Jeżeli poszukujesz narzędzia do zarządzania projektami, to istnieje duża szansa, że natknąłeś się na ClickUp, ponieważ jest to jedno z najpopularniejszych tego typu narzędzi na rynku.

Jednak czy popularność idzie w parze z funkcjonalnością?

W tej recenzji dowiesz się jakie funkcje posiada ClickUp, dla kogo jest to narzędzie, oraz czy warto z niego korzystać.

Najważniejsze informacje o ClickUp

ClickUp to narzędzie do zarządzania projektami, które jest wyposażone w szereg funkcji. Możemy je łatwo dostosować do potrzeb naszej firmy i projektów, dzięki czemu znacznie poprawimy produktywność.

Odpowiednio ustawiona platforma ClickUp będzie nieocenionym wsparciem, a na pochwałę zasługują takie funkcjonalności jak tablice, udostępnianie dokumentów, różne widoki zadań, zarządzanie zasobami, automatyzacje, szablony, czy integracje.

Cena: Za darmo do użytku prywatnego, oraz dla zespołów od $7/mies/użytkownik.

Dla kogo jest ClickUp?

ClickUp będzie odpowiednim wyborem dla większości firm, zwłaszcza dla takich, które pracują nad projektami o różnej charakterystyce. Wiele możliwości dostosowania, oraz niestandardowe pola sprawiają, że ClickUp pomoże w organizacji różnych typów projektów.

ClickUp jest również polecany dla freelancerów, którzy mają na głowie kilka projektów na raz.

ClickUp nie poleciłbym firmom, które nie planują wykorzystywać pełnych możliwości platformy. Jeżeli jakaś organizacja chce wykorzystywać tylko kilka funkcji, być może znajdzie lepsze, tańsze, i prostsze alternatywy.

Jakie funkcje posiada ClickUp?

1. Zarządzanie zadaniami

Zarządzanie zadaniami to kluczowa funkcja tego typu platform, a w ClickUp zadbano o to, by była ona zaprojektowana tak dobrze, jak to tylko możliwe. ClickUp zapewnia wiele informacji, do których możesz uzyskać dostęp na karcie zadań, oraz wiele sposobów ich przeglądania.

Informacje o zadaniach obejmują opisy, terminy, przydzielone osoby, załączniki, oraz wiele więcej.

Oprócz standardowego widoku zadań, możesz je wyświetlać na tablicach, tak jak na screenshocie poniżej.

Pomocny może być również widok zadań z osią czasu. Istnieją trzy główne sposoby wyświetlania widoku zadań: pełny ekran, normalny i pasek boczny.

2. Współpraca

Jeżeli mamy do czynienia z platformą, na której pracujemy z innymi członkami projektu, to chcemy, by narzędzia współpracy były dopracowane.

Do takich należy zaliczyć pole czatu, gdzie każdy użytkownik może udzielać się nie tylko za pomocą tekstu, ale i wiadomości głosowych z transkrypcją.

Jednak są to funkcjonalności, które oferuje większość platform do projektów. ClickUp oferuje więcej, a mianowicie tablice do burzy mózgów, współpraca nad dokumentami w czasie rzeczywistym, reakcje, nagrania ekranu, i nie tylko.

3. Mierzenie czasu

ClickUp posiada oczywiście funkcję ustawiania czasu dla poszczególnych zadań. Możesz ją również wyłączyć, jeśli nie chcesz nakładać na siebie dodatkowej presji.

Czas możesz mierzyć za pomocą minutnika lub ustawić konkretne godziny rozpoczęcia i zakończenia. Na bieżąco będziesz wiedzieć ile czasu jeszcze ci zostało, ponieważ termin zakończenia zadania będzie widoczny na karcie z zadaniami.

4. Zarządzanie zasobami

Istnieją dwa główne sposoby zarządzania zasobami w ClickUp- widok zespołu i widoku obciążenia pracą.

W widoku zespołu wyświetla się zestawienie zasobów przypisanych do projektu. Można tu zobaczyć każdego członka na indywidualnej karcie, przydzielone mu zadania, czy wykonane już zadania. Ponadto karta z etykietą “obciążenie pracą” wyświetla skondensowany widok procentów obciążenia obok siebie.

W widoku obciążenia pracą jest wyświetlany bardziej tradycyjny widok alokacji zasobów. Można w nim zobaczyć zadania na osi czasu z kolorami, które pokazuje, czy zasób jest nadmiernie lub niedostatecznie przydzielony.

5. Zarządzanie dokumentami

Aby zobaczyć listę wszystkich dokumentów utworzonych w Twoim obszarze roboczym, wystarczy tylko przejść do zakładki “Docs”.

Warto zaznaczyć, że nie znajdziesz tutaj wszystkich dokumentów załączonych w zadaniach, a jedynie udostępnione dokumenty utworzone na platformie.

Jeśli chcesz znaleźć konkretny załącznik, możesz posłużyć się paskiem wyszukiwania, który pokaże Ci pliki znalezione w zadaniach.

6. Funkcja Pulse

Jedną z wyróżniających funkcji ClickUp jest Pulse.

Jest to specjalny widok, który pozwala zobaczyć aktywność użytkowników na platformie. Zawiera informacje o tym, ilu użytkowników było online o której godzinie, kto jest obecnie online, oraz nad jakim zadaniem pracuje.

7. Zasobnik zadań i dokumentów

Jeżeli korzystasz z przeglądarki internetowej na komputerze, dobrze wiesz, że możesz mieć otwarte kilka kart jednocześnie i przeskakiwać z jednej na drugą. Dokładnie tak samo działa zasobnik w ClickUp. Dzięki niemu możesz mieć szybki dostęp do dowolnych zadań i dokumentów, które możesz umieścić na pasku na dole ekranu.

Łatwość użycia ClickUp

ClickUp ma wiele funkcji, dlatego trudno jest stworzyć narzędzie z wieloma możliwościami, które byłoby łatwe w użytkowaniu. Mimo wszystko ClickUp jest zaprojektowany tak, by był tak prosty w nawigacji, jak to tylko możliwe.

W ClickUp zastosowano strategię ukrywania mniej ważnych funkcji, a jednocześnie eksponowania tego, co najważniejsze. Dzięki temu korzystanie z tej platformy nie jest aż tak bardzo przytłaczające, choć mimo tego musi minąć trochę czasu, zanim zaczniemy się po niej komfortowo poruszać.

Aby łatwiej było ci korzystać z platformy, przy pierwszym uruchomieniu możesz skorzystać z przewodnika wideo. Dzięki niemu dowiesz się, jak utworzyć obszar roboczy, przestrzenie, zadania, pole niestandardowe i inne.

W centrum pomocy znajdziesz dużo więcej poradników, dlatego możesz z nich skorzystać, jeśli nie wiesz, jak wykonać dany krok.

Integracje

ClickUp posiada około 50 integracji dostępnych w App Center.

Dla większości z nas, taka liczba integracji powinna być wystarczająca, choć niektóre tego typu platformy oferują ponad 100 integracji, więc do ideału trochę tu jeszcze brakuje.

Ceny

ClickUp nie posiada darmowej wersji próbnej, jednak oferuje darmowy plan do użytku osobistego. Ma on nieco ograniczeń, ale największą jest 100 MB miejsca, co po pewnym czasie może okazać się niewystarczające.

Warto więc rozważyć plan Unlimited za $7/mies. za użytkownika. Będzie miał on większość potrzebnych funkcji, oraz będzie bez limitów, jeśli chodzi o pamięć.

Jeśli szukasz czegoś jeszcze bardziej zaawansowanego, to wybierz plan Business za $12/mies. za użytkownika.

Istnieje też plan Enterprise, głównie przeznaczony dla korporacji do wyceny indywidualnej.

Ceny te dotyczą płatności z góry za rok. Jeśli zdecydujesz się płacić co miesiąc, wyniesie cię to 30% drożej.

Myślę, że jak na możliwości ClickUp, przedstawione ceny są bardzo przystępne. Możemy zacząć za darmo, ale plany płatne nie są drogie, a do tego nie wymagają minimalnej liczby użytkowników, co jest częstą praktyką tego typu platform.

Opinie użytkowników o ClickUp

Mimoza Paloka, Trustpilot: “Krzywa uczenia się nie była zbyt łatwa, jednak kiedy to się skończyło, wszystko w moim życiu stało się znacznie łatwiejsze do opanowania (biznes + życie prywatne)”.

Aleksandra K, g2.com: “Wbudowane funkcje ClickUp ułatwiły konfigurowanie projektów, śledzenie terminów i generowanie raportów. Możliwość przypisywania zadań i śledzenia postępów była bardzo pomocna i zawiera wiele wstępnie zaprojektowanych szablonów, z których można korzystać. Byliśmy w stanie delegować obowiązki różnym członkom zespołu, ustalać priorytety i monitorować status każdego zadania w czasie rzeczywistym”.

Miguel Carlos Aro, Trustpilto: “Jest to świetne narzędzie i ma lepsze funkcje niż jakiekolwiek inne narzędzie do zarządzania zadaniami, z którego korzystałem, jednak powinno skupić się bardziej na naprawianiu błędów i tworzeniu funkcji bardziej stabilnych, niż na ciągłym wydawaniu nowych funkcji i niemożności ich utrzymania”.

Czy warto korzystać z ClickUp?

Jeżeli opanujesz korzystanie z ClickUp, to będzie to doskonały wybór zarówno do użytku zawodowego, jak i prywatnego. Platforma ta ma doskonały stosunek jakości do ceny oraz posiada wiele funkcji, często niedostępnych w konkurencyjnych narzędziach.