Webinary i spotkania online są bardzo skutecznym narzędziem marketingowym.
Aby jednak móc je tworzyć i nimi zarządzać, potrzebujemy odpowiedniego narzędzia.
W tym artykule przetestujemy funkcje ClickMeeting. Opowiem o możliwościach tej platformy, cenach, wadach, zaletach, a także zdecyduję czy warto z niej korzystać.
Czym jest ClickMeeting?
ClickMeeting to polska platforma do webinarów, która działa międzynarodowo już od 2011 roku. Przez ten czas ClickMeeting zbudował sobie solidną reputację i jest często zaliczany do grona najlepszych platform do organizacji webinarów.
Firma zatrudnia około 100 osób a rocznie dzięki ClickMeeting tworzone jest ponad 700.000 wydarzeń online.
Platforma udostępnia wiele funkcji, które pozwalają na bezproblemowe przeprowadzanie spotkań online i zwiększanie sprzedaży za ich pomocą.
Jakie funkcje posiada ClickMeeting?
ClickMeeting to platforma, którą obsługujemy w przeglądarce. Istnieje również możliwość pobrania aplikacji mobilnej na iOS i Android.
Panel główny ClickMeeting jest moim zdaniem intuicyjny i prosty w obsłudze. Są w nim dostępne między innymi statystyki twoich spotkań online, przyciski tworzenia webinarów, czy książki adresowe, gdzie możesz zarządzać twoją bazą e-maili.
Podczas webinaru, wszystkie opcje prezentera znajdują się w menu po lewej stronie ekranu. Lista uczestników i czat spotkania znajdują się po prawej stronie. To, co uczestnicy webinaru oglądają, znajduje się po środku.
Wydajność spotkań jest bardzo dobra. Spotkania na ClickMeeting cechują się brakiem opóźnień, dobrą rozdzielczością i czystym dźwiękiem. Czasem wirtualne tło może nie być płynne, lecz jeśli posiadasz stabilne łączę, to nie powinno być żadnych problemów.
Po pierwszym zalogowaniu, platforma, przeprowadzi cię przez proces konfiguracji pierwszego wydarzenia, którym może być np. webinar na żywo o określonej godzinie, czy też webinar zawierający wcześniej nagrany plik wideo.
Istnieje wiele opcji ustawień webinaru, np. czas, opcjonalne hasło, wygląd poczekalni, czy formularza rejestracyjnego.
Jeszcze przed rozpoczęciem transmisji na żywo, jest możliwość umieszczania prezentacji oraz plików multimedialnych, dzięki czemu podczas samego webinaru nie będzie trzeba tracić czasu na odszukiwanie plików na komputerze.
Jeśli chodzi o funkcje dostępne dla gospodarza webinaru, to jest ich całkiem sporo. Oprócz udostępniania obrazu z kamery, możesz udostępniać swój ekran, odtwarzać pokazy slajdów i filmy, a nawet pozwolić uczestnikom przejąć kontrolę nad myszą. Co więcej, ClickMeeting obsługuje sesje pytań i odpowiedzi oraz ankiety na żywo. Dostępna jest też tablica, na której możesz rysować.
Fajną funkcją są podpokoje, które pozwalają na stworzenie kilku pokoi, do których możesz przeciągać wybranych uczestników lub przypisywać ich losowo.
ClickMeeting umożliwia też gospodarzom nagrywanie spotkań. Co więcej, po zakończeniu spotkania automatycznie wyśle wiadomość z podziękowaniem w imieniu prowadzącego do uczestników.
ClickMeeting integruje się z narzędziami analitycznymi i marketingowymi. Dzięki temu, możesz osadzić piksel Facebooka na landing page’u webinaru lub połączyć tę stronę z Google Analytics.
ClickMeeting oferuje też integracje z innymi popularnymi aplikacjami, np. z Dropboxem, co umożliwi automatyczne przechowywanie nagrań z webinarów w chmurze.
W razie pytań, dostępny jest czat na żywo w języku polskim, który działa przez cały tydzień. W zależności od obłożenia, czasem musimy poczekać kilka minut w kolejce zanim połączymy się z konsultantem.
Cennik
ClickMeeting mamy okazję testować za darmo przez 30 dni. Po tym czasie musimy zdecydować się na jeden z trzech planów płatnych.
Live: Cena planu to 45 zł/mies. Plan ten wyróżnia się miejscem 1 GB na pliki oraz pozwala na nagrywanie webinarów do 6 godzin.
Automated: W tym planie nie tylko mamy więcej miejsca na pliki i nagrania (10 h nagrań, 2 GB na pliki), ale jest on również wyposażony w funkcje automatyzacji, takie jak e-maile z podziękowaniami, e-maile uzupełniające oraz opcję automatycznego publikowania nagrań w Dropbox, Facebook lub YouTube. Cena planu to 69 zł/mies.
Ceny powyższych planów dotyczą płatności z góry za rok za 25 uczestników webinaru. Jeśli chcesz zwiększyć ten limit, zapłacisz więcej. W planie Live i Automated maksymalna liczba uczestników to 1000 osób, jednak można skorzystać z indywidualnej wyceny, jeśli chcemy jeszcze bardziej rozszerzyć ten limit.
Cenowo jest to rozwiązanie ze średniej półki cenowej. Znajdziemy droższe programy, ale również i tańsze.
Plusy i minusy
Plusy:
- Prosty interfejs
- Możliwość przygotowania plików przed rozpoczęciem spotkania
- Automatycznie kontaktowanie się z uczestnikami po webinariach
Minusy:
- Zbyt wiele alertów o słabym połączeniu internetowym
Czy warto korzystać z ClickMeeting?
ClickMeeting to udane narzędzie do obsługi webinarów, które można skalować do 1000 uczestników. Obsługa ClickMeeting jest bardzo prosta, a liczba funkcji powinna być zupełnie wystarczająca do przeprowadzenia udanych webinarów, które są wysokiej jakości.
Jeśli nie masz jednak stabilnego połączenia internetowego, ClickMeeting jest na to bardzo wyczulony i nadmiernie wysyła informację na ten temat, co może być trochę irytujące.
Osobiście polecam korzystać z ClickMeeting, zwłaszcza, że udostępnia darmową wersję próbną na 30 dni.