Chcesz stworzyć stronę internetową dla swojej firmy? W takim razie powinieneś przyjrzeć się Jimdo.

W tym poradniku dowiesz się czym jest Jimdo, jakie funkcje posiada, jakie są jego wady i zalety, ile kosztuje, oraz czy w ogóle warto z niego korzystać.

Czym jest Jimdo?

Jimdo to kreator stron internetowych stworzony w Niemczech w 2007 roku. Od tej pory narzędzie to umożliwiło założenie aż 32 milionów stron.

Jimdo oferuje intuicyjną platformę do tworzenia ładnych graficznie i nowoczesnych stron internetowych bez konieczności posiadania wiedzy o kodowaniu.

Wykorzystuje interfejs typu “przeciągnij i upuść”, dzięki czemu każdy, nawet początkujący może szybko i łatwo utworzyć stronę w krótkim czasie.

Jakie funkcje oferuje Jimdo?

Oto najważniejsze funkcje Jimdo.

1. Prosty kreator stron wraz z gotowymi szablonami

Jimdo jest dostosowany do obecnych czasów, w których wszystko musi być zrobione szybko. Dlatego kreator stron jest zaprojektowany tak, by stworzyć stronę tak szybko, jak to możliwe.

Jimdo oferuje bowiem około 100 gotowych szablonów. Nie jest to ogromna liczba, zwłaszcza w porównaniu z konkurencją, a dodatkowo nie wyróżniają się one niczym szczególnym, lecz spełniają swoje zadanie i powinny być wystarczające dla większości użytkowników.

Aby skorzystać z szablonu, wystarczy tylko, że podasz tematykę swojej strony, a narzędzie samo zastosuje adekwatny szablon.

Następnie możesz przejść do edycji szablonu. W edytorze możesz zmienić dużo rzeczy, wliczając w to dostosowanie kolorystyki, czcionek, tekstów, obrazków przycisków i innych zawartości.

Interfejs Jimdo jest bardzo intuicyjny w obsłudze. Możesz płynnie przełączać się między edycją stron a modyfikowaniem ogólnego projektu witryny. Dodawanie nowych stron i aktualizowanie treści za pomocą wbudowanego systemu CMS jest bardzo proste.

Szablony Jimdo są responsywne na urządzenia mobilne, więc Twoja witryna będzie wyglądać dobrze na telefonach i tabletach bez konieczności zmiany jakichkolwiek ustawień.

Ponadto Jimdo zapewnia bezpłatny certyfikat SSL dla bezpieczeństwa i bezpłatną domenę niestandardową przez pierwszy rok, jeśli zdecydujesz się na dowolny płatny plan.

2. Możliwości kodowania

Większość użytkowników Jimdo korzysta z tego narzędzia dla edytora wizualnego, a nie aby stworzyć stronę z pomocą kodowania, jednak dla tej drugiej opcji również jest taka możliwość.

Jeśli znasz choć w małym stopniu HTML lub CSS, możesz wykorzystać swoją wiedzę do bardziej zaawansowanego dostosowywania swoich szablonów. Dzięki temu dostosujesz wygląd swojej strony tak, by była jeszcze bardziej spersonalizowana.

Opcja przełączania się pomiędzy edytorem wizualnym a edytorem kodu jest bardzo wygodna, ponieważ wszelkie zmiany w kodzie od razu pojawią się w edytorze wizualnym, dzięki czemu możesz łatwo udoskonalać wygląd witryny.

3. Tworzenie strony z pomocą sztucznej inteligencji

Bardzo pomocne jest to, że tworząc stronę w Jimdo, narzędzie oparte na sztucznej inteligencji zada Ci pytania, dzięki którym proces projektowania i tworzenia witryny będzie jeszcze szybszy.

Jimdo zada Ci pytania takie jak do czego będzie przeznaczona twoja strona, czy będzie to blog, czy strona prezentująca twoje usługi, jaki styl cię interesuje, jak nazywa się twoja firma itp.

Możesz także podać link do swoich profili na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu nie tylko umieścisz linki do tych profili na stronie, ale i zsynchronizujesz dane, takie jak godziny otwarcia, numery telefonów, zaimportujesz treści, czy zdjęcia bez konieczności dodawania ich ręcznie.

Przy wstępnym tworzeniu strony wybierasz jeszcze jakie podstrony chcesz zawrzeć na swojej stronie (np. kontakt, oferta, cennik, itp.). Na koniec wybierasz szablon i możesz zabierać się do pracy nad dostosowaniem wyglądu.

4. Pozyskiwanie obrazków

Jak już wspomniałem, zdjęcia na stronę Jimdo możesz automatycznie importować ze swoich profili w mediach, ale nie tylko. Oprócz tego, że możesz też wgrywać swoje własne zdjęcia, Jimdo dysponuje galerią darmowych do użytku zdjęć.

Zdjęcia te są wysokiej jakości i są podzielone na kategorie, jak na przykład sport, biznes, zdrowie, portfolio, edukacja, i kilka innych. W sumie do wyboru mamy kilkaset takich zdjęć.

Mamy również podstawową możliwość edycji, jak przycinanie, obracanie, nakładanie filtrów, oświetlenia, itp.

5. Kreator logo

Funkcją, którą wyróżnia Jimdo jest kreator logo. Jimdo dostarcza narzędzie do szybkiego stworzenia logo dla twojej firmy, jeśli jeszcze takowego nie posiadasz.

Z Jimdo logo stworzysz również bez żadnych umiejętności graficznych. Wystarczy, że wpiszesz nazwę swojej firmy oraz kategorię, w której działa, a kreator utworzy ci gotowe logo, które następnie możesz dostosować do własnych potrzeb.

Możesz zmienić elementy, czcionki, kolory, czy układy

Po tym jak skończysz pracę, możesz pobrać swoje logo jako PNG, gdzie wykorzystasz je nie tylko na stronie, ale i w innych miejscach.

Trzeba przyznać, że funkcja tworzenia logo to naprawdę mocna strona Jimdo. Bardzo dużo stron przeznaczonych do tworzenia logo za podobną funkcję pobiera pieniądze, podczas gdy tutaj możesz to zrobić kompletnie za darmo.

6. Statystyki strony

Każdy właściciel strony powinien znać jej statystyki i orientować się ile osób odwiedza jego stronę, jak dużo czasu przeciętny użytkownik spędza na stronie, czy skąd pochodzi ruch.

Jimdo mierzy wszystkie te elementy i na bieżąco przedstawia ci je na wykresach, abyś wiedział wszystko na temat statystyk.

Oprócz tego raportowania, Jimdo pozwala połączyć witrynę z Google Analytics czy Instagram Insights, aby mógł zobaczyć ruch w witrynie, dane demograficzne odbiorców, obserwujących i nie tylko z jeszcze szerszej perspektywy.

7. Sklep e-commerce

Przy tworzeniu strony na Jimdo, możesz również aktywować moduł sklepu internetowego. Dzięki temu na twojej stronie pojawi się zakładka “Store”, gdzie obsłużysz moduł e-commerce.

Będziesz miał możliwość dodania produktów, konfiguracji wariantów produktów, rabatów, zwrotów i wiele, wiele więcej. Otrzymujesz też dostęp do bramek płatności PayPal oraz Stripe. Nie ma jednak popularnych opcji polskich płatności, np. BLIK czy Przelewy24.

Co może cieszyć to fakt, że Jimdo nie pobiera żadnych opłat manipulacyjnych. Jimdo automatycznie generuje również niezbędne tekst prawne dla stron z warunkami, polityki zwrotów i polityki prywatności.

Osobiście nie bazowałbym na Jimdo, jeśli chcesz prowadzić e-commerce z prawdziwego zdarzenia, ponieważ brakuje mu zaawansowanych funkcji zarządzania. Jednak jeśli od czasu do czasu sprzedajesz produkty, to ta opcja może być ciekawym dodatkiem.

8. Funkcje SEO

Słabszą stroną Jimdo są funkcje SEO. Brakuje kilku kluczowych możliwości. Platforma obsługuje optymalizację techniczną, taką jak metatagi i mapy witryn, ale brakuje narzędzi do maksymalizacji widoczności i rankingu w wyszukiwarce.

Oznacza to, że Jimdo nie będzie dobrym wyborem, jeśli chcesz stworzyć popularną witrynę. Dodatkowo funkcjonalność blogowania jest również ograniczona, ponieważ nie ma możliwości wprowadzenia wielu współpracowników na platformę, a osadzanie treści bloga na stronach nie jest proste.

Koszty

Jimdo oferuje darmowy plan Play, który jest ograniczony w funkcje a twoja strona będzie widnieć z domeną .jimdosite.com oraz reklamą Jimdo.

Aby pozbyć się reklamy i podłączyć własną domenę, musisz skorzystać z planu Start. Ten plan nadal nie ma wszystkich funkcji, ale oferuje niezbędne narzędzia, by stworzyć stronę. Kosztuje 22 zł/mies.

Z kolei plan Grow jest bardziej zaawansowany i wzbogacony o funkcje SEO, oraz statystyki. Kosztuje 41 zł miesięcznie.

Istnieje jeszcze plan Unlimited w cenie 104 zł/mies. z nieograniczoną ilością miejsca na pliki.

Dla sklepów internetowych istnieją osobne plany Basic, Business i VIP za odpowiednio 41, 52, 104 zł miesięcznie, a im droższy plan, tym więcej ma możliwości.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Stronę można stworzyć nawet w darmowym planie
  • Plany cenowe nie są kosztowne
  • Dostępny edytor HTML dla zaawansowanych użytkowników
  • Narzędzie jest proste w użyciu
  • Darmowy kreator logo

Minusy:

  • Nie będzie dobrym wyborem dla e-commerce
  • Szablonów mogłoby być więcej
  • Podstawowe narzędzia SEO

Czy warto korzystać z Jimdo?

Jimdo to z pewnością ciekawa pozycja, jeśli chodzi o prosty kreator stron internetowych. Jest on przeznaczony zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Jest łatwy w użyciu i nie kosztuje dużo, a na dobrą sprawę można korzystać z niego za darmo.

Jeśli jesteś bardzo wymagającym użytkownikiem, przeszkodą może być stosunkowo niewielki wybór szablonów oraz tylko podstawowe narzędzia SEO. Myślę jednak, że warto zapoznać się z działaniem Jimdo i wypróbować jego możliwości.