Afiliacja to stosunkowo bezpieczny model biznesowy, jednak nie oznacza to, że nie czają się w niej zagrożenia.

Jeśli dopiero zaczynasz z afiliacją, to przeczytaj ten artykuł, ponieważ znajdziesz w nim informacje o zagrożeniach afiliacji, oraz dowiesz się, jak się przed nimi bronić.

Oto 6 zagrożeń afiliacji.

1. Oszukańcze sieci afiliacyjne

Aby móc promować produkty w zamian z prowizje, na początku musimy dołączyć do sieci afiliacyjnej, która dysponuje potencjalnymi produktami do promocji. Z reguły sieci partnerskie są bezpieczne, jednak zdarzają się wyjątki. 3 największe zagrożenia związane z dołączeniem do sieci afiliacyjnej to:

Niewypłacalność sieci: Zdarza się, że sieci partnerskie nie są w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych wobec swoich partnerów. Może to wynikać z oszustwa lub po prostu problemów finansowych firmy. Aby zweryfikować wypłacalność sieci, najlepiej przeczytać w internecie opinie osób, które w przeszłości miały z nią do czynienia. Warto również przeczytać regulamin i zwrócić w nim uwagę na próg wypłaty oraz możliwość anulowania twoich zarobków (zdarza się, że nasze środki mogą przepaść, np. po kilkunastu miesiącach braku aktywności na koncie).

Oszustwa przy zliczaniu konwersji: Niektóre sieci partnerskie mogą celowo źle rozliczać twoje konwersje. Przykładowo, w danym miesiącu mogłeś realnie mieć 20 sprzedaży, a sieć afiliacyjna zaliczy tylko 18. W rzeczywistości bardzo trudno zweryfikować do ilu transakcji faktycznie doszło. Aby się przed tym bronić, warto pomyśleć o zakupie oprogramowaniu do śledzenia kliknięć w linki, aby porównywać je z liczbą kliknięć, która jest deklarowana przez sieć afiliacyjną. Alternatywnie, sam wybór sprawdzonej sieci afiliacyjnej będzie wystarczający. Jeśli chcesz poznać zaufane sieci partnerskie, przejdź do tego rankingu.

Żądanie zapłaty za dołączenie lub możliwość wypłaty: Wszystkie sieci afiliacyjne powinny być darmowe w rejestracji. Jeśli któraś z nich wymaga zapłaty za dołączenie, to omijaj ją szerokim łukiem, ponieważ prawdopodobnie jest scamem. Druga rzecz, na którą należy zwrócić uwagę jest to, czy sieć nie żąda wykupu samego produktu, aby zrealizować wypłatę. Przykładowo w jednej z sieci, w której działam, istnieje następujący zapis:

“(…) Musisz również dokonać co najmniej jednej rzeczywistej płatności na rzecz [nazwa produktu], zanim prowizja będzie mogła zostać zrealizowana. Przejdź do naszego cennika, aby kupić plan Pro.”

Co prawda nie jest to oszustwem, jednak warto zwrócić na to uwagę, ponieważ może się zdarzyć, że wykup produktu będzie kosztował więcej, niż środki zgromadzone na naszym koncie, przez co realnie będziemy na minusie.

2. Złej jakości produkty przeznaczone do promocji

Jedną z zasad w marketingu afiliacyjnym jest to, aby testować produkty, zanim zacznie się je promować. Dzięki temu nasze polecenia będą bardziej autentyczne, oraz nasza reputacja nie ucierpi.

Istnieje jednak duża grupa osób, które promują produkty bez wiedzy jak one działają, jak wyglądają, jakie mają funkcje, oraz czy w ogóle istnieją.

Korzystając ze sprawdzonych sieci afiliacyjnych, skutecznie niwelujemy ryzyko, że będziemy promować złej jakości produkt, ponieważ renomowane sieci nie mogą sobie pozwolić na reklamowanie oszustw.

Jeżeli sieć nie jest dla ciebie znana, a produkt wzbudza twoje wątpliwości, poczytaj o nim w internecie, zanim zaczniesz go promować.

3. Zbyt drogie kursy w stosunku do zawartej wiedzy

Należy również uważać na osoby sprzedające kursy lub inne materiały edukacyjne, które mają na celu nauczyć cię jak zarabiać dzięki afiliacji. Aby była jasność, jestem pewien, że wielu autorów kursu ma dobre intencje i rzeczywiście chcą nauczyć nas tego fachu, jednak zanim zakupisz kurs, upewnij się, że:

Kurs nie jest promowany z obietnicą szybkiego wzbogacenia się. Aby zarabiać na afiliacji, potrzeba do tego przynajmniej kilku miesięcy. Obietnice zarobienia szybkich i dużych pieniędzy są zwykle kłamstwem i próbą nakłonienia cię do zakupu.

Cena kursu nie wynosi więcej niż kilkaset złotych. Na kursach zarabia się świetnie, ponieważ dzięki technikom sprzedażowym łatwo sprzedać je za nawet kilka tysięcy złotych. Takie działania są zwykle nieetyczne a cena kursu, który chcesz kupić nie może być zbyt wysoka. Podstawowe kursy powinny kosztować maksymalnie 100 zł, podczas gdy te bardziej zaawansowane kilkaset zł.

4. Zbyt niskie prowizje

Istnieje wiele sieci afiliacyjnych, które często w swojej bazie mają te same produkty, jednak prowizje, które otrzymujemy będą się różnić. Nie jest to co prawda oszustwo, ponieważ każda sieć ustala prowizje dla partnerów według własnej metodologii, jednak decydując się na produkt do promocji, warto sprawdzić czy jest on też dostępny w innych sieciach.

Przykładowo, w jednej sieci partnerskiej otrzymujemy 425 zł, gdy ktoś otworzy konto iKonto Biznes w Alior Banku.

Jednak w innej sieci, za polecenie tego samego produktu otrzymamy już 450 zł.

5. Możliwość naruszenia zasad marki

Afiliacja to promowanie produktów innych firm, co wiąże się z tym, że właściciele promowanych produktów często ustalają zasady, których musimy się trzymać podczas promocji. Służy to temu, aby wizerunek marki pozostał spójny.

Jeśli promujemy produkt niezgodnie z zasadami i przykładowo wykorzystujemy do tego płatne reklamy, których firma zakazała, to możemy utracić nasze zarobki oraz stracić konto w sieci afiliacyjnej.

Poniżej mamy przykład zabronionych działań w jednej z sieci afiliacyjnych przy promocji zegarków na rękę.

6. Możliwość naruszenia prawa

Zdarza się też tak, że wykonując marketing afiliacyjny w niewłaściwy sposób, możemy naruszyć prawo. W jaki sposób?

Przykładowo, jeżeli piszemy lub nagrywamy recenzję danego produktu i bezpodstawnie skrytykujemy produkt i powiemy na jego temat rzeczy nie do końca zgodne z prawdą, to teoretycznie możemy zostać pozwani przez firmę za zniesławienie marki.

Oczywiście takie rzeczy dzieją się bardzo rzadko, a jeśli już, to zazwyczaj firma kontaktuje się z nami w celu usunięcia lub edycji materiału, jednak warto mieć to na uwadze, aby nasze recenzje były zawsze obiektywne i rzeczowe.

Jak chronić się przed niebezpieczeństwami w afiliacji?

W afiliacji tak jak we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Oto kilka wskazówek co należy robić, aby robić ją w sposób bezpieczny.

1. Dołącz do sieci partnerskich o dobrej reputacji. Zanim dołączysz do danej sieci, upewnij się, że dołączasz do renomowanej. Dobrym wyborem będzie dołączenie do sieci z tej listy. Jeśli zdecydujesz się na inną, koniecznie przeczytaj o niej opinie oraz regulamin.

2. Wybieraj odpowiednie produkty do promocji. Pamiętaj, aby promować tylko takie produkty, które rzeczywiście lubisz, używasz, lub cieszą się dobrymi opiniami. Tym samym dbasz zarówno o swój wizerunek, jak i podchodzisz do tematu w sposób etyczny.

3. Nie kupuj drogich kursów o afiliacji. Osobiście jestem tego zdania, że aby zacząć afiliację, nie musimy kupować żadnych kursów. To dlatego, że większość materiałów znajdziemy w poradnikach na blogach, czy na YouTube. Oczywiście zakup kursu może być również dobrym pomysłem, ponieważ całą wiedzę mamy w jednym miejscu, jednak dobrze jest kupić kurs w rozsądnej cenie, oraz od osoby, która nie obiecuje gruszek na wierzbie i faktycznie osiąga dobre wyniki.

4. Zarejestruj się w kilku sieciach afiliacyjnych. Dzięki temu będziesz mógł porównać stawki prowizji za ten sam produkt i wybrać taką sieć, która płaci najlepiej.

5. Uważnie czytaj warunki promocji. Przed promowaniem każdego produktu, dowiedz się w jaki sposób go nie promować, aby nie utracić zarobków. Dodatkowo dbaj o to, by promować produkty w sposób obiektywny i zgodny z prawem.