Pinterest to dość popularne medium społecznościowe, z którego na świecie korzysta blisko 500 milionów osób.

Warto więc skorzystać z Pinteresta w celu zarobienia pieniędzy. W tym artykule podam ci 5 najlepszych sposobów jak zarabiać na tej platformie.

1. Marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny to prawdopodobnie najbardziej powszechny i najłatwiejszy sposób na zarabianie na Pintereście. Polega on na tym, że dodajesz piny związane z produktami, a także dodajesz linki do tych produktów, a gdy ktoś je zakupi poprzez twój link, otrzymujesz prowizję od zakupu.

Przykładowo, jeżeli chcesz promować kremy, możesz dodawać wartościowe filmiki lub obrazki na ten temat, a gdy ktoś znajdzie twojego pina, np. poprzez wyszukiwarkę, po czym dokona zakupu z twojego pina, ty otrzymujesz prowizję.

Możesz również przyjąć inną strategię i robić zestawienia najlepszych produktów. Tak jak w przypadku poniżej, właściciel tego konta na Pintereście robi różnorakie rankingi, ale aby je zobaczyć, należy przejść na jego stronę, gdzie znajdują się linki partnerskie do produktów.

Jeżeli chcesz zarabiać na afiliacji na Pintereście, warto działać w jednej niszy, dzięki czemu zyskasz większy autorytet w oczach Pinteresta, a także zaobserwuje cię więcej osób zainteresowanych danym tematem.

Aby zarabiać na linkach partnerskich, na początku należy dołączyć do sieci partnerskiej, by otrzymać dostęp do produktów, które możesz promować. Listę najlepszych sieci partnerskich możesz zobaczyć w tym artykule.

2. Przekierowywanie ruchu na bloga

Właściciele blogów bardzo chętnie wykorzystują Pinteresta do zdobywania z niego ruchu. Jest to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza, że w niektórych kategoriach działa to niezwykle dobrze.

Po przekierowaniu ruchu z Pinteresta na bloga, można go zmonetyzować na kilka sposobów. Mogą być to na przykład reklamy na blogu, wspomniana wcześniej afiliacja, kursy, czy polecanie innych naszych produktów fizycznych bądź cyfrowych.

Dobrym przykładem wykorzystania tej strategii jest blog lifestylowy dla kobiet o nazwie Chasing Foxes. Autorzy bloga dodają regularnie piny, użytkownicy przechodzą na stronę czytać artykuły, a Chasing Foxes zarabia na reklamach oraz sprzedaje swoje własne produkty, takie jak planery, czy kolorowanki.

3. Wykorzystywanie płatnej reklamy

Pinterest cechuje się tym, że często niełatwo jest zdobyć zasięg organiczny, dlatego wiele osób korzysta z płatnej reklamy w celu promocji swoich produktów.

Jeżeli oferujesz jakiś produkt, który twoim zdaniem dobrze sprawdzi się na Pintereście, możesz skorzystać z płatnej reklamy, gdzie płacisz za każde kliknięcie w nią. Reklamy na Pintereście nie są drogie w porównaniu na przykład do Facebooka, a także mogą być efektywne, ponieważ możesz pokazywać się osobom, które właśnie szukają danego produktu.

Na przykładzie poniżej widzimy, że po wpisaniu frazy “sukienka na wesele”, użytkowniczki mogą szukać inspiracji, a dodatkowo mogą natknąć się na płatną reklamę sukienki z serwisu Temu.

4. Sprzedaż własnych produktów lub usług

Pinterest jest dobrym miejscem do sprzedaży niektórych grup produktów. Z racji tego, że użytkownicy wchodzą tam w celu zainspirowania się, warto sprzedawać to, czego użytkownicy szukają tam najchętniej. Mogą być to produkty z poniższych kategorii:

  • Moda i akcesoria
  • Produkty do wnętrz
  • Rękodzieło i sztuka
  • Zdrowie i uroda
  • Produkty dla dzieci

Sprzedajesz produkty z drewna? Na Pintereście z łatwością możesz je sprzedawać, zwłaszcza, że konkurencja nie jest duża.

Oprócz produktów, możemy też pokusić się o promocję dla swoich usług. Mogą być to usługi projektowania graficznego, fotografii, czy edycji wideo.

5. Piny sponsorowane

Ostatnim sposobem na zarabianie na Pintereście są piny sponsorowane. Działa to w ten sposób, że firmy zwracają się do ciebie z prośbą o zareklamowanie ich produktu na twoim profilu w zamian za określoną stawkę.

Aby otrzymać współpracę, nasze konto powinno być obserwowane przynajmniej przez kilka tysięcy osób, a dodatkowo powinno być wysokiej jakości i działać w konkretnej niszy. Musi więc upłynąć trochę czasu zanim zaczniesz zarabiać na współpracach.

Jak odnieść sukces na Pintereście i zarabiać pieniądze?

Aby zwiększyć twoje szanse na powodzenie, powinieneś pamiętać o poniższych zasadach.

1. Wybór odpowiedniej niszy. Według większości źródeł aż 60-75% użytkowników Pinteresta to kobiety. Dodatkowo jest to platforma wysoko wizualna. W związku z tym najlepiej działać w niszy skierowanej do kobiet, które szukają inspiracji, bądź ciekawych treści.

2. Regularna publikacja wysokiej jakości pinów. Staraj się publikować piny codziennie lub kilka razy w tygodniu. Skup się na tym, by były one wysokiej jakości z ładnymi grafikami, dobrymi opisami i treścią. Pinterest na pewno to wynagrodzi i zaobserwuje cię więcej osób.

3. Interakcja ze społecznością. Warto odpowiadać na komentarze, oraz udzielać się na tablicach innych użytkowników, aby budować swoją reputację. Zaleca się również dołączanie do tablic grupowych.

4. Optymalizacja i promocja. Regularnie monitoruj swoje statystyki, aby sprawdzić, które piny są najpopularniejsze. Testuj różne typy treści, aby wiedzieć, jakie typu piny działają najlepiej. Możesz rozważyć użycie płatnych reklam lub współpracę z innymi właścicielami kont, aby zwiększyć zasięgi.