Jeżeli planujesz zacząć wykorzystywać sztuczną inteligencję do pisania tekstów, to Rytr jest jednym z narzędzi, którym warto się zainteresować.
Jednak czy warto z niego korzystać? Jakie ma funkcje i dla kogo jest przeznaczony?
Zapraszam do recenzji Rytr!
Czym jest Rytr.me?
Rytr to narzędzie służące do tworzenia wielu różnych rodzajów treści. Jest oparty na na API GPT-3 firmy OpenAI, co oznacza, że aby wytworzył tekst, musisz jedynie wprowadzić odpowiednie instrukcje.
Jakość generowanych treści przez Rytr zależy głównie od wskazówek, które dostarczasz temu narzędziu, dlatego jeśli nie “nakarmisz” go odpowiednimi instrukcjami, może niekoniecznie wytworzyć satysfakcjonujące treści.
Rytr.me cieszy się ogromną popularnością, ponieważ korzysta z niego ponad 8 mln osób, a średnia ocena użytkowników 4.9/5 może sprawić, że każdy nowy użytkownik może mieć wobec tego narzędzia duże oczekiwania.
Jak obsługiwać Rytr.me?
Po zakończeniu rejestracji, zostaniesz przeniesiony do panelu głównego, który jest dość prosty w obsłudze. U góry możemy korzystać z zakładek, takich jak np. wszystkie nasze dokumenty. Zakładka z dokumentami to fajny sposób na organizację, ponieważ możemy tworzyć własne foldery i zarządzać nimi.
Oprócz tego, w zakładkach u góry mamy asystenta pisania AI, czat, oraz historię naszych aktywności. Po lewej stronie znajdziemy również narzędzia, takie jak ton głosu, oraz ustawienia.
To, co interesuje nas najbardziej to obsługa asystenta AI. Aby do niego przejść, wystarczy tylko wybrać zakładkę “Write”.
Przed napisaniem tekstu, możemy wybrać sobie język (jest ich prawie 40, w tym również polski), oraz 1 z 20 tonów wypowiedzi. Wybieramy również przypadek użycia, np. tekst na blogu, post na Facebooku, i wiele, wiele więcej.
W zależności od wybranego przypadku użycia, musimy wpisać komendę, słowa kluczowe, opisać naszą firmę, itd. Na koniec wybieramy ile wersji tekstu Rytr ma nam wygenerować (1-3 wersje), oraz wybieramy poziom kreatywności.
Rytr utworzy treść w ciągu kilku sekund. Po jej wygenerowaniu, możemy ją edytować, np. dodając komendę słowną, zmienić ton, poprawić tekst, oraz edytować wizualnie dokument tak jak w przypadku edytorów typu Word.
Funkcje Rytr.me
Oto najważniejsze funkcje Rytr.me:
1. Obsługa wielu języków
Jak już wspomniałem, Rytr.me potrafi pisać teksty w aż 38 językach, w tym oczywiście w tych najbardziej popularnych, jak polski, angielski, niemiecki, hiszpański, czy francuski.
Jest to bardzo duża liczba i żaden z testowanych przeze mnie wcześniej generatorów tekstu nie obsługiwał tylu języków.
2. Opcje edycji tekstu
Generowane treści możemy praktycznie dowolnie edytować. Wśród opcji edycji są między innymi poprawianie błędów, przeformułowywanie, rozszerzanie fragmentów, oraz sprawdzanie plagiatu.
Jeżeli chodzi o jakość tych poprawek, np. po kliknięciu “Improve”, zmiany nie są drastyczne, a jedynie minimalne. Podobnie jest w przypadku skorzystania z opcji “Rephrase”. Rytr zmienia zaledwie kilka słów, aby zachować sens zdania.
3. Przypadki użycia
W Rytr znajdziemy ponad 40 różnych przypadków użycia, czyli mówiąc prościej typów treści, które sztuczna inteligencja może wytworzyć. Najciekawsze z nich to:
Artykuły na bloga: Rytr potrafi tworzyć zarówno nagłówki, jak i całe artykuły na blogi. Z pewnością bezmyślne kopiowanie tekstów stworzonych przez AI nie przyniesie nam dużo korzyści, ponieważ według moich doświadczeń każdy artykuł należy odpowiednio poprawić, aby jakość merytoryczna i językowa była satysfakcjonująca, ponieważ zdarzają się błędy rzeczowe lub ortograficzne.
Pomysły na posty: Rytr podsunie również pomysły na posty na twoją stronę internetową, czy fanpage. Pomysły, które mi podsunął były dość podstawowe, choć możliwe, że gdybym spędził nad tym przypadkiem użycia więcej czasu, jakość tych pomysłów byłaby lepsza.
Treści marketingowe: Jeżeli nie masz doświadczenia w marketingu, Rytr pomoże ci stworzyć treści marketingowe, np. zgodnie z modelem AIDA, abyś mógł sprzedawać więcej. Choć jakość tych treści jest dobra, to wiele wariantów nie oznacza więcej pomysłów.
Własne przypadki użycia: W Rytr możesz też stworzyć własny przypadek użycia. W tym przypadku tworzysz własny szablon z polem wejściowym i przykładowymi danymi wyjściowymi. To świetny sposób na trenowanie sztucznej inteligencji za pomocą istniejących treści i tworzenie nowego, łatwego w użyciu narzędzia.
Z ciekawych, gotowych przypadków użycia wymienię jeszcze pisanie tekstów do reklam, generator słów kluczowych, opis produktu, oraz pomysły na filmy na YouTube.
4. Czat
Rytr posiada również zakładkę z czatem, którą możesz skojarzyć z Chat GPT, wszak korzysta ona z tej samej technologii, choć nie najnowszej, bo z GPT-3, a nie GPT-4. Sam czat jest bardzo zbliżony działaniem do Chat GPT. Po prostu wpisujesz pytanie i po kilku sekundach otrzymujesz odpowiedź.
Szczerze mówiąc w zakładce czatu możesz zrobić wszystko to, co możesz w zakładce “Write”, a nawet więcej, ponieważ komendy wpisywane przez ciebie mogą być dużo bardziej precyzyjne.
Funkcja kreatora tekstów jest jednak prostsza w obsłudze i ma dużo więcej opcji do wyboru, choć jeśli chodzi o moje osobiste preferencje, bardziej odpowiada mi korzystanie z czatu.
Cennik Rytr
Rytr oferuje 3 plany:
Darmowy plan pozwala na wygenerowanie jedynie 10 tys. znaków miesięcznie, co przekłada się na około 1000 słów. To dość duże ograniczenie, choć są też inne, np. brak możliwości sprawdzenia plagiatu.
Warto rozważyć plan Unlimited za $7.50/mies. Nie ma on limitu, jeśli chodzi o generowane znaki, pozwala sprawdzić 50 plagiatów miesięcznie, choć można używać w tym planie tylko jednego języka.
Praktycznie zero ograniczeń mamy w planie Premium za $24.16/mies. Jedynym limitem jest tu możliwość sprawdzenia maksymalnie 100 plagiatów w miesiącu.
Konkurencja Rytr jest droższa. Na przykład Jasper w najtańszym planie kosztuje $39/mies, podczas gdy za Surfer zapłacisz minimum $89. Rytr cenowo można porównać z Chat GPT 4, który kosztuje $20, choć wyższa cena Rytr może być usprawiedliwiona przez dodatkowe funkcje, takie jak foldery, ładny design, czy gotowe przypadki użycia.
Jak korzystać z Rytr we właściwy sposób?
Jak już pisałem, Rytr z pewnością nie jest narzędziem, które w ciągu kilku sekund wyprodukuje kontent, który możemy skopiować i wkleić na naszej stronie. Należy korzystać z tego narzędzia we właściwy sposób, ponieważ wiemy, że Rytr nie zawsze pisze fakty, które są zgodne z prawdą, robi błędy językowe, a także korzysta z GPT-3, co oznacza, że informacje nie zawsze są aktualne.
Aby korzystać poprawnie z Rytr, warto wykupić plan Unlimited, ponieważ nie jest on dużym wydatkiem, a w przeciwieństwie do darmowego planu, nie ma limitu słów, dzięki czemu możemy przetestować narzędzie bardziej dokładnie.
Pamiętajmy również, aby wpisywać komendy dokładnie i szczegółowo, by naprowadzić sztuczną inteligencję na właściwe tory i dostać to, czego oczekujemy.
Korzystajmy też z wariantów i używajmy 3 wariantów, aby znaleźć najlepszy możliwy tekst.
Oczywiście weryfikujmy wygenerowane informacje w tekstach, oraz korzystajmy z narzędzi do edycji typu “Improve” lub “Continue Writing”, aby wykrzesać z narzędzia jak najwięcej się da.
Dla kogo jest Rytr?
Rytr sprawdzi się doskonale dla osób, które poszukują taniego narzędzia do generowania tekstów AI, ponieważ cenowo jest to jedna z lepszych opcji na rynku.
Będzie to dobra opcja dla osób, które tworzą raczej krótszy kontent typu e-maile, posty w mediach społecznościowych, teksty reklamowe, czy opisy do filmów na YouTube.
Czy warto korzystać z Rytr?
Rytr to tanie, choć z pewnością niepozbawione wad narzędzie. Jest proste w obsłudze i korzystając z niego mądrze, możemy być z niego naprawdę zadowoleni.
Warto je wypróbować, choćby dlatego, że ma darmowy plan, z którego możemy skorzystać bez podawania danych do karty płatniczej.