Jeżeli poszukujesz sposobu jak zrobić stronę internetową za darmo lub niewielkim kosztem a dodatkowo nie znasz się na kodowaniu i sprawach technicznych, mam dla ciebie propozycję.

Zapoznaj się z tym artykułem, w którym przedstawię ci platformę Carrd. Opowiem ci jakie funkcje posiada, podam jej wady i zalety, oraz porozmawiamy sobie o tym, czy rzeczywiście jest darmowa.

Czym jest Carrd.co?

Carrd.co to platforma powstała w 2016 roku, aby rozwiązać zasadniczy problem- zbyt trudny i żmudny proces tworzenia stron internetowych.

Carrd.co oferuje platformę, która pozwala na tworzenie jednostronnicowych stron internetowych z gotowych szablonów oraz korzystając z gotowych elementów.

Dzięki temu cały proces tworzenia strony jest niezwykle prosty. Dodatkowo Carrd.co pozwala podłączyć własną domenę, co sprawia, że witryny zaprojektowane na tej platformie wyglądają niezwykle schludnie i profesjonalnie.

Jakie funkcje posiada Carrd.co?

Z funkcjami Carrd.co możemy zapoznać się nawet bez rejestracji. Na samym początku zostajemy przeniesieni do panelu z możliwością wyboru szablonu naszej przyszłej strony.

Szablony podzielone są na kilka kategorii w zależności od potrzeb. Możemy wybrać szablon osobistego profilu, strony lądującej, strony z formularzem, portfolio, lub podzielonej na sekcje. W sumie wszystkich formularz jest ponad 200, co może się wydawać dużo, ale w rzeczywistości po podzieleniu ich na kategorie i uwzględniając to, że większość z nich dostępna jest w wersji płatnej, to nie mamy oszałamiającego wyboru.

Istnieje także możliwość rozpoczęcia projektowania od pustej kartki.

Po dokonaniu wyboru, jesteśmy od razu przenoszeni do strony z edytorem. W moim przypadku wybrałem losowy szablon z sekcji portfolio. Możemy więc przystąpić do edycji.

Edycja jest niezwykle prosta. Mamy możliwość dodania zdjęć, edycji tekstów, usuwania dowolnych elementów, zmiany czcionek, kolorów, stylów, wielkości, itp. Można więc powiedzieć, że mamy praktycznie nieograniczone pole edycji.

Jeżeli chodzi o elementy, jakie możemy nanieść na stronę, to są to między innymi obrazki, wideo, galerie, minutniki, rozdzielacze, czy przyciski. Niektóre z elementów, na przykład formularze nie są dostępne za darmo i odblokujemy je w wersji płatnej.

Edytowanie każdego elementu jest niezwykle proste. Po kliknięciu na niego, po lewej stronie wyświetla nam się menu z możliwością edycji w zależności od elementu.

Przykładowo, w edytorze tekstu możemy zmienić kolor, czcionkę, rozmiar, wagę, odległości liter i wiele, wiele więcej. Dostępne są również animacje.

Podczas procesu tworzenia strony, masz ciągły dostęp do podglądu tego, jak witryna będzie prezentować się na urządzeniach mobilnych. Z pewnością dużym plusem jest to, że elementy automatycznie dostosowują się do telefonów i nie musimy osobno edytować strony pod urządzania mobilne.

Przechodząc dalej, darmowy plan pozwala ustalić własną domenę z subdomeną Carrd.co. Przykładowo, nasza strona może nazywać się przykladowastrona.carrd.co. Jak na darmowy plan to jest to i tak niezłe rozwiązanie, ponieważ wiele tego typu platform wybiera nazwę strony za nas i zwykle nie będzie ona zbyt ładna. Przykładowo, w edytorze o nazwie SITE123 naszą domeną będzie mniej więcej coś w stylu: 434783475934hehfdh4.site.me. Dodatkowym plusem jest to, że nasza stroną z subdomeną .carrd.co będzie objęta szyfrowaniem SSL i posiadała zieloną kłódkę.

Jeżeli chcemy, by strona nazywała się jeszcze bardziej profesjonalnie, bez domeny Carrd.co w nazwie, możemy wykupić plan Pro, który pozwoli nam podłączyć naszą własną domenę, np. kwiaciarniakrokus.pl.

Carrd.co posiada również podstawowe funkcje SEO, sprawiając, że twoja strona może pokazywać się w wynikach wyszukiwania. Platforma automatycznie tworzy mapę naszej strony, dzięki czemu możliwe będzie jej indeksowanie w wyszukiwarkach. Ponadto, w Carrd możliwe jest ustawienie tytułu strony i opisu w zakładce Meta Tags. Również jest to płatna opcja.

Jeżeli chcesz robić strony dla klientów, istnieje opcja udostępniania praw do stron innym osobom. Dzięki temu po stworzeniu strony, przejdzie ona na konto wybranego przez ciebie użytkownika a ty utracisz prawa do jej własności.

Warto wspomnieć również o możliwości integracji Carrd.co z Google Analytics oraz innymi narzędziami do analityki czy marketingu, które pozwolą monitorować ruch i konwersje.

Na koniec wspomnę o wrażeniach z użytkowania platformy. Carrd.co to bardzo prosta platforma, która zaprojektowana jest logicznie oraz minimalistycznie. Dzięki temu nawet początkujący użytkownicy szybko połapią się o co w niej chodzi.

Czy Carrd.co rzeczywiście jest darmowy?

Jeżeli uważnie czytasz tę recenzję, na pewno wiesz, że Carrd.co jest darmowy, ale w bezpłatnym planie jest nieco ograniczony. Ile więc trzeba wydać, by cieszyć się rozszerzoną wersją tej platformy?

Mamy 3 płatne plany.

Pro Lite: Jego cena waha się w zależności od liczby stron, które chcesz tworzyć. Przykładowo 3 strony to koszt $9 rocznie, a 10 stron $14 rocznie. Moim zdaniem nie jest to opłacalny plan, ponieważ nie pozwala on na podłączenie własnej domeny i nadal nie ma w nim niektórych elementów na stronę, np. formularzy. Nie można go również zintegrować z innymi aplikacjami.

Pro Standard: Plan ten umożliwia stworzenie nawet kilkuset stron. Cena bazowa za 10 stron wynosi $19 rocznie. Jest on nieco bogatszy od planu Lite i pozwala na integracje, dodawanie formularzy, czy ustawienia SEO. Pozwala również na podłączenie własnej domeny. Powinien być wystarczający dla większości użytkowników.

Pro Plus: Jego cena to $49/rok. Ma spore możliwości, bo stworzymy w nim 25 stron (lub więcej za dopłatą), oraz skorzystamy z wszystkich funkcji. Do takich można zaliczyć możliwość pobierania stron, zaawansowane ustawienia, możliwość konfiguracji plików strony (np. ads.txt).

Jak więc widzimy, Carrd.co to nie organizacja charytatywna. Owszem, platforma jest darmowa w użyciu, jednak aby ściągnąć jej ograniczenia należy zapłacić. Dla większości osób plan Pro Standard za $19 rocznie powinien być wystarczający. Jeśli jesteśmy bardziej zaawansowani, warto też wziąć uwagę plan Pro Plus.

Uważam, że ceny Carrd.co nie są wygórowane. Przykładowo jeśli korzystam z planu Pro Standard i nawet doliczę koszt własnej domeny, to około 150 zł rocznie nie jest wysokim kosztem utrzymania strony.

Plusy i minusy

Plusy:

  • Przystępne ceny
  • Optymalizacja pod urządzenia mobilne
  • Łatwość obsługi

Minusy:

  • Stosunkowo niewielka liczba szablonów do wyboru

Czy warto korzystać z Carrd.co?

To, czy warto korzystać z Carrd.co oczywiście zależy od wielu czynników. Pamiętajmy, że jest to platforma do tworzenia jednostronnicowych stron internetowych i nie stworzymy na niej bloga, czy sklepu internetowego.

Jeśli poszukujesz więc prostej platformy, gdzie stworzysz portfolio, prostą stronę lądującą, czy formularze zapisu, z pewnością warto skorzystać z Carrd.co ze względu na wiele funkcji, prostotę oraz niskie ceny.