Zarabianie na wiedzy to jeden z najlepszych sposobów na zarobek online.

Jeżeli chcesz stworzyć kurs lub inne materiały edukacyjne, z pomocą przychodzi myVOD.

Jakie funkcje ma to narzędzie, jakie są jego wady, zalety, ile kosztuje, oraz czy warto z niego skorzystać?

Zapraszam do recenzji myVOD.

Czym jest myVOD?

myVOD to narzędzie umożliwiające osadzenie kursów online i innych materiałów szkoleniowych tak, aby były dostępne pod własną domeną oraz na przejrzystej platformie.

myVOD zostało stworzone w 2017 roku przez polską firmę ESCOLA LMS i cechuje się prostotą użytkowania i dużą funkcjonalnością.

Dzięki myVOD możemy stworzyć kurs od podstaw, zarządzać sprzedażą, a co istotne, w odróżnieniu od konkurencyjnych firm, nie zostajemy obciążani prowizjami za sprzedaże.

Jakie funkcje posiada myVOD?

Zacznijmy od pierwszej funkcji, jaką jest możliwość zbudowania strony, która będzie platformą, na której osadzimy nasz kurs.

Dużą zaletą jest fakt, że nie musisz posiadać żadnej wiedzy z zakresu programowania, ponieważ myVOD udostępnia naprawdę prosty edytor wizualny, w którym zaprojektujemy stronę dla kursu.

Do wyboru mamy 3 szablony wyglądu. Co prawda nie jest to oszałamiająca liczba, jednak są one bardzo proste i funkcjonalne. Szablony te możemy dostosowywać pod własne potrzeby.

Na stronę główną możemy przeciągnąć elementy, takie jak kolumny, kategorie, czy slidery. Kolorystykę możemy dostosować tak, aby pasowała do naszej marki. Istnieje również możliwość dodania własnego logo.

Możesz także stworzyć różne podstrony, jak np. O mnie, blog, kontakt, i inne. Dodatkowo dodasz również przyciski do twoich kont w mediach społecznościowych, czy komunikaty, które będą widoczne w prawym górnym rogu.

Ogólnie rzecz biorąc, edytor platformy jest dość wygodny w użytkowaniu, choć moim zdaniem mogłoby być więcej elementów, które możemy dodać na naszą stronę.

Stronę kursu możesz modyfikować w każdym momencie. Jeżeli chcesz dodać swój kurs, przejdź do zakładki Moje Materiały–>Kursy. Możesz tutaj zrobić wszystko, co związane z kursem, czyli między innymi dodać grafikę, nazwę, kategorię, ustalić cenę, opis kursu, włączyć lub wyłączyć komentarze, zdecydować, czy chcesz dodać pole na kod rabatowy i wiele, wiele więcej.

Gdy ustawisz wszystko według własnego uznania, w zakładce Pliki i Wideo, możesz wgrać materiały do kursu. W zależności od potrzeb może być to wideo, prezentacja, zdjęcia, czy inny rodzaj plików. Najpopularniejszym wyborem jest zwykle wideo, które możemy załączyć z YouTube lub Vimeo, lub dodać w postaci pliku.

Do każdego kursu możesz dodać moduły, lekcje, opisy i inne niezbędne elementy, na przykład quizy. Przykładowy kurs gotowy do kupienia będzie wyglądał mniej więcej tak jak poniżej. Stworzony przeze mnie kurs był robiony “na szybko” i można dostosować stronę tak, aby wyglądała dużo bardziej profesjonalnie. Jeżeli chcesz zobaczyć jak wyglądają strony dla kursów stworzone przez klientów myVOD, kliknij tutaj.

W zakładce “Sprzedaż” znajdziemy wszystkie opcje zarządzania sprzedażą, takie jak raporty, statystyki, nowe zamówienia, użytkownicy, czy nawet generator kodów rabatowych.

Aby zarabiać na kursie, musimy jeszcze podpiąć system płatności. MyVOD oferuje kilka sposobów płatności, jak na przykład DotPay, PayPal, Przelewy24, PayU, GoPay, PayNow, Tpay, czy Stripe. Firma myVOD nie pobiera prowizji od transakcji, jednak systemy płatności pobierają określony procent od transakcji. Jeśli chcesz tego uniknąć, możesz również dodać możliwość przelewu tradycyjnego, choć może to zmniejszyć konwersję, ponieważ zwykle proces zapłaty zajmuje dłużej.

Obok platformy do sprzedaży kursu, myVOD oferuje również możliwość prowadzenia bloga, na którym możesz dodawać wpisy. Jest to z pewnością przydatna funkcja, ponieważ wpisy na blogu możemy pozycjonować w wyszukiwarce dzięki podstawowym narzędziom SEO, przez co więcej osób odwiedzi naszą stronę.

Z pewnością blogowanie na myVOD nie jest tak wygodne i funkcjonalne jak na przykład w WordPressie, jednak warto od czasu do czasu publikować wpisy, które mogą posłużyć jako narzędzie do reklamy naszego kursu.

Z innych istotnych rzeczy warto wymienić jeszcze to, że e-maile są automatycznie wysyłane do klientów po wykonaniu danej akcji, np. po zakupie. Możemy dostosowywać ich treść, choć nie jest to konieczne, ponieważ szablony e-maili są już gotowe.

Inne funkcje myVOD, o których warto wspomnieć to:

  • Integracje (Fakturownia, inFakt, GetResponse, Google Analytics i inne)
  • 7 wersji językowych i 4 waluty obce
  • Ustawienia rejestracji i sprzedaży
  • Możliwość podłączenia lub zakupu własnej domeny

Cennik

Cennik myVOD jest niezwykle prosty. Przede wszystkim należy wiedzieć o tym, że pierwsze 30 dni mamy zupełnie za darmo. Po tym czasie, płacimy za każdy kurs. Ceny różnią się w zależności od tego, na jak długo z góry zapłacisz.

Za 1 kurs przy płatności co miesiąc zapłacisz 29 zł. Przy płatności z góry z 90 dni, wyniesie cię to 79 zł. Najkorzystniej opłacić kurs z góry za 360 dni, bo cena wyniesie nas 279 zł.

Szczerze mówiąc podoba mi się polityka cenowa myVOD. Ceny różnią się tylko i wyłącznie tym, na jaki okres zapłacisz i nie ma tutaj ograniczeń i typowych pakietów, które mają inne funkcje w zależności od ceny.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Korzystne i proste ceny
  • Prostota użytkowania
  • Możliwość blogowania i zakładania innych podstron
  • Brak opłat za transakcje

Minusy:

  • Ograniczona liczba szablonów i elementów, które można dodać na platformę

Czy warto korzystać z myVOD?

Na moim blogu przetestowałem już kilka popularnych platform, na których możemy dodać swój kurs, jednak myVOD to moim zdaniem jedna z najlepszych pozycji.

myVOD cechuje się tym, że jest prosty w obsłudze, ma opłacalne plany cenowe, i nie pobiera prowizji od transakcji. Kreator wizualny strony moim zdaniem wymaga kilku poprawek, jednak jest w zupełności wystarczający, by stworzyć ładną stronę, która posłuży do publikacji kursów i innych materiałów edukacyjnych.