkcje podczas pracy w zespole.

3. Google Drive- 15 GB darmowej przestrzeni

google drive logo

Dysk Google z pewnością kojarzy większość użytkowników internetu. Słynie on bowiem z 15 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej w chmurze.

Aby go skonfigurować, potrzebujemy konta Google, co jednocześnie oznacza, że dane z produktów, takich jak Gmail, Prezentacje, czy Arkusze Google również będą zajmowały przestrzeń.

Dysk Google jest łatwy w użyciu. Możemy tworzyć foldery, zmieniać ich nazwy i sortować pliki w zależności od ich typu.

Dysk Google jest dostępny za pośrednictwem aplikacji dla systemów Windows, macOS, iOS i Android, ale także za pośrednictwem przeglądarki.

Na minus można zaliczyć wolniejsze prędkości transferu od konkurencji, jednak w zamian mamy zapewnione 256-bitowe szyfrowanie oraz centra danych rozmieszczone na całym świecie, co daje duży poziom bezpieczeństwa.

Firma Google nie słynie jednak z cenienia prywatności, dlatego warto mieć to na uwadze.

4. Internxt- 10 GB darmowej przestrzeni

Internxt to dostawca pamięci masowej w chmurze typu open source. Cechuje go szybkość wysyłania, najnowsze zabezpieczenia i prostota użytkowania.

Darmowe konto posiada 2 GB przestrzeni z możliwością wykonywania zadań i otrzymania kolejnych 8 GB. Bezpłatni użytkownicy mają ograniczone miejsce, ale poza tym mają dostęp do tych samych funkcji, co płacący klienci.

Przesyłanie plików jest proste, dzięki aplikacji oraz integracji z Eksploratorem Windows i Mac. Synchronizacja zapewnia aktualność plików na wszystkich urządzeniach i wielu platformach, zapewniając niezbędną obsługę tworzenia kopii zapasowych.

Udostępnianie plików jest również dostępne za pośrednictwem niestandardowych linków. Możesz kontrolować, ile razy i kto uzyskuje do nich dostęp, a także ustawić czas wygaśnięcia.

Internxt obejmuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe, oraz szyfrowanie typu end-to-end, co oznacza, że nikt poza Tobą nie może zobaczyć Twoich danych. Skaner antywirusowy sprawdza pliki pod kątem złośliwego oprogramowania.

5. Sync.com- 5 GB darmowej przestrzeni

Sync.com jest znany z intuicyjnego, łatwego w użyciu interfejsu, który pomaga łatwo i bezpiecznie przesyłać pliki. Dostajemy darmowe 5 GB, co z pewnością nie powala, ale przynajmniej nie mamy ograniczeń co do rozmiaru pliku.

Mamy zapewnioną zarówno aplikacje na komputer, aplikację mobilną oraz wersję przeglądarkową.

Sync.com oferuje szyfrowanie na poziomie bankowym, jest wyposażony w kopie zapasowe i synchronizację w czasie rzeczywistym, co w darmowym abonamencie jest bardzo hojne.

Poza tym, obecne jest szyfrowanie end-to-end, odzyskiwanie, czy udostępnianie linków.

6. Icedrive- 10 GB darmowej przestrzeni

Icedrive zapewnia 10 GB darmowej przestrzeni dyskowej w chmurze. Interfejs jest prosty w obsłudze a programu można używać na każdej platformie, również na telefonach.

Icedrive będzie dobrym wyborem, jeśli chcesz traktować go jako archiwum danych, ponieważ narzuca miesięczny limit przepustowości.

Możesz przesyłać strumieniowo muzykę i filmy bezpośrednio ze swojego konta bez konieczności ponownego pobierania plików. Jeśli chodzi o opcje udostępniania, możesz przesyłać pliki osobom, które nie posiadają kota Icedrive.

Obsługiwane są też takie funkcje, jak szyfrowanie, czy ochrona plików hasłem.

7. Degoo- 20 GB darmowej przestrzeni

Degoo również oferuje dużo wolnej przestrzeni, bo aż 20 GB, jednak korzystając z niej, musisz pamiętać o kilku rzeczach.

W Degoo nie ma opcji synchronizacji plików oraz nie możesz ich udostępnić innym osobom.

Nie ma również aplikacji na komputer i jesteśmy zmuszeni korzystać z tego dysku tylko w przeglądarce, na Androidzie, oraz iOS.

Degoo będzie dobrym wyborem do tworzenia kopii zapasowych zdjęć i plików, do których będziesz mieć regularny dostęp.

Pamiętaj, że w darmowym planie mogą wyświetlać ci się reklamy. Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku to 256 MB, co jest sporym ograniczeniem. Jeśli nie korzystasz z konta przez 90 dni, twoje dane zostaną usunięte przez brak aktywności.