Na rynku istnieje wiele kreatorów do ankiet, a jednym z nich jest Survio.
W tym artykule przyjrzymy się możliwościom tego narzędzia i ocenimy czy warto z niego korzystać.
Zapraszam do recenzji Survio.
Czym jest Survio?
Survio to czeska platforma do tworzenia ankiet online, która umożliwia łatwe zbieranie opinii, ocen i informacji od respondentów.
Dzięki przyjaznemu interfejsowi, Survio pozwala użytkownikom tworzyć ankiety, kwestionariusze, testy lub formularze, a także analizować zebrane wyniki.
Platforma oferuje wiele szablonów i opcji personalizacji, dzięki czemu można dostosować ankiety do różnych potrzeb, takich jak badania satysfakcji klienta, oceny pracowników, badania rynku, opinie klientów i wiele innych.
Survio jest popularne zarówno wśród firm, które chcą zbierać opinie od klientów lub pracowników, jak i wśród nauczycieli, studentów czy organizacji non-profit, które potrzebują narzędzia do przeprowadzania badań.
Jakie funkcje posiada Survio?
3 sposoby tworzenia ankiet
W Survio ankietę możemy stworzyć na 3 sposoby:
1. Tworzenie od zera
Zaczynamy tu od pustej kartki. Pytania wymyślamy sami, oraz projektujemy graficznie kwestionariusz wedle własnego upodobania. To najbardziej czasochłonny sposób tworzenia.
2. Tworzenie z szablonu
Tworzenie z gotowego szablonu to prawdopodobnie najpopularniejszy sposób na generowanie ankiety. Możesz wybrać jeden z ponad 100 szablonów, gdzie zarówno pytania, jak i wygląd są już wstępnie wprowadzone i dostosowane do typu ankiety.
Zadbano tu, aby znalazły się najpopularniejsze typy ankiet, takie jak ocena produktu, ankieta satysfakcji klienta, badania motywacji pracowników, i wiele innych.
Ankiety te są już wstępnie zrobione, jednak możesz je edytować według własnych potrzeb, między innymi dodając swoje pytania, edytując istniejące, usuwając niepotrzebne elementy, zmieniając kolorystykę, dodając swoje logo, itd.
3. Tworzenie z AI
Świetnym pomysłem jest też generowanie ankiet przy użyciu sztucznej inteligencji. Wystarczy tylko wprowadzić szczegółową komendę, np.:
„Utwórz ankietę satysfakcji klienta po zakupie laptopa marki ABC 123. Zapytaj o szybkość działania, jakość wykonania, design, oraz szybkość wysyłki.”
Po kilku sekundach Survio wygeneruje ankietę. Podczas moich testów pytania były naprawdę dobre, a AI zrobiło tak dobrą robotę, że ograniczyło proces edycji do minimum. Pamiętajmy tylko, by podać jak najwięcej szczegółów.
Kreator ankiet
Gdy wybierzemy już sposób tworzenia ankiety, czas na jej edycję. Mamy tu dużą elastyczność, jeżeli chodzi o edytowanie.
Dodawanie, jak i edycja pytań są niezwykle proste. Wystarczy tylko kliknąć symbol „+”, aby utworzyć nowe pytanie.
Możemy wybierać spośród kilku rodzajów pytań. Oprócz standardowych typów pytań pojedynczego lub wielokrotnego wyboru są tu też między innymi pytania z wyborem obrazka, oceną gwiazdkową, odpowiedzią tekstową, liczbową, i wiele innych.
Jedyny minus, jaki tu zauważyłem jest taki, że jeśli wybierzesz już rodzaj pytania, nie możesz go zmienić. Aby to zrobić, musisz usunąć dane pytanie i utworzyć je na nowo.
Możemy również zaznaczyć, czy dane pytanie jest obowiązkowe, czy nie. Do każdego pytania mamy też opcję dodania obrazka lub filmu wideo.
Oczywiście nie mogło też zabraknąć logiki ankiety. Polega ona na przeskakiwaniu do konkretnych pytań na podstawie odpowiedzi. Oprócz przekierowania do konkretnych pytań, możemy również przekierowywać respondentów do konkretnej strony internetowej, czy zakończyć ankietę.
Wyobraź sobie, że prowadzisz kawiarnię i chcesz zebrać opinie klientów na temat ich doświadczeń. Tworzysz ankietę, która zawiera pytania o ulubione napoje, poziom obsługi oraz preferencje związane z atmosferą lokalu. Na początku pytasz klientów, czy są zadowoleni z wizyty. Jeśli ktoś zaznaczy, że nie był zadowolony, ankieta automatycznie przeskakuje do pytań o szczegóły niezadowolenia, np. o długi czas oczekiwania czy jakość serwisu. W przypadku odpowiedzi pozytywnej ankieta omija te pytania i przechodzi do dalszych pytań o ich ulubione produkty w menu.
Na końcu, po zebraniu wszystkich odpowiedzi, możesz również ustawić opcję, aby przekierować zadowolonych klientów na stronę z kuponem rabatowym lub zaprosić ich do zapisania się do newslettera – a mniej zadowolonym klientom podziękować za udział i zakończyć ankietę.
Z wizualnych rzeczy, do ankiety możemy dodać własne logo, ustawić tło, kolory odpowiedzi, czy cały motyw kolorystyczny. Ponadto istnieje też opcja zaprojektowania strony tytułowej, oraz strony z podziękowaniem za udział.
Wysyłka ankiet
Gdy jesteśmy zadowoleni z kształtów naszej ankiety, czas na jej wysyłkę. Można to zrobić na kilka sposobów.
Oprócz skopiowania i wklejenia zwykłego linku, możemy też wygenerować kod QR, opublikować ją w mediach społecznościowych, wkleić adresy e-mail, do których ma zostać wysłana, czy osadzić na naszej stronie internetowej.
Raportowanie odpowiedzi
Gdy wyślesz ankiety, czas na ich analizę. Zauważyłem, że statystyki ankiet nie pojawiają się od razu. Trzeba poczekać przynajmniej kilka minut, aby zobaczyć, czy ktoś wypełnił ankietę.
Jeśli chodzi o zaawansowanie statystyk, to nie ma się do czego przyczepić. Znajdziemy tu analizę wyników, analizę poszczególnych odpowiedzi, oraz dane statystyczne, takie jak liczba otwarć, procent ukończeń, itd.
Jest też opcja wygenerowania linku, jeśli chcemy podzielić się statystykami z innymi osobami.
Inne
Możliwości współpracy: Możesz ustawiać role i ustawienia użytkowników, przenosić ankiety w zależności od użytkowników, czy posiadać wgląd do logów aktywności.
Integracje: Survio zintegrujemy z między innymi Dropbox, Google Drive, OneDrive, czy Zapier.
Ile kosztuje Survio?
Z Survio do pewnego stopnia możemy korzystać za darmo. Darmowy plan jest jednak dość ograniczony i pozwala na 50 odpowiedzi miesięcznie, ale nie dodamy w nim np. logo naszej firmy do ankiet, strony tytułowej, czy nie skorzystamy z funkcji zespołowych.
Następnie mamy plan Mini do 150 odpowiedzi miesięcznie. Jeżeli chodzi o ograniczenia, są one dość podobne jak w przypadku planu darmowego. W zasadzie jedyna różnica to większy limit odpowiedzi. Plan ten kosztuje 54 zł/mies.
Dalej jest plan Standard do 500 odpowiedzi na miesiąc. Ma on więcej ustawień kwestionariusza oraz więcej ustawień dot. zbierania odpowiedzi. Nie ma w nim jednak integracji i opcji zespołowych. Musimy za niego zapłacić 118 zł/mies.
Plan PRO Business jest do 2000 odpowiedzi na użytkownika miesięcznie. Ma on prawie wszystko oprócz bardziej zaawansowanych ustawień, takich jak własna strona logowania. Jego koszt to 305 zł. mies.
Porównując ceny do konkurencji, stwierdzam, że Survio nie jest ani drogi, ani też tani. Ma darmowy plan, choć konkurencja również nimi dysponuje. Survio wyróżnia się jednak tym, że jego najtańszy plan jest jednym z tańszych na rynku, choć moim zdaniem jest dość ograniczony. Cena planu Standard, który powinien być najpopularniejszy plasuje się bardzo podobnie, jak u konkurencji typu SurveyMonkey lub Jotform.
Plusy i minusy
Plusy:
- Darmowy plan
- Bardzo łatwy edytor
- Tworzenie ankiet z AI
- Dużo opcji dostosowywania i wysyłki ankiety
- Obszerne raportowanie
Minusy:
- Aby zmienić typ pytania, musimy je usunąć i stworzyć na nowo
- Darmowa i najtańsza płatna wersja są bardzo ograniczone
Czy warto korzystać z Survio?
Z Survio korzystało mi się bardzo wygodnie. To bardzo prosty kreator ankiet, który pozwoli utworzyć ankiety każdemu, bez żadnej znajomości technicznej. Dysponuje prostym kreatorem, który jest zaawansowany w funkcje. Po stworzeniu ankiety możemy wysłać ją na wiele sposobów i monitorować statystyki.
Moim zdaniem polityka cenowa nieco zmusza nas do zakupu droższych planów, jednak równie dobrze możemy korzystać z Survio do pewnego stopnia za darmo. Na pewno warto wypróbować bezpłatny pakiet i zdecydować, czy jest to narzędzie przeznaczone dla nas.