Jeżeli chcesz stworzyć stronę internetową, to obecnie na rynku mamy masę kreatorów stron www, które pozwalają bez żadnej wiedzy technicznej utworzyć witrynę biznesową, jak i do użytku osobistego.
WebWave jest jednym z nich i w tym artykule przyjrzymy się jego funkcjom, cenom, wadom i zaletom. Odpowiemy sobie również na pytanie czy warto z niego korzystać i dla kogo przeznaczone jest to narzędzie.
Czym jest WebWave?
WebWave to jeden z wielu dostępnych kreatorów stron internetowych. Warto podkreślić, że w odróżnieniu od większości konkurencyjnych programów, WebWave to polska firma, która rozpoczęła pracę nad narzędziem już w 2011 roku.
WebWave oferuje możliwość utworzenia strony internetowej, bloga, landing page, czy nawet sklepu internetowego bez umiejętności kodowania i przy pomocy prostego kreatora.
Oprócz tego, mamy również możliwość założenia poczty e-mail, wykupu własnej domeny, oraz pozycjonowania naszej witryny w wyszukiwarkach.
Co może cieszyć to fakt, że w WebWave możemy stworzyć i opublikować stronę już w bezpłatnym planie.
Jakie funkcje oferuje WebWave?
Cały panel WebWave jest zaprojektowany tak, by był jak najprostszy w użyciu. Jest w nim więc niewiele elementów, dlatego można go opisać jako bardzo intuicyjny.
Aby stworzyć naszą pierwszą stronę, na początku wybieramy w jaki sposób mamy to zrobić.
Pierwszym sposobem jest stworzenie strony poprzez wybranie gotowego szablonu. Wszystkich szablonów nie jest dużo, bo ponad 100, a jeśli podzielimy je dodatkowo na kategorie, to do każdej kategorii przypada ich zaledwie kilka lub kilkanaście.
Przykładowo, jeśli posiadam firmę usługową, mam 14 szablonów do wyboru. Jednak ogromnym plusem jest to, że wszystkie dostępne są w darmowym pakiecie. Zazwyczaj w przypadku tego typu narzędzi mamy tylko kilka darmowych szablonów.
Po wyboru szablonu, w następnym kroku możemy przystąpić do jego edycji.
Innym sposobem jest wygenerowanie strony z pomocą AI. Polega to na tym, że wpisujemy czym się zajmujemy, jak mniej więcej ma wyglądać nasza strona, co ma się na niej znajdować, oraz wszystkie inne niezbędne informacje.
Następnie WebWave wygeneruje nam stronę według wskazówek. Funkcja sztucznej inteligencji działa zaskakująco dobrze i po wpisaniu komendy, wygeneruje nam się szablon dostosowany do tego, o co poprosiliśmy.
Możemy również zacząć od pustej kartki i od zera budować naszą stronę. Jest to dość czasochłonna opcja, ale jeśli żaden szablon nie przypadnie nam do gustu, możemy puścić wodzę fantazji i zbudować stronę dokładnie tak, jak chcemy.
Dla potrzeb tego poradnika, wybierzmy sobie opcję stworzenia strony z gotowego szablonu. Gdy zdecydujemy się na interesujący nasz szablon, po około 30 sekundach, naszym oczom ukaże się edytor. Na pierwszy rzut oka wydaje się on skomplikowany, jednak w rzeczywistości jest on ułożony bardzo schematycznie, przez co praca z nim nie jest trudna.
Edytor ten działa na zasadzie przeciągania i upuszczania elementów. Możemy w nim dostosować każdy element do naszych potrzeb. Mamy więc opcję zmiany tekstów , czcionek, stylów, przycisków, obrazków, filmów, kolorów, linków, i wiele, wiele więcej.
Edytor ten ma tyle możliwości, że zaprojektujemy w nim dokładnie taką stronę, jaką chcemy. Dodatkowo możemy zastosować efekty, animacje, czy dodać takie elementy jak mapa, licznik czasu, czy menu języków.
Nie można również pominąć faktu, że przy dodawaniu zdjęć, WebWave jest zintegrowany z popularną stroną, która zawiera bibliotekę zdjęć stockowych o nazwie Unsplash. Oznacza to, że na naszej stronie umieścimy za darmo obrazki do użytku komercyjnego. Mamy więc dostęp do milionów obrazków, więc jeśli nie dysponujemy własnymi, z pewnością wybór jest spory.
Co istotne, podczas edycji mamy na bieżąco podgląd tego, jak strona będzie wyglądać na urządzaniach mobilnych. Szablony są responsywne, co oznacza, że automatycznie dostosowują się do urządzenia, jednak jeśli jakiś element okaże się nam nie odpowiadać na telefonie, możemy go zmienić.
O czym jeszcze warto wspomnieć, to funkcje AI edytora. Najbardziej przydatną i bardzo dobrze działającą jest pisanie tekstów za pomocą Chat GPT. Jeżeli nie mamy pomysłu, możemy wprowadzić wskazówki i dostarczyć informacje a sztuczna inteligencja napisze z nas treść na stronie, np. co oferujemy, historię naszej firmy, czy dowolny inny tekst.
Oczywiście tekst ten moglibyśmy również napisać korzystając osobna z Chat GPT, jednak z pewnością jest to fajne usprawnienie pracy.
Kreator WebWave nie ogranicza się tylko do zaprojektowania jednej strony głównej. Możemy bowiem utworzyć kolejne podstrony, np. kontakt, regulamin, o nas, galeria zdjęć, czy inne.
Następnie zostaniemy przeniesieni do wybranej podstrony w celu edytowania jej pod własne potrzeby. Podstrony również są wstępnie zaprojektowane, więc pozostaje nam jedynie podmienić informacje tam zawarte.
Jak wspomniałem na początku, WebWave umożliwia również prowadzenie bloga i dodawania artykułów. Z pewnością publikowanie wpisów nie jest tak wygodne i zoptymalizowane jak w przypadku WordPressa, jednak każdy artykuł będzie w pełni funkcjonalny, gdzie można zmieścić tekst, obrazki, i inne niezbędne elementy.
Oprócz tego, w WebWave istnieje możliwość utworzenia sklepu internetowego. Sklep internetowy będzie widoczny jako podstrona na naszej witrynie i jest on w pełni funkcjonalny.
Możemy edytować jego każdy element w edytorze, a następnie dodawać produkty, ustalać ceny, metody wysyłki, sposoby płatności, promocje, i inne. W zasadzie mamy tu każdą przydatną funkcję.
Osobiście uważam jednak, że jeśli na poważnie myślisz o prowadzeniu sklepu e-commerce, WebWave będzie zbyt podstawowym narzędziem, ponieważ brakuje mu bardziej zaawansowanych funkcji zarządzania, czy marketingu. Może być to jednak dobra opcja, gdy od czasu do czasu sprzedajesz produkty online.
Na moim blogu testowałem wiele narzędzi do tworzenia stron internetowych, które miały dobre edytory, jednak jeżeli chodzi o liczbę funkcji, moim zdaniem WebWave posiada najlepszy edytor. Nie jest on jednak perfekcyjny i myślę, że można byłoby poprawić nieco rozmieszczenie niektórych elementów, ponieważ kilka razy zdarzyło mi się, że przypadkowo kliknąłem na opcję, której akurat nie chciałem wybrać.
Gdy skończysz edytować stronę, warto zająć się ustawieniami SEO, czyli ustawieniami związanymi z możliwością wyszukania naszej strony w wyszukiwarkach. Mamy zapewnione podstawowe narzędzia, takie jak ustawianie tytułu i opisów naszej strony.
Mamy osobne ustawienia dla wyszukiwarki Google oraz Bing. Ponadto istnieje możliwość integracji strony z Google Search Console, ustawienia ikony strony, czy edycję pliku Robots.txt.
Z SEO mam do czynienia około 3 lata i moim zdaniem dostępne funkcje SEO w WebWave są na tyle wystarczające, że nie potrzebujemy korzystać z żadnych innych narzędzi, aby wypozycjonować naszą stronę, by znalazła się wysoko w wyszukiwarkach. Aby jednak korzystać z funkcji SEO, musimy wykupić płatny plan.
W zakładce “Statystyki” znajdziemy podstawowe dane analityczne, między innymi ile osób odwiedza naszą stronę, jaki jest średni czas sesji, czy średnia liczba odwiedzanych stron.
Są to podstawowe dane i w celu dostępu do jeszcze większych ilości danych warto zintegrować WebWave z Google Analytics. Dzięki temu dowiemy się więcej, np. z jakich krajów pochodzi ruch, czy jakie konkretnie podstrony są odwiedzane.
Twoja strona internetowa domyślnie jest pod losową domeną dostarczoną przez WebWave. Domena ta to ciąg losowych znaków, jednak mimo to nasza strona jest hostowana na serwerach WebWave i może działać, a co więcej posiada certyfikat SSL, czyli zieloną kłódkę. Jeśli chcesz zmienić domenę, możesz wykupić profesjonalną domenę lub podłączyć własną, jeśli taką dysponujesz.
W tym pierwszym przypadku wystarczy tylko wpisać jaką domenę chcemy mieć, a następnie sprawdzić jej dostępność. Jeśli jest wolna, możemy ją wykupić w WebWave i dokonać płatności. W rzeczywistości nie płacimy za domenę, ale za pakiet premium, ponieważ domena jest darmowa przez rok. Niezależnie czy mamy swoją domenę, czy dopiero zamierzamy ją kupić, z pewnością warto ją mieć, ponieważ wówczas nasza firma jawi się jako bardziej profesjonalna.
Tak samo w WebWave możemy założyć pocztę e-mail z własną domeną, np. kontakt@firmaabc.pl.
Cennik
WebWave oferuje 4 plany abonamentowe.
Pierwszym z nich jest plan darmowy, który jest bezpłatny na zawsze. Pozwala na stworzenie strony, dostęp do statystyk, ale przykładowo nie założymy w nim własnej domeny, funkcje SEO są ograniczone, i niemożliwe jest prowadzenie sklepu internetowego.
Następnie jest plan Starter za 29 zł/mies. Daje on możliwość prowadzenia strony pod własną domeną i własną pocztę e-mail, lecz nadal jest ograniczony o brak funkcji bloga, sklepu e-commerce, strony wielojęzyczne, czy możliwość dodania tylko jednej podstrony.
W planie Pro za 38 zł/mies. mamy wszystko, oprócz funkcji e-commerce.
E-commerce jak i wszystkie inne funkcje są dostępnie w planie Business za 59 zł/mies.
Podane ceny dotyczą rozliczenia z góry za rok, choć istnieje też możliwość płatności co miesiąc. Wówczas ceny są jednak wyższe. Większość osób z pewnością wybierze albo plan darmowy, albo plan Pro, który moim zdaniem ma najlepszy stosunek jakości do ceny.
Plusy i minusy
Plusy:
- Możliwość stworzenia strony za darmo
- Wszystkie szablony są darmowe
- Możliwość utworzenie bloga lub sklepu e-commerce
- Dobrze działające funkcje sztucznej inteligencji
Minusy:
- Ograniczona liczba szablonów
Czy warto korzystać z WebWave?
WebWave pozwala na darmowe stworzenie strony internetowej. Jeśli chodzi o edytor stron, to liczba funkcji jest ogromna i możemy stworzyć dowolną stronę według własnej wizji. Największym plusem jest to, że wszystkie szablony są darmowe.
Rozwiązanie dobrze się sprawdzi dla firm, które chcą stworzyć stronę z ofertą swoich usług lub produktów. Raczej nie korzystałbym z WebWave, jeśli chcę stworzyć bloga lub sklep internetowy, ponieważ do tego celu mamy lepsze narzędzia.
Jeśli chcesz skorzystać z WebWave, kliknij tutaj.