Istnieje wiele programów do tworzenia logo, jednak jest z nimi wiele problemów. Często są zbyt skomplikowane, a także niosą za sobą spore koszty, mimo tego, że są reklamowane jako darmowe.
W tym poradniku pokażę ci 7 naprawdę bezpłatnych programów do tworzenia logo, z którymi szybko i łatwo stworzysz logo swojej firmy.
1. Wix Logo Maker
Wix to znany kreator stron internetowych. Udostępnia też sporo darmowych narzędzi biznesowych, w tym generator logo.
Zdecydowana większość procesu tworzenia logo odbywa się automatycznie, a naszym zadaniem jest tylko odpowiadanie na pytania związane z biznesem. Dzięki temu, Wix będzie mógł lepiej dobrać logo do naszych potrzeb.
Możemy też skorzystać z funkcji czatu AI, gdzie słownie możemy opisać, czego oczekujemy.
Na koniec, Wix zaproponuje nam kilkanaście wersji logo, które możemy wybrać, a następnie edytować, jeśli mamy taką potrzebę.
Jak na darmowy program do tworzenia logo, Wix ma bardzo dużo opcji edycji i możemy zmienić praktycznie każdy element, np. treść, wielkość tekstu, kolory, elementy, rozmiary, itd.
Na koniec pobierzemy nasze logo za darmo, w pełnej rozdzielczości.
2. Canva
Canva to najpopularniejszy edytor graficzny online. Dostępny jest zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej, jednak bezpłatna wersja powinna być wystarczająca do stworzenia logo.
Aby stworzyć logo, wybieramy jako projekt właśnie logo, dzięki czemu Canva zastosuje odpowiedni rozmiar, a także udostępni nam gotowe szablony logo, których jest naprawdę bardzo dużo.
Najlepiej korzystać z gotowych szablonów logo, ponieważ są one profesjonalne, a ich dostosowywanie pod własne potrzeby jest bajecznie proste. Edytor jest bardzo zaawansowany i łatwy w użyciu, dlatego każdy powinien być zadowolony z końcowego efektu.
Jeśli chcemy, możemy też rozpocząć od pustej kartki. W darmowej wersji Canvy niektóre elementy, które możemy nanieść na logo, czy czcionki są zablokowane, dlatego musimy liczyć się z pewnym ograniczeniami.
Jeżeli jesteśmy zadowoleni z naszej pracy, możemy pobrać nasze logo za darmo i w wielu różnych formatach, takich jak PNG, JPG, czy PDF.
3. Adobe Express
Adobe Express to prawdziwy kombajn, jeśli chodzi o edytory graficzne dostępne w przeglądarce. Tak jak w przypadku Canvy, możemy z niego korzystać bezpłatnie, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami, lecz nadal można spokojnie stworzyć swoje logo.
Gotowych szablonów logo jest bardzo dużo, z wielu różnych kategorii. dlatego każdy rodzaj firmy znajdzie tu swój szablon. Możliwości edycji są również potężne i moim zdaniem jest ich zdecydowane więcej, niż w przypadku Canvy.
Adobe Express jest przeznaczony dla bardziej wymagających osób, co wiąże się z tym, że ze względu na mnogość funkcji, może nie być aż tak prosty w użytku jak konkurencyjne programy do tworzenia logo na tej liście.
Z drugiej strony, Canva nie ma tego, co ma Adobe Express, czyli możliwości automatycznego generowania logo na podstawie kilku podpowiedzi od ciebie.
Wskazówka: Jeśli chcemy stworzyć logo w Adobe Express i korzystać z pełnych możliwości programu, możemy aktywować bezpłatny 30-dniowy okres próbny na plan premium. Po stworzeniu logo, możemy anulować plan w ciągu 30 dni, by nasza karta płatnicza nie została obciążona.
4. Namecheap Logo Maker
Namecheap to popularna strona, na której od czasu do czasu kupuję nowe domeny. Okazuje się, że Namecheap oferuje także całkiem niezły i darmowy program do tworzenia logo.
Aby wygenerować logo, wystarczy tylko odpowiadać na pytania zadane przez program, np. jaka czcionka nas interesuje, jakie elementy mają znaleźć się na logo, czy czym zajmuje się nasza firma. W efekcie Namecheap zaproponuje nam kilka propozycji logo, które możemy edytować do własnych potrzeb.
Opcji edycji co prawda nie ma aż tak dużo jak u poprzedników na tej liście, jednak jest ich wystarczająca ilość, aby stworzyć ładnie wyglądające i profesjonalne logo.
Aby pobrać logo, należy założyć konto, jednak proces jest bezpłatny i bardzo szybki, więc myślę, że warto.
5. Hatchful by Shopify
Shopify jest jednym z największych kreatorów sklepów internetowych online. Aby zrobić sobie reklamę, oferuje darmowy generator logo.
W przeszłości korzystałem z Shopify i byłem pod wrażeniem tego, jak dobry jest to generator sklepów, jednak po skorzystaniu z Hatchful, uważam, ze program do tworzenia logo nie jest aż tak udany.
Na początku wybieramy branżę, w której działa nasza firma. Następnie wybieramy jaki styl logo nasz interesuje, oraz wpisujemy nazwę naszej firmy. Na koniec wybieramy jedno z wielu propozycji naszego logo.
Hatchful nie jest idealnym narzędziem, ponieważ branże do wyboru są bardzo szerokie, przez co mając np. serwis wymiany opon, Hatchful stosuje do logo inne serwisy, np. komputerowe. Na dodatek poszczególnych elementów nie można podmienić w logo, dlatego w porównaniu do konkurencji, możliwości edycji są bardzo skromne.
Co by jednak nie mówić, jest to w pełni darmowy program do tworzenia logo. Plik z logo wyjątkowo zostanie przysłany nam na e-mail, a nie będzie od razu do pobrania w interfejsie programu.
6. VistaCreate
VistaCreate to odpowiednik Canvy, który jest co prawda dużo mniej popularny, ale płatna wersja jest za to sporo tańsza. Jednak bez obaw, z tego programu również możemy korzystać za darmo.
VistaCreate ma mnóstwo szablonów dla różnych projektów, takich jak wizytówki, prezentacje oraz oczywiście logo.
Proces tworzenia nie jest skomplikowany. W pasku bocznym masz dostęp do wszystkich szablonów, zdjęć, obiektów, tła, stylów tekstu, itd. Możesz użyj pola wyszukiwania, aby znaleźć to, czego szukasz, po czym przeciągnąć na kartkę. Możesz zmieniać rozmiar dowolnego obiektu i przesuwać go, stosować maski i dostosowywać go według potrzeb.
Podczas eksportu masz okazję wybrać formaty, takie jak PNG, JPG, GIF lub PDF. Maksymalna wielkość logo do pobrania to 500×500 pikseli.
7. Design Evo
Ostatnia propozycja to Design Evo. Aby wygenerować logo, wystarczy tylko wybrać swoją branżę, a program wyświetli nam propozycje logo. W sumie mamy dostęp do ponad 10.000 różnych szablonów logo.
Po wyborze szablonu, możemy przystąpić do edycji. Możemy dodawać teksty, elementy, zmieniać kolory, czy czcionki. Możliwości edycji są raczej ograniczone i moim zdaniem powinno się powiększyć bibliotekę elementów, które można przenieść na logo.
Największym mankamentem Design Evo jest jednak to, że obraz w darmowej wersji pobierzemy maksymalnie w rozmiarze 300×300 pikseli, co może nie wystarczyć do dodania logo na niektóre nasze projekty.