Jeżeli poszukujesz dobrego, szybkiego i bezbłędnego tłumacza AI, to trafiłeś na dobry artykuł.
Znajdziesz w nim 7 moim zdaniem najlepszych tłumaczy opartych o sztuczną inteligencję, które dodatkowo są darmowe.
Oto one!
1. DeepL
DeepL to tłumacz AI, który jest bardzo często uznawany za najlepszy tłumacz online na rynku, przewyższając swoimi możliwościami inne znane marki, takie jak Google Tłumacz.
Najlepszą cechą DeepL jest to, że narzędzie to jest oparte na algorytmach głębokiego uczenia i sieciach neuronowych. Dzięki temu tłumaczenia są dokładne, naturalne i dopasowane do kontekstu, a nie przetłumaczone słowo w słowo, co jest częstą bolączką translatorów.
DeepL obsługuje 33 języki, a także możemy w nim wgrywać i tłumaczyć pliki PDF, Word, czy Power Point. Po kliknięciu na dowolne słowo w tłumaczeniu, możemy również wybrać alternatywne słowa z listy.
Inne zalety DeepL to możliwość dostosowania tonu wypowiedzi, zachowanie oryginalnego formatowania, czy tworzenie własnego glosariusza.
Darmowa wersja DeepL jest dość użyteczna, choć przetłumaczymy w niej do 1500 znaków. Wersje płatne są bardziej rozszerzone, jeśli chodzi o wielkość plików do tłumaczeń, czy glosariuszy.
2. Reverso
Reverso to kolejny świetny tłumacz z funkcjami AI, który zapewnia naturalne i dokładne tłumaczenia w 27 językach.
Narzędzie to wykorzystuje modele tłumaczenia maszynowego. Wystarczy tylko wprowadzić tekst lub wgrać dokument, aby Reverso szybko i w niuansach przeprowadziło translację.
Ponadto, dzięki sztucznej inteligencji, Reverso może w przypadku języków obcych sprawdzić twoją gramatykę, styl, a także wykrywać błędy i je naprawiać.
Zdecydowana większość funkcji Reverso jest darmowa. Jeśli jednak chcesz wprowadzać teksty do 8000 znaków na raz, czy rozszerzyć limit słów tłumaczenia dokumentów, możesz zdecydować się na plan Premium za około 30 zł/mies.
3. QuillBot
QuillBot to stosunkowo nowe narzędzie, bo istnieje na rynku od 2023, jednak jego wysoka popularność nie jest przypadkowa. QuillBot ma aż 8 narzędzi w jednym, w tym bardzo zaawansowany translator.
Na ten moment obsługuje ponad 40 języków. Możemy wprowadzić do tłumacza do 5000 znaków, a języki są wykrywane automatycznie. Każde tłumaczenie możemy sparafrazować, a także zastosować w nim wybrany styl w zależności od potrzeby. AI potrafi również skracać i wydłużać tłumaczenia.
Z racji tego, że QuillBot nadal jest na wczesnym etapie, nie ma jeszcze możliwości tłumaczenia dokumentów z plików, jednak jestem pewien, że funkcja ta zostanie wkrótce wprowadzona.
Fajnym rozwiązaniem jest też wtyczka do Google Chrome, która jest naszym asystentem podczas pisania. Dzięki niej w każdym miejscu w przeglądarce możemy eliminować błędy, tłumaczyć fragmenty, czy poprawiać nasz styl.
Wspomniałem o tym, że QuillBot ma też inne narzędzia. Należą do nich m.in. detektor plagiatów, detektor AI, czy narzędzie do tworzenia podsumowań.
Wszystko to za darmo, jednak aby korzystać w nielimitowany sposób z QuillBot warto rozważyć pakiet Premium, który kosztuje jedynie około 20 zł/mies.
4. Wordvice
Wordvice to narzędzie AI bardzo przypominające QuillBot. Jest darmowe w użyciu i oferuje tłumaczenia na blisko 50 języków, wraz z wykryciem języka.
Same tłumaczenia możemy poprawiać przy użyciu sztucznej inteligencji, aby sprawić, by tekst był bardziej urozmaicony i ciekawszy. Aby upewnić się, że nasz tekst jest w stu procentach oryginalny, możemy go wkleić do wbudowanego detektora plagiatów, który oceni w ilu procentach treść jest unikalna.
Dodatkowo mamy tu detektor AI oraz narzędzie do tworzenia podsumowań.
Samo poruszanie się po Wordvice jest nieco trudniejsze i wymaga wykonania więcej kroków w porównaniu do QuillBot. Z tego powodu umieściłem Wordvice niżej.
W darmowej wersji przetłumaczymy do 500 słów na raz. Możemy jednak rozszerzyć ten limit do 10.00 słów korzystając z płatnych planów, które zaczynają się od około 40 zł/mies.
5. Sider
Sider to bardzo jakościowy translator AI, generujący tłumaczenia, które brzmią w naturalny, ludzki sposób. Dzięki technologii głębokiego uczenia się, tłumaczenia są poprawne i wysokiej jakości.
Do wyboru mamy 50 języków obcych. Generowane translacje mogą być dostosowane do stylów, np. profesjonalnie, poetycko, czy zabawnie. Co wyróżnia Sider to możliwość wyboru jednego z 8 modeli językowych, np. GPT-4o mini, czy Claude 3 Haiku. Możemy porównać kilka z nich i wybrać który tekst pasuje nam najbardziej.
Wygenerowane tłumaczenia możemy kopiować i wklejać do innych narzędzi, które posiada Sider, np. w celu poprawy pisowni.
Sider dysponuje zaskakująco wieloma pobocznymi funkcjami, takimi jak generator artykułów, skracacz filmów AI, usuwanie tła z obrazków i wiele, wiele innych.
Stosunek jakości do ceny jest tu więc bardzo dobry. Możemy korzystać z Sider za darmo, jednak jeśli zabraknie nam kredytów, możemy zdecydować się na płatne plany rozpoczynające się od od około 20 zł/mies.
6. OpenL
OpenL to kolejny ciekawy tłumacz oparty o technologię AI. Technologia sieci neuronowych pozwala na dokładne tłumaczenia zarówno tekstu, jak i dokumentów, obrazów, stron internetowych, a nawet plików głosowych.
Przy tłumaczeniach możemy wybrać do jakiej grupy docelowej będzie ono skierowane, aby OpenL dostosował słownictwo i ton wypowiedzi. Jak możemy się domyślić, OpenL tak jak poprzednicy oferuje funkcje doskonalenia pisania. Możemy wprowadzić do 1500 znaków za jednym razem.
Interfejs OpenL jest dostępny w języku polskim, jednak warto przerzucić się na angielski, ponieważ zawiera błędy i nie jest naturalny.
Bezpłatne korzystanie z OpenL jest możliwe, choć jesteśmy nieco ograniczeni i wygenerujemy do 30 tłumaczeń dziennie, ponieważ za każde tłumaczenia z naszego konta pobierane są kredyty. Większą swobodę dają płatne pakiety rozpoczynające się od około 25 zł/mies.
7. Monica
Podobnym narzędziem do Sider jest Monica. W przeciwieństwie do Sider ma ona tylko 2 modele językowe, ale są to te najpopularniejsze, które z pewnością wystarczą każdemu.
Również jest tu możliwość wyboru tonu głosu, a jedno tłumaczenie może mieć maksymalnie 5000 znaków. Tłumaczenia są dobrej jakości i brzmią ludzko.
Inne funkcje, z których możemy tu korzystać to streszczanie filmów, detektor AI, czy tłumacz PDF. Dziennie za darmo możemy przetłumaczyć do 40 tekstów, ale aby korzystać z Monica, z jakiegoś powodu jesteśmy zmuszeni do pobrania wtyczki do przeglądarki.
Cennik również jest podobny jak w przypadku Sider. Jeśli darmowy plan nam nie wystarczy, za najtańszy zapłacimy około 25 zł.