Canva to jedno z ciekawszych narzędzi do użytku zarówno prywatnego, jak i firmowego.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Canvy, zapraszam cię do omówienia tego programu.
Czym jest i do czego służy Canva?
Canva to program przeznaczony do tworzenia przeróżnych grafik, który jest skrojony pod potrzeby osób, które nie potrafią obsługiwać skomplikowanych programów graficznych.
Obsługa tego programu jest banalnie prosta, ponieważ tworzenie grafik polega na wybieraniu i przeciąganiu gotowych elementów na projekt, dzięki czemu projekty możemy tworzyć w bardzo szybkim czasie.
Co można zrobić w Canvie?
W Canvie możesz tworzyć praktycznie każdy projekt graficzny, jaki chcesz. Jest to możliwe dzięki gotowym szablonom, które zawierają odpowiednie wymiary oraz wiele gotowych projektów, które możesz edytować pod własne potrzeby.
Przykładowo, w Canvie możemy stworzyć:
- Wizytówkę
- Logo
- Post na media społecznościowe (Instagram, Facebook, itp.)
- Wideo na TikToka
- Miniaturkę na YouTube
- E-book
- CV
- Ulotkę
- i wiele, wiele innych…
Jakie funkcje posiada Canva?
Oto najważniejsze funkcje tego programu:
1. Łatwe tworzenie projektów
To, z czego słynie Canva to niezwykła łatwość tworzenia projektów. Aby stworzyć projekt, wpisujemy tylko w wyszukiwarkę co chcemy stworzyć. Następnie Canva dostosuje za nas format i pozwoli nam szybko to stworzyć.
W wyszukiwarce edytora możemy wpisać, jaki projekt nas interesuje, np. “weterynaria”, po czym otrzymamy gotowe, profesjonalne szablony, w których podmienimy tylko nasze dane. Nie podobają ci się żadne szablony? Możesz też stworzyć swój projekt od podstaw.
Na nasz projekt możemy również nanieść gotowe elementy graficzne, mamy wiele profesjonalnych czcionek do wyboru. Ponadto możemy coś narysować na projekcie lub załadować własny obrazek.
Cały interfejs jest zaprojektowany tak, by był prosty i intuicyjny, pomimo wielu funkcji Canvy.
2. Zapisywanie projektów w różnych formatach
Gotowe projekty możemy zapisać, a następnie dać do druku, jeśli taki mamy plan.
Przede wszystkim możemy zapisać je w wielu formatach bez utraty jakości, np. jpg, png, pdf, svg, i innych. Możemy także zmieniać wymiary projektu.
Poza tym przy zapisywaniu pliku możemy zamówić od razu druk tego projektu do naszego domu. Nie jest to co prawda najtańsza opcja, ale na pewno dla wielu bardzo przydatna.
Ponadto do pliku możemy utworzyć też specjalny link, który może być dostępny dla wszystkich, lub wybranych osób.
3. Sztuczna inteligencja
Canva z pewnością nie przespała rewolucji związanej z rozwojem sztucznej inteligencji.
Istnieje tu funkcja Magic Media, która tworzy obrazy przy pomocy tego, co wpiszemy. Tutaj poprosiłem o wygenerowanie psa w stroju lekarza.
Jest również funkcja Magic Switch, pozwalająca jednym kliknięciem konwertować projekty na różne formaty, ułatwiając przekształcanie prezentacji w streszczenie czy wpis na blogu. Z kolei Magic Media zamienia tekst na obrazy i wideo, oferując szeroki zakres opcji stylów.
Magic Design pozwala zamienić multimedia w profesjonalnie zaprojektowane filmy i prezentacje, przyspieszając proces tworzenia. Magic Write, asystent copywritingu, dodaje głos marki, generując spójne treści zgodnie z wytycznymi dotyczącymi tonów marki. Magic Morph przekształca projekty, wprowadzając nowe kolory, tekstury i style. Magic Grab umożliwia wybór i edycję obiektów na zdjęciach, a Magic Expand powiększa obszar roboczy obrazów.
Ile kosztuje Canva?
Canva ma trzy poziomy cenowe: Free, Pro (49,99 zł/mies), Teams (99,99 zł/mies). Płacąc z góry za rok oszczędzamy 16% w porównaniu do płatności co miesiąc.
W darmowym planie mamy ponad 250 000 darmowych szablonów, 100 formatów projektów, 1 milion darmowych zdjęć i grafik, ponad 1 000 czcionek i podzbiór narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, w tym Magic Write, Magic Design, ręczna synchronizacja rytmu i Magic Edit. Chociaż bezpłatny plan oferuje teraz nieograniczoną liczbę folderów, istnieje limit 5 GB miejsca na przechowywanie danych.
Konto Pro zawiera więcej narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze, 60 000 szablonów, do 100 zestawów marki (do zapisywania niestandardowych zestawów logo, kolorów i czcionek w celu zapewnienia spójności marki), Magic Switch, oraz planer treści społecznościowych, który może publikować bezpośrednio na ośmiu platformach mediów społecznościowych. Dzięki wersji Pro masz dostęp do większej liczby grafik, czcionek, filmów, animacji, dźwięku i zdjęć (ponad 100 000 000), możliwość przesyłania własnych czcionek oraz pozostałego zestawu narzędzi do projektowania i sztucznej inteligencji.
Konto Teams zawiera wszystkie funkcje wersji Pro, a także dodatkowe scentralizowane funkcje skalowania marki (3 000 zestawów marki, szablony marki, elementy sterujące marką i narzędzie do tworzenia logo), usuwanie tła z obrazów i filmów jednym kliknięciem oraz elementy sterujące ograniczające dostęp do osób, które mogą edytować szablony i zarządzać zasobami marki.
Canva: plusy i minusy
Plusy:
- Możliwość stworzenia niemal każdego projektu
- Idealne rozwiązanie dla osób nietechnicznych
- Proste narzędzie w obsłudze
- Funkcja sztucznej inteligencji
Minusy:
- Program dostępny w języku angielskim
- Nie nadaje się do bardzo zaawansowanych projektów
Czy warto korzystać z Canva?
Canva na pewno nie jest dla każdego. Warto z niej korzystać wtedy, gdy w miarę regularnie tworzysz treści graficzne, np. na media społecznościowe, strony internetowe, czy kiedy jesteś przedsiębiorcą.
Nie jest to narzędzie dla osób, które potrzebują jedynie jakiejś grafiki od święta a także dla osób, które poszukują zaawansowanego edytora grafiki na miarę Photoshopa.
Osobiście korzystam z Canvy na co dzień w mojej firmie i jest to jedno z moich ulubionych narzędzi. Jeśli chcesz, możesz wypróbować Canvę Pro 30 dni bez żadnych opłat.