Wiele osób ma pomysł na biznes, jednak przed jego realizacją powstrzymuje ich wiele czynników.

Jednym z nich jest sam fakt założenia działalności gospodarczej.

Czy w Polsce rzeczywiście tak trudno jest założyć firmę?

W tym wpisie opowiem Wam co należy zrobić, aby w tradycyjny sposób założyć własną firmę oraz pokażę Wam sposób jak można to uczynić bez wychodzenia z domu i bez załatwiania zbędnych formalności.

Co należy zrobić przed założeniem własnej firmy?

Zanim przystąpimy do faktycznego zakładania działalności gospodarczej, musimy się do tego przygotować. W tym celu powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań na temat naszej firmy.

1. Czym nasza firma będzie się zajmowała?

Jeżeli planujesz założenie firmy, to zapewne już wiesz co dokładnie będziesz robić. Ta decyzja jest chyba najważniejsza jeżeli chodzi o cały proces zakładania firmy i należy ją bardzo dobrze przemyśleć.

Najlepiej jest oczywiście pójść w to, co lubi się robić, choć można również przyjąć inną strategię i założyć firmę nie ze względu na pasję, ale na przykład ze względu na nowe trendy rynkowe, które masz pewność, że wypalą, a po drodze po prostu polubisz cały proces.

2. Jak nazwiesz firmę i gdzie będzie jej siedziba?

Nazwa jednoosobowej działalności gospodarczej wbrew pozorom wcale nie jest taka ważna. Ale to nie znaczy, że możemy sobie wymyślić jakąkolwiek nazwę, jaką nasza kreatywność nam przyniesie. Nazwa będzie bowiem widniała w rejestrze firm CEIDG, na fakturach, pieczątkach i innych dokumentach. Warto więc zadbać o to, aby w jakiś sposób odnosiła się do profilu działalności naszej firmy, była profesjonalna oraz koniecznie musi zawierać nasze imię i nazwisko. Przykładowo, firma Kazimierza Firmowskiego może nazywać się „Sklep Monopolowy Kazimierz Firmowski”. Na pewno nie warto spędzać tygodni nad nazwą firmy, ponieważ po pierwsze ma ona niewielkie znaczenie, a po drugie można ją zmienić aktualizując wpis do CEIDG.

Do założenia firmy musimy też podać adres jej funkcjonowania. W większości przypadków nowi przedsiębiorcy wybierają swój adres domowy. Adres prowadzenia działalności jest w głównej mierze potrzebny do doręczeń. W niektórych przypadkach nie musimy posiadać stałego miejsca wykonywania działalności, na przykład gdy wykonujemy usługi.

3. Jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najlepsza?

Każda firma musi płacić podatki do Urzędu Skarbowego. Lecz nie każda firma musi rozliczać się z tym urzędem w ten sam sposób. Jeżeli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą, to możesz wybrać jedną z czteru form opodatkowania przychodów:

  • Zasady Ogólne
  • Podatek Liniowy
  • Ryczałt
  • Karta Podatkowa

Najbardziej opłacalne dla nowych przedsiębiorstw, które na początku nie będą osiągały wysokich przychodów jest opodatkowanie na zasadach ogólnych. Wówczas płacisz 17% ( do 85.528 zł rocznie) lub 32% (powyżej 85.528 zł rocznie). Jest to o tyle opłacalna forma, że wysokość podatku możemy zmniejszyć o koszty poniesione w firmie, a poza tym możemy skorzystać z wielu ulg.

Podatek liniowy to również popularna opcja, jednak dla firm bardziej rozwiniętych, które notują zysk powyżej 100.000 zł rocznie. Wówczas płacimy zawsze 19% przychodu pomniejszonego o koszty. Podatek liniowy nie daje co prawda tyle ulg, ale płacimy 19% podatku, a nie 32%, więc jest to opcja bardzo atrakcyjna dla niektórych przedsiębiorców.

Ryczałt i Karta Podatkowe to formy opodatkowania, które dotyczą tylko niektórych rodzajów działalności. Czasem te formy mogą być atrakcyjne ze względu na stosunkowo niskie opodatkowanie, na przykład 5,5%. Musimy jednak pamiętać, że te formy opodatkowania nie pozwalają rozliczać nam kosztów, więc musimy skonsultować się z naszą księgową czy warto z nich korzystać.

4. Jak często będziemy płacić podatki?

Dowolność mamy także przy wyborze częstotliwości płacenia podatków. Możemy wpłacać zaliczki na podatek dochodowy miesięcznie lub kwartalnie.

Jeżeli chcesz wpłacać na konto skarbówki zaliczki częściej, ale w mniejszych kwotach, to dobrym wyborem będzie płacenie podatków co miesiąc.

Lepszym wyborem dla większości przedsiębiorców będzie płacenie podatkóœ co kwartał. Co prawda suma będzie dużo większa, jednak nie będzie trzeba co miesiąc myśleć o zapłaceniu podatków i w ostateczności zaoszczędzi nam to nieco zachodu.

5. Czy będziemy VATowcami?

Jak można wywnioskować, w Polsce mamy dużo elastyczności jeżeli chodzi o niektóre kwestie zakładania firmy. Kolejną z nich jest wybór czy chcemy być podatnikami VAT. Podatek VAT to podatek od towarów i usług, który płacimy za każdą fakturę. Jest kilka stawek i najpopularniejszą jest 23%. Można dojść do wniosku, że nie warto być VATowcem, skoro musimy płacić dodatkowy, niemały podatek.

Jest jednak powód, dla którego warto być VATowcem. Jeżeli robimy zakupy firmowe, to od każdej faktury mamy prawo do zwrotu podatku VAT. Jak to wygląda w praktyce?

W październiku firma pana Jana wystawiła faktury na 10.000 zł. Od tej kwoty musi zapłacić 23% VAT, czyli 2300 zł. Jednak pan Jan dokonał zakupów materiałów za 12.000 zł, więc zostanie mu zwrócone 23%, czyli 2760 zł. W ostatecznym rozrachunku pan Jan zyskał będąc na VATowcem 460 zł.

Są więc sytuacje, w których opłaca się być na Vacie i są sytuacje, w który to rozwiązane jest nieopłacalne. Powinieneś sam zdecydować czy Twoja działalność zyska, czy straci na Vacie. Z reguły warto zarejestrować się jako płatnik VAT.

6. Wybór księgowości

Zanim zaczniemy oficjalnie z firmą, powinniśmy poszukać sprawdzonego księgowego. Będzie on zajmował się sprawami papierkowymi w firmie, a Twoja rola będzie ograniczała się do dostarczania mu dokumentów raz w miesiącu. Możesz wybrać stacjonarne lub internetowe biuro rachunkowe. Osobiście korzystam z biura rachunkowego online inFakt, do którego możecie przejść klikając tutaj.

Ale księgowość możecie poprowadzić również samodzielnie. Plusem takiego rozwiązania jest na pewno oszczędność pieniędzy. Jeżeli jednak nie masz żadnego doświadczenia w księgowości, to odradzałbym takie rozwiązanie, gdyż łatwo popełnić błąd który może nas sporo kosztować.

Jeżeli odpowiedziałeś sobie na wszystkie pytania powyżej, to aby założyć firmę należy wykonać kilka kolejnych kroków.

Jak założyć firmę?

1. Złóż wniosek CEIDG

Wniosek do CEIDG to arkusz z wszystkimi danymi Twojej firmy. To dlatego tak ważne było odpowiedzenie sobie na pytania powyżej. Znajdują się w nim między innymi nazwa firmy, jej siedziba, rodzaj wykonywanej działalności i wiele, wiele innych informacji.

Wypełnić ten wniosek można przez internet. Do tego celu musisz mieć jedynie podpis elektroniczny, który polecam założyć, gdyż jest to proste oraz pozwala podpisywać inne dokumenty bez wychodzenia z domu.

Wypełniony wniosek „wrzucamy” na stronę CEIDG.

Jeżeli wolisz tradycyjny sposób, to możesz udać się do urzędu miasta lub gminy, aby tam wypełnić i złożyć owy wniosek. Zajmuje to więcej czasu, więc warto pomyśleć, by zrobić to jednak elektronicznie.

2. Złożenie formularza do ZUSu

Aby być ubezpieczonym z Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, musisz udać się do placówki ZUS, aby wypełnić formularz. Po jego wypełnieniu będziesz ubezpieczony. Nowi przedsiębiorcy mogą wypełnić formularz ZUS ZZA, który uprawnia ich do płacenia tylko ubezpieczenia zdrowotnego (niecałe 365 zł) przez pierwsze 6 miesięcy od powstania firmy.

3. Złożenie formularza VAT (opcjonalne)

Jeżeli zdecydowałeś się płacić VAT, to ostatnim krokiem, by oficjalnie rozpocząć działalność jest wypełnienie formularza zgłaszającego cię jako płatnika VAT. Jest to formularz VAT-R i trzeba złożyć go jeszcze przed startem firmy.

To wszystko. Wypełniając kroki opisane w tym poradniku możesz oficjalnie nazywać się przedsiębiorcą. Jednak jest jeszcze jeden sposób, aby założyć firmę i to bez wychodzenia z domu.

Jak założyć firmę bez wychodzenia z domu?

Zakładanie firmy w Polsce jest obecnie trochę łatwiejsze niż było to jeszcze kilka lat temu, jednak do perfekcji nadal nieco brakuje. Są jednak firmy, który umożliwiają założenie firmy w 100% online.

Mowa tutaj o inFakt. Jest to firma, która oferuje usługi księgowe oraz oferuje bezpłatne zakładanie firmy. Jakie kroki należy podjąć, by założyć firmę poprzez inFakt?

1. Na stronie inFakt zostawiasz swój numer telefonu.

2. Kolejnego dnia zadzwoni do Ciebie księgowy inFakt, który założy firmę za Ciebie. W rozmowie podasz mu niezbędne informacje o Twojej działalności, a księgowy poinformuje Cię o dalszych krokach.

3. Księgowy wyśle wypełnione dokumenty na Twój adres e-mail, a Ty będziesz mógł je wysłać elektronicznie lub pocztą tradycyjną do odpowiednich instytucji.

4. Twoja firma jest gotowa, a jeżeli chcesz, to księgowy, który do Ciebie zadzwoni może poprowadzić Twoją księgowość w pełni online.

Jeżeli tak jak ja chcesz założyć bezpłatnie firmę z inFaktem, przejdź do tej strony.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej jak wygląda cały proces założenia firmy poprzez inFakt, to przeczytaj ten artykuł.

Czy założenie firmy jest trudne?

Założenie firmy nie jest trudne. Wystarczy wypełnić wniosek do CEIDG, zgłosić się do ZUS i opcjonalnie do VAT. Założyć działalność gospodarczą można również w pełni online.

Dodatkowe pytania

Czy muszę mieć pieczątkę firmową?

Według prawa nie ma obowiązku posiadania pieczęci firmowej. W niektórych sytuacjach pewne instytucje mogą wymagać jej posiadania, więc dobrze jest wyposażyć się w pieczęć.

Czy muszę posiadać rachunek firmowy w banku?

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma obowiązku prowadzenia oddzielnego konta firmowego. Jeżeli ktoś jest VATowcem i chce korzystać z mechanizmu podzielonej płatności, to rachunek firmowy może okazać się konieczny.

Czy założenie podpisu elektronicznego jest trudne?

Założenie podpisu elektronicznego jest równoważne z założeniem Profilu Zaufanego. Profil zaufany można założyć na kilka sposobów, lecz najszybciej jest to zrobić online poprzez nasze konto bankowe. Ta opcja jest dostępna w większości banków.

Czy mogę prowadzić firmę pracując na etacie?

Wiele osób prowadzi firmę i jest jednocześnie na etacie, więc jest to w pełni dozwolone. Wówczas możesz na przykład w firmie płacić mniejszy ZUS (tylko ubezpieczenie zdrowotne).

Czy prowadząc działalność musisz mieć konto firmowe?

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą konto firmowe nie jest wymagane, jednak zdecydowana większość przedsiębiorców je posiada, aby oddzielić finanse osobiste od firmowych.

Konto firmowe, które możemy polecić, to Konto Przekorzystne Biznes w Banku Pekao. Prowadzenie konta, karta i przelewy są za bezwarunkowe 0 zł przez rok! Dodatkowo w bonusach możecie zgarnąć do 2000 zł.

Więcej informacji o tym koncie możecie przeczytać, klikając w ten link.